103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
רוני דניאל

"אין צבא ששלט על עם אחר ולא נחלש מזה"

האלוף במיל' עמירם לוין מביע את דעתו על חוסר ההתקדמות במו"מ מול הפלסטינים


רוני דניאל שוחח עם האלוף במילואים עמירם לוין שסבור כי אין מנוס מלפעול כנגד החמאס בעזה: "אנחנו שכחנו לנצח והצד השני מנצל את זה"

בעקבות התפרעויות בעזה והרקטות שחוזרות ונורות לעבר ישראל התייחס האלוף במיל' עמירם לוין לצעדיה של ישראל בעזה: "המצב הזה צריך להיפסק ומהר. אין לי את כל המודיעין שישנו כיום בצה"ל אך אם ניתן להרגיע את המצב הזה ללא מבצע צבאי זה עדיף, במידה ולא אין ברירה אלא לפעול. אסור לתת למצב הזה להתמשך, ישנם כללים שישראל צריכה להכתיב לצד השני בייחוד לאחר ירי לכיוון ישובים יהודיים. העובדה שכיפת ברזל מונעת מהירי לפגוע ביישובים אין זה תירוץ לאפשר ליריב להמשיך ולירות. הנושא הכללי הוא התדרדרות שמסביבנו, אנחנו לא מתמרנים נכון בכאוס שישנו כיום במלחמה עם העולם המוסלמי. במקום לפעול מאחורי הקלעים בכל הכוח מול פוטין ואיראן אנחנו מתלהמים ומגזימים בירי בסוריה, לכן התגובה האיראנית ברורה כשהם מעודדים ומפעילים לחץ על גורמי הטרור סביבנו. אם זה יימשך כך הירי יגיע גם לגבול הצפון".

"נצטרך להפסיק את הדבר הזה", הדגיש עמירם לוין: "המצב הזה לא יכול להימשך, השלמה על ידי משחקי ירי לא יכול להימשך עוד כי הוא על גבו של האזרחים. טרור נגד אזרחים מעבר לגבול אל תוך ישראל צריך להיפסק, כשנלחמים צריך להילחם. אנחנו שכחנו לנצח והצד השני מנצל את זה. הבעיה היא בדרג המדיני שלא מתקדם להסדר או לפתרון הסכסוך בשום גזרה והצד השני מנצל זאת".

על הדברים שכתב ב'מעריב' הבוקר טען עמירם לוין: "אני טוען שהאיום הקיומי על ישראל הוא האיום על החברה הישראלית בהמשך השליטה הפלסטינית והחתונה איתם במקום הגירושים. הימין טוען שאם ניתן להם מדינה הם ייבנו מדינת חמאס במרחקים ספורים מנתב"ג ותל אביב. אני טוען שלאחר שיהיו הסכמים והם יפרו אותם יהיה לנו קל יותר להילחם נגדם מלחמת חורמה אחרי שנתנו להם את מה שמגיע להם, מדינה, עצמאות וכבוד. אנחנו צרכים להפסיק לשלוט עליהם, אנחנו חזקים ואנחנו גם יודעים לנצח, כיום אין לנו לגיטימיות להילחם כשאנחנו שולטים בהם. יצאנו למלחמות כשאיימו עלינו, בלבנון נכנסו עד ביירות ותמכו בנו. כשמאיימים על אזרחינו מבחוץ יש לנו את כל הלגיטימציה להגן על עצמנו. כשהפלסטינים עדיין חלק מהאזרחים של המדינה שלנו וצה"ל פועל כמשטרה בניסיון להשליט ריבונות אין לנו לגיטימציה ואנחנו לא מצליחים מנצח. אנחנו יכולים וצרכים לנסות בדרכים עקיפות ושקטות לפעול. טראמפ רוצה לשוב ולהיות שחקן מרכזי במזרח התיכון לאחר שארצות הברית נפלטה החוצה בעקבות פעולות שביצע ברק אובמה. זה לא פשוט לצאת מהמבוך הזה אך אנחנו יכולים להגיע למצב בו ידחקו את האיראנים והחיזבאללה מעבר לדמשק. לפתוח זירה צבאית מול איראן זו תהיה שגיאה קשה מאוד, איראן לא גובלת איתנו ונתקשה להכריע אותה, אסור למתוח את החבל יותר מידי כי הוא יוביל לנזק".

עוד הוסיף האלוף במיל': "אנחנו צרכים להתכונן ברצינות להסרת איום החיזבאללה על אזרחי ישראל, זה אפשרי. יש לפעול במקומות שניתן על מנת להרגיע, במקומות בהן לא ניתן להרגיע עלינו לפעול. אלו היו עמדותיי גם כשלבשתי מדים. אין מדינה דמוקרטית מפותחת ששלטה על עם אחר שיצאה מזה טוב. בסוף יאשימו את הצבא שאינו יודע להילחם בטרור".

לסיום התייחס לעימות בין השר לביטחון פנים גלעד ארדן ויו"ר 'המחנה הציוני' אבי גבאי: "ארדן היה צריך להיות מראשי הנלחמים בשחיתות, במקום לגבות את המשטרה שנלחמת בשחיתות הוא נטפל לגבאי, חבל".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

13/12/2017
הישארו מעודכנים

האלוף במיל' עמירם לוין
האלוף במיל' עמירם לוין  |  (צילום: פלאש 90)