103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

שפטל מפתיע: "בא לי להקיא מדבריו של דודו אלהרר"

רון קופמן ויורם שפטל מתעמתים על גבולות השיח


אילה חסון שוחחה בתוכניתה עם שדרני 103FM, עורך הדין יורם שפטל ואיש הספורט, רון קופמן,  שהתייחסו לשיח האלים שמתרחש בימים אלו בישראל: "בדמוקרטיה אמיתית יש לכבד את דעת האחר גם אם הוא לא חושב כמוך"

דבריו של יהונתן גפן וגידי גוב השבוע הציפו מחדש את השיח האלים והסוער בין השבטים השונים שחיים יחד במדינת ישראל. בעקבות מלחמת הדעות והזכות להשמיע אותן דנה אילה חסון עם איש רון קופמן ועורך הדין יורם שפטל על ההתבטאויות הקשות שהושמעו לאחרונה על ידי אישים שונים במדינה. "השיח הוא לא שיח מלחמתי אלא שיח נבוב, טען קופמן, "הקשבתי לדבריו של חבר הכנסת פורר ואני מתנצל שאני לא עומד כיום בשורות ומקבל את דין התנועה".

עורך הדין יורם שפטל הביע את עמדתו: "דבריו של יהונתן גפן הינם חלק מד.נ.א של השמאל הקיצוני. מדובר בשוואה שיטתית בלתי פוסקת, זה התחיל בבן גוריון כשכינה את זאב ז'בוטינסקי כולדימיר היטלר, יהונתן גפן הולך בדרכו של בן גוריון. בבית בו גדלתי כל פעם ששמענו את שמו של בן גוריון אבי היה נוהג לומר שהוא זקן רשע ועבד של הסמרטוט האדום. הד.נ.א שלהם הוא להשוות יהודים לנאצית ולכן הם שווים לכל גינוי ואמירה בלשון נאצית בלי יוצא מן הכלל.  המקורות של השיח האלים שלנו נובעים 95% יהודי ארץ ישראל שהסבא שלהם דיבר יידיש או ערבית. אלו בשפות פראיות. הרמטכ"ל של סוריה כינה את ערפאת 'בנה של שישים אלף זונות' בתחנת רדיו. זהו שיח ערבי טיפוסי".

"אני גדלתי בבית ימני לא פחות משל עורך הדין שפטל, השיב קופמן בזעם, "אבל כשאני מתייחס למציאות של היום אני לא מוכן ששום חבר כנסת יקבע לכל אדם מה לומר ומתי לומר. הכנסת היא לא דוגמא לכלום מהכנסת הראשונה ועד היום". על ההשוואה שביצע יהונתן גפן בין אעיד תמימי לחנה סנש טען: "אני לא אוהב את ההשוואה הזו אבל לאדם מותר לדבר כחלק מהדמוקרטיה. בדמוקרטיה לא גוזרים גזרות, שרת התרבות לא יכולה לקום בדמוקרטיה ולהחרים את הזמר אביב גפן מטקס 70 שנות קיומה של מדינת ישראל בגלל דעותיו הפוליטיות. יש במדינה המון דעות ואני לא מוכן שיגדירו אותי, לא מירי רגב ולא שאר חבריה כנסת".

"מדוע יש לומר דברים בצורה כה מתלהמת וגסה שאלה אילה חסון, "מי שיאמר דברי טעם בנועם לא ישמעו אותו? לאן השיח האלים צריך עוד להגיע?". יורם שפטל ביקש להדגיש: "צריך להבין את ההבדל בין מותר להגיד לבין חובה להוקיע. אני בשום פנים ואופן לא חושב שצריך להכניס את יהונתן גפן הנבל לבית הסוהר או לנקוט נגדו סנקציה פלילית בעקבות הדברים שאמר אך אני חושב שזוהי חובתי הקדושה להוקיע אדם שפל ובזוי שכמוהו. יש לדבר עם כל אחד בשפה הראויה לו, יש להוקיע את הדברים בצורה הכי חריפה שיש. האיש הזה קרא לאינתיפאדה נגד החרדים וטען שהוא מוכן לזרוק את האבן הראשונה. זה כבר פלילי. נבל זה לא קללה".

"אולי גם צריך לדעת להקשיב אחד לאחר. הוסיפה חסון, "מהי מטרת השיח?". קופמן השיב: "לא לכל שיח יש מטרה. אני חושב שלכל ישראלי שחי כאן מותר להביע את דעתו. אין לי בעיה עם השיח של יורם שפטל ושל חבר הכנסת אורן חזן. אני בעד שכל אחד יאמר את דעתו אני מתנגד לחרמות. הון-שלטון לא יכול לכפות את דעתו ולגזור חרמות. אין דברים כאלה במדינה דמוקרטית. השר ליברמן הוא הרגולטור שאחראי על מערכת הביטחון. גלי צה"ל לא צריכה להיות בצבא".

"גלי צה"ל היא יחידה צבאית", התפרץ שפטל, "המפקד העליון לפי חוק ייסוד הצבא של צה"ל הוא לא הרמטכ"ל אלא משרד הביטחון ושר הביטחון. בכל פעם שאני מדליק את הרדיו ושומע את המילה 'גלי צה"ל' זה לטמא את שמו של צה"ל. כמעט כל מילה שיוצאת מהפה בתדר שלהם היא בזויה. לסיום התייחס יהורם שפטל לדבריו של אלהרר אתמול ב-103FM כשקרא להשמיד את עמוס עוז במשרפות: "בא לי להקיא מהדברים הללו, אני מגדיר בשידורי הרדיו שלי את עמוס עוז או כסדיסט פסיכופטי כי היצור נאלח הזה מתגאה שהוא הרביץ לנתניהו כשהוא היה צעיר ועד היום הוא לא יודע אם הבעיטה הייתה חלשה מידי או חזקה מידי". אילה חסון סיכמה את הדיון וטענה: "רציתי לדבר איתכם על גבולות השיח אבל הסתבר לי שהרחבתם את הגבולות עוד יותר. בדמוקרטיה אמיתית מכבדים את דעת האחר גם אם הוא לא חושב כמוך. אני חושבת שאיבדנו את הדבר הזה בישראל".

עריכה: איתמר זיגלמן

25/01/2018
הישארו מעודכנים

עו"ד יורם שפטל ורון קופמן
עו"ד יורם שפטל ורון קופמן  |  (צילום: 103FM)