103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"המאבק הזה נועד לפורר את הממשלה"

השר אריה דרעי על אישור חוק ההמלצות


שר הפנים אריה דרעי בראיון מיוחד: "אני לא הייתי מגיש את חוק ההמלצות, אבל ראש ממשלה מחליפים רק בקלפי. לא לחץ על היועמ"ש ולא חוקר משטרה הם שיחליטו שהולכים לבחירות"

שר פנים אריה דרעי (ש"ס) הבהיר הבוקר שהוא לא היה מגיש את חוק ההמלצות שאושר אמש בכנסת. "אני לא רואה את הרווח הגדול והכדאיות שיש לעניין. אם המשטרה תרצה להדליף, היא תדליף", אמר בראיון לאיילה חסון ב-103FM.

"חוק ההמלצות הוא לא שחור ולבן. כשמפכ"ל המשטרה נכנס לתפקידו הוא אמר שיפעל לכך שלא יהיו המלצות. אני לא יודע מה השתנה אצלו. כולם מבינים שהמשטרה לא יכולה להחליט מי יהיה ראש ממשלה ומי יהיה שר, בשביל זה יש יועץ משפטי לממשלה. אז מה התועלת בהמלצה? מה היא משנה? אני לא הייתי מקדיש לחוק הזה את כל החודשים האלה והאנרגיה הזאת, אבל זה היה חשוב לליכוד, והצד הפרסונאלי ירד כי ראש הממשלה הודיע שהחוק לא יחול עליו".

דרעי מחה על כך שבשל הפיליבסטר שהנהיגה האופוזיציה בכנסת במשך 48 שעות, שותקה פעילות הכנסת והממשלה רגע לפני סוף השנה האזרחית. כמו כן מחה על העתירה של מפלגת יש עתיד והתנועה לאיכות השלטון לבג"ץ הבוקר נגד החוק : "אחר כך שואלים איפה הרשות השופטת ואיפה הרשות המחוקקת. ריבונו של עולם, שבוע שלם העסקתם את הכנסת. אין פה מחטף כמו בחוק המיסוי על דירה שלישית. הם רוצים להרוויח כותרת, הם מדרדרים את המשילות ואחר כך יגידו שאין לכנסת כוח ושהיא לא יכולה למשול. זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה. בית המשפט יזרוק אותם מכל המדרגות".

בהתייחסת לחקירות הנוכחיות שנקשרו בשמו אמר דרעי: "אני נותן למשטרה לעשות את עבודתה. מתי שקוראים לי אני מגיע, עונה ומדבר. אני לא רוצה לדבר על מה שעובר עלי. את עם ישראל לא מעניין איך אני מרגיש. אני צריך לעבוד ולמלא את חובתי ואת תפקידיי. אני אופטימי לגבי החקירות. מה שקובע זה העובדות, ואני מאמין במי שמקבל את ההחלטות, שזה היועץ המשפטי לממשלה".

על חוק המרכולים שמעורר סערה גדולה, אמר דרעי כי הסמכות נמצאת בידיו כשר הפנים. "אני מחליט אם לאשר חוקי עזר עירוניים. בג"ץ פסל את הפסילה שלי של חוק העזר בתל אביב, אבל שמירת השבת היא לא נושא נקודתי בתל אביב או בגבעתיים. ואם בגבעתיים יחליטו שמותר לעשן גראס או לנסוע בצד שמאל במקום בצד ימין? מי שפותח בשבת אלה רשתות גדולות כמו טיב טעם, שחיות מהמסחר בשבת והורסות את המסחר של החנויות הקטנות והמכולות, שלא נשארת להן פרנסה. כבר נסגרו בתל אביב 600-700 מכולות קטנות. אנחנו הבאנו לעולם את השבת, עכשיו נאבד אותה בגלל תאווה של בעלי ממון שיעשקו את העובדים הפשוטים שיעבדו בשבת? מי שרוצה לקנות מצרכים בשבת, שיקנה אותם ביום שישי, מה קרה? זה מתחיל במרכולים ובסוף כל המדינה תעבוד בשבת, כי כולם ירוצו אחרי הכסף.

"המאבק על השבת נועד לפורר את הממשלה", הוסיף דרעי, "להפריד בין ש"ס לבין ישראל ביתנו. הציבור והתקשורת שלא מצליחים להפיל את נתניהו בקלפי מנסים להפיל אותו בדרכים אחרות, דרך חוק ההמלצות, בנושא השבת ובדרכים אחרות. אני מקווה שהם לא יצליחו".

חסון שאלה מה יעשה יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, כשתגיש המשטרה את המלצותיה לגבי חקירות תיקי 1,000 ו-2,000 נגד ראש הממשלה. "כחלון הוא ילד גדול והוא יודע שלא תהיה לו הזדמנות חוזרת לממש את מה שהוא רוצה כמו בממשלה הזאת, והוא עושה דברים אדירים", אמר דרעי. "כחלון יודע בדיוק מה הם השיקולים, הלחצים והחשבונות. הוא יעמוד בלחץ כמו שאני וליברמן ובנט נעמוד. כחלון הוא אדם אידיאולוגי. הוא מאמין מאוד בתפיסה החברתית שלו. יש לו עוד שנתיים, למה שייאבד את המלכות? בגלל לחץ תקשורתי? הוא יהדוף את הלחץ ויגיד שצריך להמתין להחלטת היועץ המשפטי לממשלה. שהמשטרה המליצה, וממשיכים הלאה".

28/12/2017
הישארו מעודכנים

אריה דרעי
אריה דרעי  |  (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)