103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"כשאני קוברת בן אני ישראלית אמיתית"

יעל, אימו של עדיאל קולמן, בשיחה • מרים פרץ הצטרפה - ולא הותירה עין יבשה


כמה תעצומות נפש נדרשות כדי לדבר על מות ילדך, שעות אחרי שנרצח באכזריות? יעל קולמן, אימו של עדיאל קולמן, שנדקר אתמול (א') למוות בעיר העתיקה בירושלים, שוחחה הבוקר עם ניסים משעל, דרור רפאל וספי עובדיה ב-103fm, ושיחזרה את הרגעים הקשים שבהם נודע לה על כך שהנדקר בפיגוע הוא בנה. 

"מאז הפיגוע שבו נרצח איתמר בן גל סמוך לאריאל אני כבר לא יכולה לשמוע על פיגועים ומשתדלת שלא להיכנס לזה", הודתה קולמן, "הרגשתי שאני לא מסוגלת יותר, הבת שלנו מתחתנת בעוד חודש ואנחנו צריכים להיות שמחים".

קולמן סיפרה כי הלכה לישון בשעות אחר הצהריים, ובערב בעלה סיפר לה על המקרה. "הוא ניגש אליי כשהתעוררתי ואמר שיש משהו שהוא לא יכול לספר. שאלתי אותו: 'עדיאל?', והוא אמר שכן. זהו. אני דואגת לו הרבה, אבל לא קישרתי ולא חשבתי עליו כששמעתי על הדקירות".

במהלך הערב, סיפרה האם, התפללו עבור עדיאל 16 אלף אנשים. "בגלל זה הוא לא נפרד מהר מהעולם הזה. הוא נאבק על חייו בעצמו, ואני אמרתי ריבונו של עולם, אני לא רוצה צמח, לא רוצה שיהיה נכה לכל החיים - והותרתי את ההחלטה בידי הקב"ה. אז הרגשתי הרבה כוח".

את שעותיו האחרונות של עדיאל לא עשתה לצד מיטתו. "לא רציתי, אני רציתי לזכור את החיוך שלו. אני מכירה את הכוחות שלי ואני לא מצטערת על זה", אמרה, "בעלי הלך להיפרד ממנו, כל האחים היו לידו, שרו שירים של מאיר אריאל ועוד שירים שאהב, ושימחו אותו בהחלטה של הקב"ה לקחת אותו קרוב אליו, אל כיסא הכבוד".

צריך כוחות עצומים לומר שאת ממשיכה בחיים.
"אולי אני עוד לא קולטת. אני כואבת, אני בוכה, לא ישנתי בלילה, אבל אנחנו ממשיכים. אני רק מתפללת לאלוהים שימשיך ללוות אותי, לעטוף אותי ולתת לי את הכוח הזה. באתי לארץ מבחירה עם ההורים שלי. באנו לפה מצרפת. פה זו הארץ שלנו ואני מתה עליה. עכשיו אני ישראלית אמיתית כשאני קוברת בן".

זירת הפיגוע בירושלים, אתמול // צילום: אי.אף.פי
זירת הפיגוע בירושלים, אתמול // צילום: אי.אף.פי

"עדיאל יחיה איתכם לעד"

עדיאל קולמן, בן 32 במותו, הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים. "הוא היה ילד מיוחד, הוא היה חברותי, שמח ורגיש. אם מישהו היה מקלל הוא היה חוזר הביתה עם דמעות. נשמה מדהימה, נשמה מושלמת", סיפרה האם.

עדיאל גר ביישוב כוכב השחר שבחבל בנימין, והיה בן היישוב קשת שברמת הגולן. אימו שיתפה כי התלבטה היכן לקבור אותו. "הבן שלי יהיה קבור באדמת בנימין", סיפרה על החלטתה, "שני המקומות האלה מיוחדים, מלא שנאה מסביב, אבל אנחנו פה, הנשמה שלו כבר למעלה והגוף שלו יתערבב עם השורשים של ארץ ישראל ועם אדמת הקודש".

