ניסים משעל

"סורים לא מתאימים זה סורים שהם לא בני מינו"

פרופ' עוזי רבי על הסיבות שגרמו לנשיא סוריה להפעיל נשק כימי על בני עמו


פרופסור עוזי רבי, ראש החוק למזרח התיכון באונ' ת"א הסביר מדוע החליט נשיא סוריה, בשאר אל אסד, לתקוף את אזרחיו בנשק כימי: "אסד רואה את ההתנהלות של אמריקה מול קוריאה ואיראן ומבין את המציאות שנוצרה סביבו ולכן הוא מרשה לעצמו להשתמש בנשק כימי"

רשתות זרות מדווחות כי מאות בני אדם נפצעו בתקיפה של משטר אסד על העיר דומא. לפי הדיווחים במתקפה בוצע שימוש בגז כלור וחביות נפץ. דרור רפאל, ספי עובדיה ולאה גולדין שוחחו עם פרופסור עוזי רבי, ראש החוג למזרח התיכון באונ' תל אביב, שהסביר את המניע לתקיפה: "זהו סוג של טירוף מערכות בסוריה. כששאלתי את עצמי מה אסד מרוויח מהתקיפה הזו הגעתי למסקנה שזה שהתקיפה מיותרת מבחינתו כי כולם כבר יודעים שהוא ניצח בקרב על המדינה. לדעתי אסד פשוט לא היה מסוגל לעצור לרגע ולחשוב על המעשים שלו ולכן תקף ללא הבחנה. ישנם סורים שאינם נאמנים לאסד אשר אינם נחשבים בעיניו כבני מינו ולכן הוא בחר להרוג אותם, האיש קצר אנשים בנשק כימי ללא חשבון. אסד רואה את ההתנהלות של אמריקה מול קוריאה ואיראן ומבין את המציאות שנוצרה סביבו ולכן הוא מרשה לעצמו להשתמש בנשק כימי ולרצוח בלב שלם את כל מתנגדיו על מנת לייצר סוריה נקייה בשבילו".

"העולם בתגובה ממשיך לזמר את מנגינות הפוליטיקה אך אין לו הכוח לשנות. אנחנו נמצאים בעולם שהתרוקן מכל ערכיו ולכן ממשיך לנהוג כפי שהוא נהג בעבר. ישראל התריעה לעולם על המתרחש בסוריה במשך שנים רבות והסבירה שוב ושוב שישנה 'איראניזציה' במזרח התיכון. מבחינת ישראל התקיפה הכימית היא התפתחות לא טובה אך כמוה גם סעודיה ומצרים שמודאגות מהנושא. זהו לא אותו מזרח תיכון בו ישראל הייתה האויב היחיד".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

08/04/2018
הישארו מעודכנים

נשיא סוריה בשאר אל אסד
נשיא סוריה בשאר אל אסד  |  (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)