103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

פרשת דומא: "כולם מודים היום שלקחו צעיר ועינו אותו"

עו"ד איתמר בן גביר זעם על הדרך שבה נאספו ההודאות • וגם: אביו של אחד הנאשמים מדבר


עורך הדין, איתמר בן גביר, שמייצג את הנאשם המרכזי בפרשת דומא, התייחס בתוכניתם של אראל סג"ל ודוד ורטהיים להתנהלות השב"כ במהלך החקירה: "היו כאן כאלו שנרדמו בשמירה"

אחת הפרשות החמורות בתולדות מדינת ישראל, בה התקיים טרור יהודי בו נשרפו תינוק ושני הוריו בכפר דומא עדיין רחוקה מלהסתיים. בימים אלו מתקיים משפט שבוחן את כבילות הנאשמים הטוענים שהם עברו עינויים תוך שימוש באמצעים מיוחדים. אראל סג"ל התייחס לאירוע בפתח השיחה: "כשהתפוצצה הפרשה ונעצרו הנאשמים, העיתונאים תודרכו שמדובר בפצצת זמן מתקתקת. אני הייתי מאלו שהתנגדו לעינויים אלא אם מדובר באדם שעלול לעשות פיגוע בשנית. מסתמן שלפי החלטת הפרקליטות החליטו בסוף שלא להשתמש בהודעות שנגבו באמצעים מיוחדים".

עורך הדין, איתמר בן גביר, שמייצג את אחד הנאשמים בפרשה ביקר את התנהלות השב"כ: "חשוב ציין שנדמה שאין מחלוקת היום שהתרחשו עינויים במהלך חקירה ומתנהל משפט בדלתיים סגורות כי זה מה שדרש השב"כ. ברור לכולנו שלקחו אדם צעיר ופגעו בו תוך ביצוע דברים שלא היו צריכים להיעשות והיום מנסים להרשיע את הילד בכל מיני הרשאות. נכון שהפרקליטות טענה שהיא מוותרת על חלק מההודעות של הנאשם אך לדעתי מדובר בתרגיל. תאר לעצמך שיחקרו אותך בשירות הביטחון הכללי ובשעות אחר הצהריים ויכסחו לך את הצורה. יקשרו אותך, יכאיבו לך ויגרמו לך לבכות ולאחר מכן יוציאו אותך לחדר אחר ויאמרו לך שאם לא תודה במעשיך תוחזר לחדר העינויים. זה נראה לך נורמאלי לא לכלול את ההודעות שיצאו במהלך העינויים וכן לכלול את העדויות שהיו מיד לאחר העינויים?"

לשיחה הצטרף משה (שם בדוי), אביו של אחד הנאשמים בפרשה, שטען: "אני חושב שלא נכון יהיה להתייחס רק לארבעת ימי העינויים שהיו בסוף ימי מעצר מבלי לדון בכל ימי מעצר. זו הייתה מסכת התעללות שקרתה לבני למרות שאינו מואשם ברצח עצמו. אחרי קרוב לארבע חודשים בהם הוא היה במעצר בית מלא הגיע השב"כ לביתו בטענה שהוא מעורב בתקיפה. הפעילו עליו את 'תרגיל כלא עכו' וגלגלו אותו למעצר תוך שיתוף פעולה מלא של בית המשפט. באותם ימים בני היה תחת טיפול תרופתי בבעיית אסטמה שהתפתחה אצלו ולכן גם לא הצליח לישון בלילות. כשצעק לעזרה לא הסכימו לסייע לו. לא מדובר רק בעינויים פיזיים אלא גם בלחץ נפשי שהוא עבר. במשך שבוע הוא פחד שהולכים לשחוט אותו. כשנשאל מה הוא עשה בדומא הוא השיב שוב ושוב שהוא לא היה מעורב. צריך להבין שהעינויים שספג בני היו לאחר שבוע ארוך של קושי. חשוב לציין שחוק הנוער לא חל על אנשי השב"כ והם לא מתעדים דבר ממה שהתרחש שם, חקירה שלקחה עשר שעות סוכמה בעמוד אחד".

עורך הדין בן גביר הוסיף לדבריו: "לצערי הרב היו כאן כאלו שנרדמו בשמירה, היו אדישים לתוצאה ואי אפשר לומר שכל הפעולות שנעשו במסגרת אותה חקירה הן פעולות שקיבלו להן אישורים מהדרגים הגבוהים. בוצעו מעשים חמורים ונאסר לנו לדבר עליהם, מפאת צו איסור הפרסום, כל מה שהציבור יודע היום הוא רק קצה הקרחון".

דוד ורטהיים הצטרף לדיון: "הטענות שלכם היו מקבלות תוקף במידה והן היו משויכות לא רק ליהודים. אין כאן דרישה לצדק אוניברסאלי. לי עדיין לא ברור שהתרחשו עינויים". ענה לו אראל סג"ל: "אני מתנגד לעינויים כלפי כל אדם אלא אם הוא פצצה מתקתקת. אמרתי במהלך התוכנית גם דברים לא פופולאריים בנוגע לג'עפר פרח".

לסיום הקריא אראל סג"ל את תגובת הפרקליטות :"במסגרת דיונים משפטיים, כמו גם בכלי תקשורת שונים, הועלו טענות לפיהן במסגרת החקירה הוטרדו הנחקרים מינית, פגעו באיבריהם האינטימיים, נעשה שימוש במיטת סדום יחד עם בעיטות, יריקות וחשמול גופם כשאחד הנחקרים ניסה לפגוע בעצמו. שירות הביטחון הכללי מבהיר כי טענות אלו שקריות ומשוללות כל קשר למציאות. בניגוד לפרסומים, עמדת המדינה הייתה ונותרה שלא הופעלו עינויים במסגרת החקירה. במהלך המשפט מעולם לא הייתה הסכמה של המדינה כי יופעלו עינויים בחקירה, כמו כן נבקש להדגיש שהמדינה נותרה עקבית בטענותיה לאורך ההליך וסבורה שיש בתיק ראיות רבות, ביניהן הודעות שמסרו הנחקרים בעצמם שאין כל מניע חוקי להסתמך עליהן ואין כל מקום לפסילתם".

 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

23/05/2018
הישארו מעודכנים

הבית השרוף בכפר דומא
הבית השרוף בכפר דומא  |  צילום: Haytham Shtayeh/פלאש 90