אילה חסון

פרי נחשף: "נפגעתי מאוד - אחזור לעשייה בקרוב"

הח"כ לשעבר, שהתפטר מהכנסת, מדבר לראשונה • וגם: מודאג מהמידע שנחשף בנאום נתניהו


השר וחבר הכנסת לשעבר יעקב פרי (יש עתיד) פרש מהכנסת, לאחר פרסום תחקיר שהטיל צל על עברו הביטחוני ועל אמינותו. כמעט שלושה חודשים אחרי, הוא התייחס לנושא לראשונה הבוקר (ה') בשיחה עם אילה חסון ב־103fm, והבטיח: "לא אשב בבית".

עד הבוקר לא נשמע קולו של פרי בהקשר לתחקיר ולהחלטה שלו לפרוש מהמערכת הפוליטית. גם כעת ניכר כי אינו מוכן עדיין לדבר על כך בהרחבה, אבל בגילוי לב ובנימה כאובה הודה במהלך הריאיון: "נפגעתי מאוד מהביקורת נגדי. ההחלטה שלי לצאת לאזרחות התקבלה תוך שניות וכעת זה קצת מוזר לי. קיבלתי החלטה שאם העיסוק בי עלול לפגוע במפלגת יש עתיד אני מעדיף לעזוב את המפלגה - אך אני עוד אחזור לעשייה הציבורית בתחומים שונים בעתיד הקרוב, ייתכן שבתחום העסקי והעזרה לקהילה. לא אשב בבית". פרי הבטיח: "אתראיין לגבי הנושא כשאהיה מוכן לכך".

מפלגת יש עתיד נמצאת הבוקר בעיצומו של עימות מתוקשר עם הליכוד ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות 'נאום הקלסרים' שנשא השבוע, והמידע שחשף על תוכניות הגרעין של איראן. יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, הגדיר את הנאום וחשיפת המסמכים "טעות קשה". פרי עמד מאחוריו: "יאיר לפיד הצליח לרכוש המון כלים מאז שנכנס לפוליטיקה, והוא חבר משנה בוועדת החוץ והביטחון", אמר, "זוהי הוועדה הרגישה ביותר במדינת ישראל שבה נחשפים כל מבצעי המודיעין של כל הגופים - ולכן יש לו ניסיון מקצועי בנושא תוך חיכוך עם ראשי הזרועות. אין לי ספק שאמירתו היא אמירה פוליטית - אך היא גם מבוססת בהשתתפותו בפורום הרגיש ביותר בכנסת".

"הישג מרשים - חשיפה מבהילה"

עוד אמר פרי: "איש מודיעין שכל חייו עסק בחומרים סודיים וממצאים חשאיים לא יכול שלא להיבהל מעוצמת החשיפה. אני מניח שנעשו בדיקות עד כמה חשיפה שכזו יכולה להזיק למקורות המודיעין, אך אין ספק שמדובר במסיבת עיתונאים שחשפה נתונים ללא תקדים". עם זאת, ראש השב"כ לשעבר הבהיר כי "אם היה מדובר בסוגייה קריטית, אני מעריך שגורמים במערכת הביטחון היו עוצרים את נאום נתניהו והדברים לא היו מתפרסמים".

באשר לנאום עצמו, אמר פרי כי "זהו הישג מרשים ומעורר הערצה ומוסיף נקודות זכות לתדמיתו של המוסד וגורמי המודיעין של מדינת ישראל בעולם, אך השאלה היא האם החשיפה הזו נדרשה למען המטרה שנתניהו הציב לעצמו. להערכתי התשובה היא שלילית. כשאני צופה בתגובות מהעולם, רבים טוענים שנתניהו לא חידש דבר ולכן אני מעריך שהעשייה החשאית הייתה משיגה תוצאה טובה יותר. אני מניח שנתניהו לא פעל רק ממניעים פוליטיים, אך אי אפשר להתעלם מכך שהוא נמצא במצב מעורער וברצונו גם לשפר את תדמיתו הביטחונית".

אז האם היה צורך בחשיפת המידע הזה לציבור ולעיני כל העולם? על פי פרי, "אני מעריך שהנזקים של החשיפה נלקחו בחשבון, יחד עם זאת, לאורך הזמן הנזק יהיה גדול יותר מהתועלת. אם הנשיא טראמפ ומנהיגי העולם ידרשו לשנות את הסכם הגרעין בעקבות ההוכחה החד־משמעית שהציג נתניהו - אזי אני יוכל לומר שאכן החשיפה הייתה שווה את זה. דעתי זהה גם בנוגע לחשיפת הפרטים על ההפצצה הישראלית בכור הסורי שפורסם לפני חודש. עלינו לשמור על חשאיות ככל שניתן, מה שאפשר לא לספר עדיף לא לספר".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

03/05/2018
הישארו מעודכנים

יעקב פרי
יעקב פרי  |  צילום: יונתן סינדל/פלאש 90