אילה חסון

"קפיצת מדרגה ביכולת ההגנה של הסורים"

יוסי קופרווסר, בכיר לשעבר באמ"ן, על העברת מערכות להגנה אווירית מרוסיה לאסד


אילה חסון שוחחה בתוכניתה עם יוסי קופרווסר שהתייחס לידיעה כי הרוסים צפויים להעביר לאבד מערכות להגנה אווירית בקרוב: "זהו ניסיון של רוסיה לתקן את הדימוי שלה לאחר שנכשלה מלמנוע את התקיפה המערבית בסוריה"

אחרי המתקפה של טראמפ פוטין הודיע על סיוע- משרד ההגנה הרוסי הודיע שבקרוב יועברו לסוריה מערכות הגנה אווירית חדשות. על כך סיפר יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן: "הרוסים מודאגים מהפגיעה ביוקרתם לאחר התקפה המערבית בסוריה. אותה תקיפה משולבת של מדינות אירופאיות יחד עם ארה"ב הוכיחה שסוריה נמצאת במגרש של המערב באופן בלעדי ושהמערב חזק מספיק כדי לנהל מאבק באזור בעוד שהמאמץ הרוסי למנוע את התקיפה נכשל כשלון חריף. במקביל גם ישראל הכריזה שבמידת הצורך היא תפעל בסוריה לפי צרכיה. כל אלו מציגים את הרוסים כמי שאינם מסוגלים לספק הגנה לבנות בריתה והיא נחלשת. הדרך שלה לתקן את המצב היא להעביר לסוריה מערכות להגנה אווירית תחת חסותה".

עוד הוסיף: "מערכות ההגנה החדשות שרוסיה סיפקה לסוריה הינן קפיצת מדרגה ביכולת ההגנה של הסורים שמצטרפת למערכות ההגנה שכבר קיימות באזור. במידה וישראל תרצה לפעול בסוריה נשאלת השאלה אם מערכות ההגנה הללו עלולים לשבש את התקיפה. מצד שני אם המערב יחליט לתקוף בסוריה בשנית ויצליח זה יעיד על כוח ההגנה של רוסיה".

כשנשאל אם צפויה תקיפה איראנית השיב: "האיראנים מעוניינים להגיב אך הם פחות עסוקים בתקיפות שמיוחסות לישראל אלא לדברים שטראמפ עומד לעשות ב-12 במאי בנוגע לסוגיית הגרעין. בימים אלו יש קרב מדיני גדול על הצעדים שטראמפ מכוון אליהם כששלל מנהיגים מאירופה מגיעים אליו ומנסים לשנות את דעתו מלסגת מהסכם הגרעין שנחתם. לעת עתה נראה שנשיא ארה"ב וצוותו נחושים לבטל או לשנות את ההסכם בצורה מהותית. ייתכן שבמסגרת התגובות לביטול ההסכם איראן תחליט להגיב גם לעבר ישראל. יש לזכור שאין להם עניין מהסלמה כללית והם נרתעים מהעוצמה הישראלית והאמריקאית גם יחד".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

26/04/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יוסי קופרווסר
יוסי קופרווסר  |  צילום: משה שי/פלאש 90
Paris