ינון מגל ובן כספית

טראמפ נגד רוחאני, הסיבוב הבא

בועז ביסמוט ופרופ' עוזי רבי דנים ב'נאום 12 הנקודות' שנשא שר החוץ האמריקני אתמול


בדיון בתוכניתה של ענת דוידוב ברדיו 103fm הסבירו בועז ביסמוט, עורך 'ישראל היום', ופרופסור עוזי רבי, ראש החוג למזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב את אפקטיביות נאומו של נשיא ארצות הברית והסנקציות החדשות על איראן: "כנשיא הרפובליקה רוחאני הבטיח כל טוב לאזרחיו ונראה שדווקא אמריקה החדשה היא זו שמקיימת הבטחות"

אמש (ב') הציג טראמפ את נאום 12 הנקודות ולהחלטתו להוציא את אמריקה מהסכם הגרעין האיראני. עורך 'ישראל היום', בועז ביסמוט, התייחס לנאום: "טראמפ הבטיח וקיים. כבר שכחנו שישנם מנהיגים אמריקאים שמקיימים את הבטחות הבחירות שלהם. כשראיינתי אותו לאחר נצחונו בבחירות הוא בעצמו סיפר לי כמה שהסכם הגרעין האיראני הוא נוראי ואני שמח שהוא ביטל אותו".

עוזי רבי הוסיף לדבריו: "גם בהנהגה המתונה של איראן מבינים היום שנפל פור שהוא קשה מנשוא. הגיע לבית הלבן נשיא אמריקאי והציב דרישות מקצה לקצה להנהגה האיראנית. להערכתי הנשיא חסן רוחאני יבקש את הסיוע מאסיבי של הקהילה הבינלאומית כדי שתפעיל השפעת נגד. כנשיא הרפובליקה הוא הבטיח כל טוב לאזרחיו ונראה שדווקא אמריקה החדשה מקיימת הבטחות. כעת הנשיא רוחאני אוכל את הכובע, מכנס את משמרות המהפכה ומנסה ללמוד מה יקרה בעתיד תוך כדי שהוא לוקח בחשבון שעם הנשיא הזה לא כדאי להתעסק".

בועז ביסמוט השיב לו: "טראמפ מעריך שרוחאני לא מסוגל להערים על ארצות הברית ועל העולם תוך איום של הידידות של אמריקה כשהוא מפר זכויות אדם וממשיך את המהפכה האסלאמית. כשנשאל מדוע הנשיא טראמפ מתערב בשלטון האיראנים ומעוניין להחליפו השיב: "יש לנשיא האמריקאי קו ואסטרטגיה. טראמפ אינו מצהיר זאת בפומבי אך בחדרי חדרים הוא רואה את הסימנים לנפילת המשטר האיראני".

 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

22/05/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ  |  צילום: אי. אף. פי.
Paris