103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"פשיטת רגל טוטאלית של ההורים בישראל"

פרופ' עמוס רולידר מזועזע מהתופעות שהתגלו במסיבת הפורים של עיריית תל אביב


אילה חסון שוחחה עם פרופסור עמוס רולידר ועם ח"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני) שהזדעזעו מהתמונות הקשות שנצפו במסיבת הפורים שיזמה עיריית תל אביב: "המדינה חייבת להתערב"

בסוף השבוע נחשפנו לתמונות קשות שבהן קטינים נצפו שיכורים ברחבי העיר תל אביב בחגיגות חג הפורים. אחות בבית החולים איכילוב שהזדעזעה מהנערים שהגיעו לבית החולים פרסמה פוסט וקראה להורים לקחת אחריות על ילדיהם.

חברת הכנסת מירב מיכאלי (המחנה הציוני) התייחסה לתמונות הקשות וגם לכך שנערות רבות התחפשו לנערות ליווי: "ראיתי את הפוסט הזה אתמול ודעתי מתהפכת מאז ללא מנוח. מנגד ראיתי שמרבית חברי הכנסת והתקשורת בחרו לעסוק דווקא בדבריה של מירי רגב, מה היא אמרה או לא אמרה. עם כל הכבוד למירי רגב, מתחת לאף שלנו ישנה הזנחה של דור עתיד של המדינה שלנו. האלימות כלפי המורות בבתי הספר נובעת מהמעמד הירוד שלהן ואי אפשר לפתור את הנושא במכה אחת. הנערות הללו נחשפו לקמפיין MeToo# אך ראו בעיקר נשים יפות מאוד שטענו שהטרידו אותן ומנגד צפו בהן מתפשטות מול המסך כי ככה מקבלים תפקידים היום. מי שמתלבשת בצורה מינית היא נחשקת ונערצת היום - וזה עצוב מאוד. ראיתי בסוף השבוע ילדה בת שש שהתחפשה לנועה קירל, ולבשה גרביוני רשת ותחתון חשוף מאוד. איפה היו ההורים שלה?

"בישראל ישנם ילדים ששותים אלכוהול כבר מגיל 13", הוסיפה מיכאלי: "זה משפיע להם על המוח בצורה רעה ביותר ויוצר נזק פיזי שעלול להיות בלתי הפיך. מערכות הרווחה אינן מספיקות לטפל בכל המקרים גם בגלל שההורים לא למדו לחנך ולדעת מה נכון לילד. אנחנו נחשפים לחוסר לקיחת אחריות החל מראש הממשלה ומטה. זה משפיע על כולנו".

"אני חושבת שזה לא בהכרח רק האחריות של הממשלה אלא של ההורים", הגיבה לדבריה אילה חסון. "המדינה לא מחנכת את הילדים. הטלוויזיה ואמצעי הפרסום הם רק המודל, אבל החינוך מתבסס על מה שילדים סופגים בבית. כאב לי הלב כשקראתי את הפוסט הזה. זהו כישלון עצום שלנו כחברה. הסמכות של ההורים מתפרקת. הם הופכים להיות החברים של ילדיהם ולא המחנכים שלהם. המילה של ההורים נהפכה ללא נחשבת. אני לא יודעת אם אמרו לילדות הללו בביתן שמה שהן לבשו הוא מוגזם. אני תוהה אם הילדים היו סופרים את ההורים שלהם בכלל אילו היו אומרים להם שמה שהם עשו הוא לא בסדר, והיו אוסרים עליהם לשתות אלכוהול בגילם".

לשיחה הצטרף המומחה לחינוך פרופסור עמוס רולידר, שאמר: "עלינו להביט במראה ולהודות בכנות - ישנה פשיטת רגל טוטאלית של ההורים בישראל, על ילדיהם המתבגרים שיבואו עימם יום אחד חשבון. הזמינות הנמוכה של ההורה במהלך היום, תחושת העבדות של ההורה אצל הילד ועוד. הילדים לא רק שותים ללא גבול אלא גם מזמינים את השתייה לביתם תוך שימוש בכרטיס האשראי של ההורים. כל שבוע אני נתקל בהורים הסובלים ממקרים כאלה ואני קורא להם לעקוב אחר הילדים שלהם ולהפסיק לפחד מהם.

"ההורים אינם החברים של הילדים ואסור להם לקנות את אמונם על ידי פתיחת הארנק. הילדים חיים היום במלון שבעת כוכבים, שני הכוכבים שנוספו הם בזכות השירות המיידי שהם מקבלים מהוריהם. ההורים חייבים ליצור גבולות של סמכות. הפחד מהילדים רק יוצר קושי. הילדים זקוקים להורים שיציבו להם גבולות. הורים שלא יוותרו לילדים שלהם יזכו באומנם באופן טבעי".

מיכאלי הצטרפה לדבריו והדגישה כי "להורים חסרה תמיכה והדרכה, אף אחד לא נולד להיות אבא או אמא, והשירותים שהמדינה מאפשרת כיום אינם מספקים. אם ההורים לא ישלמו מכספם על ייעוץ יקר הם לא יזכו להדרכה שלה הם זקוקים. העולם של ההורים שלנו והעולם של היום שונה לחלוטין. בעבר להורים היה קל יותר לעקוב אחרינו ולשלוט עלינו. בכל פעם שישנה בעיית מערכות, על המדינה להיכנס ולפעול. כך המדינה תשקיע בעתיד של הילדים שלנו. ההשלכות של הדברים הללו יהיו הרסניות במשך עשרות שנים קדימה. משרד הרווחה, משרד החינוך ומשרד הבריאות חייבים להתייצב על מנת להבין כיצד עושים את הדבר הנכון".

לסיום הצטרפה לשיחה מאזינה מתנועת ההורים 'לשמור על הילדים', שסיפרה כיצד התנועה החלה לפעול בעקבות תוכנית ששודרה ב'ערוץ הילדים' ושהציגה היכן למצוא אתרי פורנו ברשת. "קמנו ומחאנו נגד המועצה לכבלים ולוויין ונגד 'ערוץ הילדים' ששידר תוכנית עם תכנים מיניים לילדים בני שמונה. ניהלנו קמפיין ציבורי ומשפטי והגענו עד בג"ץ. כיום אני מרצה לתלמידים בכיתות ח' ו-ט' על דימוי גוף של גברים ונשים. אני חושבת שהמדינה לא יכולה לשלוט בנושא זה כי בני הנוער חשופים למידע ללא הגבלה בטלפונים שלהם. מי שיכול לשנות את השיח הם עולמות הפרסום והטלוויזיה המחזיקעם את ההגה של הספינה הזו ובאחריותם לנווט בהתאם. מניסיוני בבתי הספר אני מצטערת לראות איך הילדים פשוט לא מבינים על מה אני מדברת ורואים בתופעה הזו טבעית והגיונית".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

04/03/2018
הישארו מעודכנים

אילה חסון
אילה חסון