103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

גלנט על ארדואן: "הוא רוצח. ביים הפיכה בטורקיה"

השר גינה את דברי נשיא טורקיה נגד פעילות צה"ל • "הוא ילמד אותנו מוסר?"


שר הבינוי והשיכון יואב גלנט תקף בחריפות את נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, לאחר שהאחרון גינה את פעילות צה"ל נגד המפגינים בגבול רצועת עזה. בשיחה עם אילה חסון אמר גלנט: "את מדברת על הרוצח של מאות הטורקים שביים מרד בשביל לעצור חצי מהממשל שלו? הוא ילמד אותנו מהו מוסר?"

חסון, ששמעה את הדברים, שאלה את גלנט: "האם אתה מכנה את נשיא טורקיה רוצח?". על כך השיב השר: "האיש הזה הוא מסוכן והתמיכה שלו באויבים שלנו לא מפתיעה אותי. אנחנו לא צריכים הסברים מהעולם על מה נכון לעשות".

כשאתה אומר שהוא ביים את ההפיכה, למה אתה מכוון? איזה מידע יש לנו בהקשר הזה?
"אני מסתכל על כל התהליך הזה כפרובוקציה אחת גדולה. לעצור מאות אנשים למעצרי מנע ללא משפטים, במדינה שאטאטורק החזיר אותה ממאות שנים של פיגור לקדמת החזית האירופאית זה דבר סביר? ולקחת אותה לאחור בהשנאה של האוכלוסייה בתוך המדינה הזו כלפי האזרחים זה דבר סביר? ארדואן בעל מדיניות שטענה שתביא שלום ושקט עם שכניה של טורקיה, אך בפועל היא הגיעה למצב של ריב כולל - מיוון עד סוריה יחד עם מדינות אירופה".

נראה לי שאמרת תשובה שלא הייתה מתוכננת וענית בכנות תשובה מלאת מידע משמעותי, ועכשיו אתה קצת חוזר בך אחורה.
"אני לא חוזר בכלום, אני מציע שנסתכל על הדברים כפי שהם".

אני בטוחה שזה נשען על אדנים של מידע.
"אני מציע שנבחן את התהליכים ושכל אחד יסתכל על התמונה כפי שהוא רואה אותה. אני חושב שהיה כאן שימוש וניצול לרעה של טעות או ניסיון של קבוצה מסוימת, וכתוצאה מזה מהלך מאוד רחב על מנת לעצור מתנגדים, דבר שנעשה בעיקר בממשלים אחרים בעבר. דבר כזה צריך להרתיע את העולם. האם דרום אפריקה גינתה את סוריה כאשר הנשיא אסד רצח 600 אלף מבני עמו? אם לא - מדובר במופע של צביעות, כפי שנהוג, לצערי הרב, במקומות רבים בעולם".

המהומות בעזה, אתמול // צילום: רחים חטיב/פלאש90
המהומות בעזה, אתמול // צילום: רחים חטיב/פלאש90

"עלינו להיות מוכנים להפתעות"

בהתייחסו להפגנות בגבול הרצועה, אמר גלנט כי "הפלסטינים וחמאס בעזה צריכים לחשב מסלול מחדש. דרכי הטרור הולכות ונסגרות עבורם - גם הרקטות וגם המנהרות - וכיום הם מצאו נשק ציני בשימוש בנערים וילדים בשאיפה שהדם שלהם יניע פרובוקציה בינלאומית. הדבר הזה לא יצלח כמו שדברים אחרים לא צלחו".

עוד אמר כי "ישראל נטשה את השטח בעזה לחלוטין לפני 12 שנה. מדוע אין שם כיום חממות, בתי חרושת ומפעלים כמו בכל מקום בעולם? מדוע הם שורפים את מעבר כרם שלום שמספק את צורכי פרנסתם של התושבים? זו התנהגות אכזרית ולא אנושית".

על הטענה שחמאס החליט להנמיך פרופיל היום (ג'), סבר גלנט שיש להיות ערוכים לכל סיטואציה: "מניסיוני עם חמאס עלינו להיות מוכנים להפתעות ולחוסר שליטה גם באירועים יזומים. עדיף לנו להיות ערוכים באופן מלא ונהיה מופתעים לטובה מאשר ההיפך".

כשנשאל אם צפויה ישיבת קבינט בעקבות המתיחות, השיב: "אני חושב שכינוס הקבינט צריך להיות כאשר הוא רלוונטי לפעולה מסוימת, אנחנו מתכנסים פעמיים-שלוש בשבוע וראוי לשמור את הדברים באופן מסווג. הפעולה שלנו היא אופרטיבית תוך הגדרת הכיוון של הקבינט. הקבינט הגדיר לצה"ל שלא לאפשר לאף אחד לעבור את הגדר תוך שימוש במינימום כוח אפשרי. יש מעט מאוד צבאות בעולם שמקבלים הנחיה שכזו ועלינו להתגאות בזה".

לסיום התייחס השר לפתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים: "מדובר באירוע מרגש. העברת השגרירות היא תיקון היסטורי של 70 שנה ואני מקווה ומאמין שבתוך עשור נראה שגרירויות נוספות בעיר. נשיא ארה"ב טראמפ טען שלכל מדינה יש את הזכות להגדיר את עיר בירתה, בוודאי גם לישראל, שירושלים הייתה חלומם של היהודים במשך 3,000 שנה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

15/05/2018
הישארו מעודכנים

יואב גלנט
יואב גלנט  |  צילום: הדס פרוש/פלאש 90