עוד סיפרה קולמן בריאיון כי היא שואבת השראה מאם שכולה אחרת, מרים פרץ, שאיבדה שניים מבניה, אוריאל ואלירז, בעת שירותם בצה"ל, ושהוכרזה לאחרונה ככלת פרס ישראל על מפעל חיים. 

יעל, את מקבלת בהכנעה את אותה החלטה שביקשת מהקב"ה?
"אתה יודע למה אני מתפללת עכשיו? יש לנו עוד שישה ילדים, שיהיו בריאים, יש לי נכדים. עכשיו אנחנו משפחה מיוחדת, ואני רוצה לדבר בשפה שבה משתמשת מרים ולומר 'ובחרת בחיים', עכשיו - עוד לפני ההלווייה. אם האמא שמחה וחזקה, אז כולם חזקים מסביב".

בשלב זה הצטרפה במפתיע פרץ לשיחה. השיחה בין שתי האימהות הייתה מרגשת מאוד. "אני הייתי רוצה רק לחבק, לחבק, לחבק, לנשק, לחבק אותך", פתחה מרים את דבריה, ויעל השיבה לה: "מרים, את חיבקת אותי אתמול בערב, הרגשתי אותך, כשכבר נקבע המוות, אמרתי משפט ששמעתי ממך. אמרתי לילדים שלי, אלה שנותרו, 'אנחנו בוחרים עכשיו בחיים'. אני לא אישה חזקה, אבל את נתת לי הרבה השראה, ואני אוהבת אותך".

מרים השיבה ליעל בגרון חנוק: "אנחנו מדברות ברוח של הבנים שלנו. אני רוצה שתביני, את הרוח הזאת - אף אויב לא חיסל. הרוח הזאת - אנחנו האימהות והאבות - נגזר עלינו לשאת אותה וללכת איתה, ולהוביל אותה ולעשות את המקום הזה טוב יותר. אין לי מילים, אני רק רוצה לתת לך חיבוק גדול". עוד אמרה פרץ: "צר לי עלייך, אחותי, צר לי שהצטרפת למעגל הנורא הזה. צר לי, אני לא יכולה, נשבר הלב לדעת שנוסף עוד חלל אחד".

חיזוק בין אמהות. מרים פרץ // צילום ארכיון: יונתן זינדל/פלאש90
חיזוק בין אמהות. מרים פרץ // צילום ארכיון: יונתן זינדל/פלאש90

יעל שיתפה את מרים בכך שבתה אמורה להתחתן בעוד חודש, ומרים הציגה זאת כנקודה חיובית. "אני רוצה שתביני", אמרה, "אמא של הרב איתמר בן גל ז"ל אמרה לי שלא תעמוד בחתונה שהייתה לה חודש אחרי הרצח, ואמרתי לה, אלוהים אוהב אותך, הוא נתן לך לצאת מיד, הוא חייב אותך לקום, להתלבש, לשמוח - וגם לבכות - אבל זה נותן את הדחיפה הכי גדולה של החיים".

יעל, ששמעה את הדברים, נשמעה נרגשת ושאלה את מרים אם תרצה לבוא לחתונה של בתה. "בעזרת השם, בשמחה גדולה. אני רוצה שתדעי: זה הרגע שאת קמה מהעפר, מחליפה את בגדייך. יהיה לך קשה לקנות שמלה, את תבכי על כל צעד שתעשי, אבל כשתעמדי ליד הבת שלך, חבקי אותה, תודי שיש לך אותה ושאת יכולה לשמוח בשמחתה, ותמשיכי איתה את הרוח של עדיאל. הוא יחיה איתכם לעד, הוא יהיה חלק מחייכם והוא יעלה ברגעי השמחה".

האזינו לשיחה המרגשת במלואה.

עריכה: יניב מורוזובסקי

קבלו הודעות אישיות
מניסים, דרור וספי!

חפשו "רדיו 103FM" בטלגרם או לחצו כאן והצטרפו.
עדיין אין לכם טלגרם? הורידו לאנדרואיד או לאייפון.

19/03/2018
הישארו מעודכנים

עדיאל קולמן ז"ל
עדיאל קולמן ז"ל  |  צילום: באדיבות המשפחה