103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"גם בגישה ההומניטרית לא נצליח לשנות דעה ולו של פלסטיני אחד"

מפקד אוגדת עזה לשעבר על טרור העפיפונים • הגיב על פרשת עופר וינטר: "ראוי להתקדם"


מפקד אוגדת עזה לשעבר, תא"ל (במיל') צ'יקו תמיר, התייחס בתוכנית 'הקבינט' עם יואב לימור ורוני דניאל ב-103fm למתיחות ברצועת עזה ולטרור העפיפונים שמפר את שלוותם של תושבי העוטף: "הכללים הם אותם כללים מאז ההתנתקות והאיומים רק מחליפים צורה"

טרור העפיפונים נותר בינתיים לא פתרון משמעותי ומותיר אחריו שטחים גדולים שרופים ופגיעה קשה בחקלאים באזור. תא"ל (במיל') צ'יקו תמיר התייחס להתנהלות ישראל ברצועת עזה: "כשאני מסתכל על מה שקורה ברצועה אני רואה שום דבר לא משתנה. המאבק נותר אותו מאבק, הכללים הם אותם כללים מאז ההתנתקות והאיומים רק מחליפים צורה".

מה נכון יותר היה לעשות היום?

"אין כאן נכון או לא נכון. אני חושב שלא נכון לתת עצות מהיציע. יואב גלנט ניסח יפה מאוד את הדברים וטען שאנחנו כל הזמן חיים במשולש שאנחנו לא יוצאים ממנו. כל אחד רוצה להגיע למקסימום הישג תוך הגעה למקסימום ביטחון. מצד שני יש עוד שני גורמים. הראשון הוא לגיטימציית הפעולה- יש לנו את הכוח להגיע לשקט מוחלט אך קיימת הלגיטימציה בינלאומית לפעילויות שלנו שמגבילה אותנו אופרטיבית. הגורם השני הוא שאנחנו לא מוכנים לסכן את הכוחות בכל דרך".

"העפיפונים היא דוגמא מצוינת לכך", הוסיף, "ברגע שנתחיל לפגוע בכל מי שמעיף את העפיפונים לשטח ישראל מיד נגיע לנקודת הלגיטימציה ומתישהו ניתקל בקיר. אני חושב שהתמרון שנעשה בדרום כיום הוא נבון ושומר על הכללים. חמאס מתח את החוט קצת יותר מידי בטרור העפיפונים וצה"ל יגביר לאט לאט את הווליום בתגובה שלו בהדרגה עד שיימצא הפתרון".

רוני דניאל: שאלתי שר בכיר בקבינט מה האסטרטגיה שלנו והוא השיב לי שאנחנו רוצים את חמאס מוחלש. זה היעד שלנו?

"אני חושב הניסיונות שלנו בעבר לקבוע משטרים במזרח התיכון לא בדיוק צלחו. אנחנו צריכים לדעת מה אנחנו רוצים עבור עצמנו. היעד הראשון אליו אנחנו שואפים הוא לאפשר את המשך אורך החיים התקין של אזרחי עוטף עזה ותושבי מדינת ישראל. אם באותה הזדמנות אנחנו יכולים להחליש את האויב שלנו אנחנו צריכים לעשות את זה אבל החלפת השלטון בעזה היא החלטה אסטרטגית כבדה. ישראל נהנית היום מיתרון אופרטיבי ואסטרטגי עצום ואני לא חושב שיש לנו אינטרס להתבוסס בתוך משהו אחר".

נכון לישראל לבצע מהלך הומניטארי באופן שיפריד בין הטרור להמונים?

"אנחנו צריכים להיות צנועים במחשבה של מה שאנחנו מסוגלים להשיג. ברחישת הלב אני לא אצטט את האמריקאים שעשו זאת בהצלחה מועטה מאוד בעיראק. אין יכולת כזו באמת. מי שחושב שצעדים הומניטאריים ינתקו בין הטרור לחמאס - שיראה לי דוגמא בה זה הצליח. אם אני מתייחס למשולש שדיברתי עליו קודם, אז צעד שכזה פותח לנו לגיטימציה. במקום שבו אנחנו מרגישים עדיין שהלגיטימציה הלאומית לא מאפשרת לנו חופש פעולה אנחנו צריכים לפעול ולא לשכוח לרגע שמי שאחראי לרווחתם של אזרחי עוטף עזה הוא החמאס".

זה די הצליח בטרור הסכינאות. ברגע שהייתה דקירה ישר היו מטילים סגר ומצבעים כתר על הכפרים. והנה עכשיו, על אף מעשה טרור של דקירות, פועלים מהגדה ממשיכים להיכנס לישראל ולעבוד

"זה לא הצליח בטרור הסכינאות- פשוט יש לנו גדר. בתור מי שהיה שותף לבניית הגדר אני יכול לומר שלצה"ל יש היום יתרון מבצעי עצום בגדה. כשאנחנו החלטנו לחסום, אפילו לזמן קצר, ואז לאפשר כניסה של אזרחים נוצרה לנו יכולת סינון בטכנולוגיה מדהימה, יש לנו את האפשרות להפעיל הרבה מאוד מנגנונים. בעבר, כשעשינו את הסגר ונקטנו בשיטות הקשות היתרון המבצעי שלנו היה יותר קטן ולכן אני חושב שההשוואה הזו אינה נכונה. אפשר לבדוק היום לא רק מה אדם עושה אלא גם מה הוא חושב לעשות. התשתית הזו מאפשרת לנו לבצע את הדברים בביטחון רב יותר ממה שהיה בעבר. אני לא מאמין שאנחנו מסוגלים על ידי פתיחה הומניטארית כזו או אחרת לשנות דעה אפילו של פלסטיני אחד".

יואב לימור: "אתה רואה השבוע את עניינו של עופר וינטר, שלא מקבל פיקוד על אוגדה, ואני מניח שאתה מחייך לעצמך חיוך מריר".

"אני כבר מזמן לא מחייך חיוכים מרירים. אני מסתכל על הדברים ממרום ניסיוני ואני מוטרד. כל הניסיון לשוות לזה פן פוליטי כלשהו עושה נזק לצבא ולעופר. העניין האמיתי הוא הניסיון הקרבי והמבצעי. בניגוד למקצועות אחרים, מצביאות צבאית היא פונקציה של כשרון וניסיון וזה מאוד נדיר למצוא את זה. במלחמת העולם השנייה קומץ מצביאים הובילו את כל המלחמה ולא סתם, אלו אנשים שהוכיחו כשרון גדול ואספו ניסיון רב ולכן לא עזבו אותם. אני מנסה לומר שהבחירה במינויים הנוכחים משאירה בחוץ אחרים בעלי ניסיון תמורת אנשים מוכשרים וחסרי ניסיון ואותי זה קצת מטריד בייחוד כי בעשורים האחרונים צה"ל איבד הרבה מאוד מהניסיון הקרבי שלו במצטבר".

היית ממנה את עופר וינטר?

"בוודאי, הוא הוכיח את עצמו. יש לו המון ניסיון קרבי וכישרון - אלו דברים נדירים ומזווית הראייה שלי לא הייתי מוותר עליהם בשום פנים ואופן".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

14/06/2018
הישארו מעודכנים

משה (צ'יקו) תמיר
משה (צ'יקו) תמיר  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש 90