רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

רפי גינת: "יש להקלטות הללו חשיבות ציבורית"

האם נכון היה לפרסם את הקלטות של יאיר נתניהו? רפיק חלבי ורפי גינת מביעים את דעתם


בן כספית ואריה אלדד שוחחו בתוכניתם ברדיו 103FM עם רפי גינת ורפיק חלבי, שהתייחסו לשיטת ההקלטות העיתונאית בעקבות ההקלטה שחשפה פן נוסף בהתנהגותו של יאיר נתניהו: "כדי לנהל שיחה כזו בנוכחות נהג ומאבטח צריך להיות מאוד שיכורים או מאוד לא חכמים"

לאחר שנחשפו דבריו הקשים להאזנה של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בן כספית ואריה אלדד שוחחו עם איש התקשורת רפי גינת שהתייחס לשימוש בהקלטות סתר כחלק מתחקיר עיתונאי. "ללא ספק הייתי משדר את הדבר הזה", אמר גינת, "החוק הוא חד משמעי בנושא. אם יש הסכמה של אחד הנוכחים לשדר את הקלטת - מותר לשדר. אם יש בחשיפה חשיבות ציבורית גדולה כמו חשיפה של מעשה פלילי או התעללות בבעלי חיים או תכנון פשע, לא נדרשת הסכמה של המשתתפים בה כלל.

"בתוכנית 'כלבוטק' קרה כמה פעמים שקיבלתי תמונות שבהן נראה מטפל מכה קשיש. החשיבות הציבורית של עדות כזו היא גדולה ולכן החוק מאפשר לשדר זאת. מלבד החוק יש להפעיל גם שיקול דעת עיתונאי לגבי המשמעות הציבורית של פרסום העדויות. במקרה של יאיר נתניהו ההפקרות שנחשפה משולמת מהכסף של כולנו, ולכן יש להקלטות הללו חשיבות ציבורית. לנו כמשלמי מיסים יש את הזכות לדעת להיכן הולך הכסף שלנו".

רפיק חלבי, לשעבר ראש מחלקת החדשות של הערוץ הראשון, הצטרף לשיחה ואמר: "הייתי לוקח כדור נגד בחילה ומשדר את הכתבה, אך לא הייתי מנפח את הסיפור ומשווק אותו בראש הכותרות. מאז אתמול בלילה אני חש מבוכה לא בגלל יאיר נתניהו אלא בגלל שמדובר בבחור שביצע מעשה שאני לא הייתי עושה. יש גבול להתנהגות ולא משנה מי אתה. במדינה הזו שופכים מאות מיליוני שקל לשווא ולכן אני חושב שהמקרה הנוכחי היה חסר פרופורציה".

"הזוג נתניהו יענה בתגובה שלכולנו יש ילדים צעירים שמשכרים את עצמם לדעת בפאבים ובמועדונים ואף אחד מהם לא היה מודע לכך שהקליטו אותו", אמר בן כספית. בתשובה אמר גינת: "כדי לנהל שיחה כזו בנוכחות נהג ומאבטח צריך להיות מאוד שיכורים או מאוד לא חכמים. הם לא נשמעו לי בקטע כל כך שיכורים, עובדה שהם הבינו את החומרה של הדברים אם החומרים יודלפו לתקשורת. אילו היה להם סיכוי למנוע את השידור הם היו עושים זאת. אני לא מסכים עם דבריו של רפיק, הבן של ראש הממשלה פועל פוליטית ומשמש איש פוליטי".

"כולכם עיתונאים ותיקים ומוערכים אך אנחנו מחפשים את יאיר נתניהו בגלל שהוא הבן של ראש הממשלה בנימין נתניהו", הגיב חלבי. "אני לא איש ימין אך יש בכך דבר מוגזם. האישיות של ח"כ אורן חזן היא פי מיליון יותר מוגזמת בהתנהגותה ממנו, ואני לא זוכר שהוא ספג כזאת ביקורת. אני חושב שהמדינה הזו מתפרקת לחלוטין בנוגע להתנהלותה כלפי המנהיגים שלה".

"אני לא הייתי משלם כסף עבור הקלטת כפי שעשו 'החדשות'", הצהיר גינת, "גם כשעבדתי ב'ידיעות אחרונות' ידעתי לסרב למקרים כאלה. תשלום מלכלך את האייטם". רפיק הצטרף לדבריו ואמר, "בכל מקרה נדרש מהעיתונאי לבדוק את האייטם מבחינה משפטית, ולבדוק את העמידה בכללי הקוד האתי במידה שהוא עוד קיים בתקשורת 'הרייטינגית'. על חומר שכזה לא הייתי מוציא אגורה אחת".

לסיום הוסיף גינת כי "הקלטת הזו היא קשה גם בגלל השיחה, גם בגלל התקופה הנוכחית כשברקע יש את קמפיין MeToo#, וגם בגלל תחושת היוהרה של המשתתפים".   

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

09/01/2018
הישארו מעודכנים

בן כספית ואריה אלדד - תכנית אקטואליה ב־103fm
בן כספית ואריה אלדד - תכנית אקטואליה ב־103fm