103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

סרטון במחלוקת: עימות בעקבות תיעוד הירי

יריב אופנהיימר: "סרטון חולני" • שמעון ריקלין: "קשקוש מקושקש. סומך על צה"ל"


שמעון ריקלין ויריב אופנהיימר התווכחו בתוכניתם של דרור רפאל, ספי עובדיה וניסים משעל ברדיו 103fm בעקבות סרטון 'אלאור אזריה 2', המציג צלפים היורים בשמחה באזרחים לא חמושים ברצועת עזה. ריקלין: "אנחנו במלחמה על קיומה של המדינה".

אמש (ב') עלה לרשת סרטון המציג קבוצת חיילי גולני המתעדים ירי נגד אזרחים לא חמושים ברצועת עזה. הסרטון מתעד את רגע הירי כלפי אזרח עזתי לא חמוש שהתקרב לגדר הביטחון ואת השמחה לאיד ברגע שהוא נופל ומוטל על הקרקע. מזכ"ל שלום עכשיו לשעבר יריב אופנהיימר הזדעזע מהסרטון: "יש לבחון את הוראות הפתיחה באש שקיבלו החיילים הללו. בסרטון אנחנו עדים לירי באש חיה של צה"ל כלפי אזרחים לא חמושים. הסרטון הזה צריך להטריד כל אזרח ישראלי, בין אם הוא ימני או שמאלני. לכולנו צריך להיות מצפון המוביל אותנו.

"עלינו התייחס גם לאווירה שהייתה מאחורי הכוונת, האווירה הזו יוצרת מציאות. ברגע שמתייחסים לפלסטיני כדמות במשחק מחשב במקום כבן אדם אנחנו בבעיה. אווירת השמחה להרג פלסטיני מגיעה מתוך המחשבה שכולם מחבלים. אני למדתי פעם שמחבל הוא אדם חמוש בנשק שמאיים על חיי, לעיתים הוא גם מחזיק סכין ולפעמים הוא גם מחזיק אבן. כעת מלמדים אותנו שמחבל הוא סתם אדם שמוחה על כך שהוא נמצא במצור 11 שנים. גדל כאן דור שלם שלמד לשנוא את הצד השני וזה דבר נורא ואיום".

פרשן 'ערוץ 20' שמעון ריקלין הגיב לדבריו ולנצפה בסרטון: "דבריו של יריב אופנהיימר הם קשקוש מקושקש. בעיניי אין בסרטון הזה שום סיבה לסערה. אני סומך על צה"ל וכל חייליו היורים במחבלים שרוצים לפגוע במדינת ישראל, והמקרה הזה עוד בבדיקה. יריב אופנהיימר צריך להבין שלא מדובר בסתם אנשים אלא במחבלים, אנחנו לא רוצחים משפחות ויורים חינם באנשים, הצד השני עושה זאת. אתה לא צריכים להתנצל על כך שהחיילים שלנו שמחים כשהצליחו בפעולתם המבצעית וירו במחבלים. מגיע להם כל הכבוד. אתה מגן על מחבלים ואני מגן על חיילי צה"ל".

"אל תאמר דברי שקר, מעולם לא תמכתי במחבלים", זעם יריב אופנהיימר. "האידיאולוגיה שלכם לשמור ישראל השלמה מתנגשת עם הערכים המוסריים של מדינת ישראל. מי אמר שהאזרח שנורה הוא מחבל? איך העזת לקבוע דבר כזה?"

השיב לו ריקלין: "אני רואה בסרטון את התייעצות החיילים שנזהרים לא לירות בילדים וסומך על שיקול הדעת שלהם. צה"ל לא יורה סתם על אנשים. יריב חשף את האמת - אין ערכים בשמאל, הכל מבחינתו זה פוליטיקה קטנה. יריב מנסה להאשים את הימין על ירי המחבל בגלל הכיבוש. אין כיבוש בעזה, יש להם גבול פתוח עם מצרים ורצון להשמיד את מדינת ישראל. אנחנו במלחמה על קיומה של המדינה".

על השמחה לאיד של החיילים לאחר הירי טען יריב אופנהיימר: "רוח ההתנהגות של החיילים הללו היא בעקבות הדברים שאומרים ריקלין ובנט יחד עם כל החבורה שלהם. הם הופכים את האנשים בצד השני לדמויות ולא לבני אדם. אם החייל היה צולף בצב שיצא מהמים מדינת ישראל כולה הייתה רועשת. ריקלין יכול להמשיך לטעון שהוא מחבל כמה שהוא רק רוצה, אך לעת עתה אין הוכחה לכך. צה"ל שאתה כל כך סומך עליו מעיד בעצמו שלא נורה במהלך המחאה העזתית כולה כדור אחד לעבר כוחות צה"ל. איך הגענו למצב שיש יותר מ-30 הרוגים בצד השני?"

 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/04/2018
הישארו מעודכנים

אופנהיימר וריקלין
אופנהיימר וריקלין  |  צילומים: קובי גדעון/פלאש90, צילום מסך מערוץ 20