איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מזל, תאומים

ח"כ יואל חסון על החוק המקנה שבועיים חופשת לידה לאבות לתאומים: "מדובר במהפכה"


הכנסת צפויה לאשר היום (ג') סופית הצעת חוק שתאפשר לאבות לתאומים/שלישיה לצאת לחופשת לידה מוארכת במקביל לאם. ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) שהגיש את ההצעה, סיפר ל'איפה כסף' על משמעות החוק החדש: "עשינו היסטוריה"

עד היום הורגלנו שחופשת הלידה מיועדת רק לאם הרך הנולד. מעתה יוכלו גם האבות לקחת חלק בטיפול הילד בתקופה זו ולצאת לחופשת לידה מוארכת במקביל לאמא. "זה החוק שעבדתי עליו הכי הרבה זמן", סיפר חבר הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני), "אחרי שנתיים של תהליך חקיקה מאוד קשה החוק עומד להיכנס לספר החוקים של מדינת ישראל ולאפשר לגבר לצאת לחופשת לידה של שבועיים לאחר הלידה במקביל לאם. זו מהפכה.

"עד היום האבות יכלו לקחת חופשת לידה של שבוע על חשבון ימי החופש שקיבלו מהעבודה או לנצל את ימי המחלה שברשותם. מעתה אבא שנולדו לו תאומים יוכל לצאת לחופשת לידה מלאה שכוללת את כל הזכויות. הוא יוכל לצאת לחופשה במקביל לאישה, בכל זמן שירצה, כחלק מסך כל החופשה המורחבת שלהם זכאי הזוג. אבא, כמו האמא, יהיה מוכר בביטוח לאומי ויהיה מוגן מפני פיטורים".

לשיחה הצטרפה שירן חנני, אם לשלישייה בני שנה וחצי ששיתפה בקושי להתמודד לבדה עם גידול הילדים בזמן שהבעל יצא לפרנס את המשפחה: "אם החוק הזה היה קיים בתקופת ההיריון שלי - לא היו מפטרים את בעלי מהעבודה. הייתי בשמירת הריון ולא עבדתי ולבעלי נותרו רק 4 ימי חופש לנצל ולאחר הלידה הוא היה צריך לשוב לעבודה. בעקבות המצב המורכב הוא פוטר ולא היה שום חוק שיגן עליו".

"עברתי תהפוכות רבות בהריון הזה", שיתפה, "מה ששבר אותי היו שלושת הימים לאחר הלידה. במשך חודשים ארוכים הייתי מאושפזת במחלקה ולאחר הלידה הילדים נכנסו לפגיה. הרופאה אמנם אפשרה לי לשוב לביתי אך ראיתי את האנשים מסביבי עומדים עם סלקל וילדים בין הידיים בעוד שאני חזרתי הביתה בלי הילדים ובלי בעלי, שהיה בעבודה. כולם יצאו עם ילדים ואני יצאתי רק עם שקיות של ציוד מבלי שיהיה מי שייקח אותי".

חבר הכנסת התייחס לדבריה: "שירן ליוותה אותנו בדיונים והייתה מדהימה. כשהתמקדנו בתופעה מצאנו שבעקבות העלייה בשימוש בשירותי פונדקאות בארץ ישנה גם עלייה באחוז ילודת התאומים בישראל. לכן החוק הזה בער בי והחלטתי שגברים לא יהיו עוד מחוסרי הגנה ויצטרכו להסתמך על חסדי מקום העבודה בלבד. החל מאוגוסט, כשהחוק יכנס לתוקפו, כל מי שיולדו לו תאומים יזכה למעשה לחודש בו שני בני הזוג יהיו בבית יחד. התרומה הזאת חשובה לקידום ההורות השוויונית ותאפשר לגבר לקחת חלק בתהליך. חוק חופשות הלידה הוא חוק קשה לשינוי, כשדנו בנושא עם משרד האוצר ושאר הגורמים הם נלחצו מהעלויות הכספיות לאור העובדה ששכר הגברים במשק גבוה יותר בממוצע מהשכר של הנשים ולכן העלות של ביטוח הלאומי גבוהה גם כן. למרות כל הקשיים עשינו היסטוריה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן ואפרת שער

29/05/2018
הישארו מעודכנים

אילוסטרציה
אילוסטרציה  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image