103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"אני חושב שכל מקום צריך לקבוע את האופי שלו"

יו"ר הכנסת מביע את דעתו על חוק המרכולים


יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התראיין בתוכניתה של אילה חסון ב-FM103 ודיבר על חוק ההמלצות וחוק המרכולים, החלת הריבונות על יהודה ושומרון ועל האפשרות שיתמודד על הנהגת הליכוד: "האם אני בשל? זו לא שאלה"

 בראשית דבריו התייחס יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לחגיגות הנובי גוד: "אני חוגג לפעמים בחוג המשפחה, לא משהו דרמטי. אני זוכר בתחילת שנות ה-90 הייתי צריך להסביר לכל מי שראה עולה עם עץ אשוח שהוא לא נוצרי סמוי. זה החג היחידי שהשלטון הקומוניסטי לא הצליח לגנוב לנו שם בברית המועצות לשעבר. אפשר היה לשבת עם המשפחה, להרים כוס שמפניה ולא לשמוע את שירי המארש ואת נאומי המפלגה"

על כינוס מרכז הליכוד שבו הצביע מרכז הליכוד על סיפוח יהודה ושומרון אמר היו"ר אדלשטיין: "אני שמחתי שיותר ממחצית מחברי המרכז הגיעו ואף אחד לא הכריח אותם ולא הייתה צבעה דרמטית על חודו של קול. אנשים באו מתוך אידיאולוגיה והקשיבו לנאומים של בכירי המפלגה והצביעו פה אחד על החלת החוק על יהודה ושומרון.

 יו"ר הכנסת דחה את טענה כי מדובר בהחלטה אמורפית ולא ממוקדת: "אני לפני חודש שמעתי אנשים שביקרו את ההכרה בירושלים של נשיא ארה"ב וטענו שאלו רק מילים. אם אלו רק מילים למה כלכך קשה לומר אותן?מה היה כלכך קשה להרים את הנושא הזה? הייתה קבוצה של פעילים ובעיקר פעילות שבמשך שנים ניסו לקדם את הנושא הזה. כעת הגיעו גם להצבעה במרכז הליכוד מתוך קונצנזוס רחב שכמעט כל חברי הסיעה נכחו ואני מאוד שמח שזה היה כך. גם דרך מאוד ארוכה מתחילה בצעד קטן"

בהמשך יו"ר כנסת יולי אדלשטיין התייחס לדברי חברי 'הבית היהודי' שהזכירו שהליכוד הוא האחראי על פינוי גוש קטיף: "אלה שגירשו מגוש קטיף נאלצו לפרוש מהליכוד ולא הצליחו לקחת את השם, זה היה אירוע טרגי בפוליטיקה הישראלית. אלה שנאמו אתמול בכנס היו אלה שקראו להם 'המורדים'. אתמול היינו הרוב הברור, לא שמעת שם נאומים מתלהמים ולא שטויות"

גם לדבריו של ח"כ יאיר לפיד כי החלטת מרכז הליכוד משרתת את ה-BDS הגיב אדלשטיין: "עם כל הצניעות הראויה, אחרי ראש הממשלה, אין למישהו במערכת הפוליטית ניסיון מדיני כמו שיש לי. בשנים האחרונות ישבתי עם מנהיגי מדינות, ראשי פרלמנטים וראשי ממשלות. אני לא מדבר בשתי שפות, דיברתי על פיתרון שתי המדינות, על האפשרות להחלת הריבונות וההכרה בירושלים. לומר שזה פוגע ועוצר את השלום ומעודד את הBDS? הם לא זקוקים לשום עידוד. הבהירות בנושאים אלו רק מקרבת את השלום. אם מישהו חושב שמחיר השלום זה החזרת מעלה אדומים, גוש עציון או אריאל באמת לא יודע מה הוא שח. צריך להתרגל לכך שגוש עציון, אריאל, מעלה אדומים ואזורים נוספים יישארו בריבונות ישראלית בכל הסדר שיעלה.

 בהמשך התייחס אדלשטיין לסערת חוק המרכולים: "החוק הזה הוא לא יצירת מופת. בכל עיר ועיר יכולים להחליט בנושא. כידוע, 28 שנה גרתי בגוש עציון בקהילה מסוימת ששם ועדת קבלה קבעה שמי שחי שם שומר שבת והשער היה נעול בשבתות. בשנים האחרונות אני חי במרכז הארץ ורואה חיים בצורה אחרת ולכן כמי שחווה את שני הצדדים אני טוען  שכל מקום צריך לקבוע את האופי שלו. בהידברות ובפשרה אפשר להשיג יותר מאשר בחקיקה אבל אני מבין את האילוצים הקואליציוניים.

על חוק ההמלצות אמר אדלשטיין: "בגרסתו הסופית אני לא מבין מה הוא כל כך משנה? כחבר נאמן בוועדת הפנים לשעבר, אני זוכר שלפני 10 שנים היה על זה דיון וקראו בפנינו מכתב של מפכ"ל המשטרה או של היועץ המשפטי לממשלה שכתב לוועדה ששוקלים ברצינות לבטל את עניין המלצות המשטרה"

 "אחרי כל השנים במערכת, האם אני בשל להנהיג זו לא השאלה" ענה אדלשטיין כשנשאל על כוונתו להתמודד על ראשות הליכוד, "אני כרגע מתרכז  בלהיות יושב ראש הכנסת, בהמשך נחיה ונראה. אני לא מתביית על תפקידים אלא מנסה לעשות את התפקיד שנפל בחלקי על הצד הטוב ביותר. כמה אנשים הסתכלו לי בלבן של העיניים ואמרו לי תחליט עכשיו 'אתה רץ איתי או לא?' היו לי לפחות 10 שיחות כאלה. יש עוד דרך ארוכה לכל אחד ואחת להגיע לתפקיד החשוב הזה"

גם על דבריו של נשיא המדינה ראובן ריבלין על ההפגנות נשאל יו"ר הכנסת: "אני חשבתי בדיוק מה שהוא חשב על זה. מיד כשהבין כיצד פירשו אותו, הוא הוציא הבהרה שהוא לא קרא לאף אחד להפגין. זה לא תפקידו של נבחר ציבור לקרוא לאנשים לצאת להפגין. יש עוד אפשרויות והזדמנויות לעמוד על הדעות והערכים שלנו.

לסיום נשאל אדלשטיין האם לדעתו נתניהו צריך להתפטר אם וכאשר יוגשו המלצות להעמידו לדין: "שלב ההמלצות של המשטרה זה לא משהו שצריך להכריע, אלא אם הוא באופן אישי יקבל החלטה. שלב ההמלצה של היועץ המשפטי זה כבר סיפור אחר ותלוי בחומרת הדברים. ההערכה שלי היא שישנה דרך מאוד ארוכה של החלטת היועמ"ש, אולי שנה קדימה.

 

01/01/2018
הישארו מעודכנים

יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין  |  (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)