103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל

"נשארו לי מספיק חברים טובים"

יאיר גרבוז עוד מאוכזב מתוצאות נאום מנשקי הקמעות: "הוא לא היה קשור לחלוקה עדתית"


הכי רחוק שאפשר מכיכר רבין: האמן והסטיריקן יאיר גרבוז מבלה את ימיו בתקופה האחרונה בעמק חפר, שם מוצגת - לפחות בשבוע הקרוב - תערוכה בשם 'אין גבול לפניך'. עם או בלי קשר לשם התערוכה, גם היום, שלוש שנים אחרי הנאום שנשא בכיכר ושרבים מייחסים לו את ניצחון נתניהו בבחירות האחרונות, הוא כועס על ההוצאה הגסה של דבריו מהקשרם לטענתו.

"אני לא מתבכיין, אבל אני טוען ואמשיך להתפלא תמיד בעיוות, בשקר", אמר לינון מגל ב־103fm, "ניפחו את הדברים שלי. לא הייתה מילה אחת, נושא נשוא או מושא, על עדות המזרח. דיברתי מעל הדוכן על הפגאניות הנשלטת על ידי מחזירים בתשובה, שהופכים את הדת לקרקס".

ינון מגל הזכיר לגרבוז שגם הוא היה מושא להתקפה ציבורית נרחבת (שכזכור הובילה להתפטרותו מהכנסת), והתעניין כיצד הדרמה התקשורתית שנכרכה סביב שמו השפיעה על מסלול חייו. "חיי מלאי משמעות", השיב, "אני עוסק באמנות ונשארו לי מספיק חברים טובים".

"האמונה במשיח היא בכלל אשכנזית"

בהמשך השיחה, ניסה גרבוז להסביר שוב את הטענה שביטא מול מפגיני השמאל בכיכר. "הקיפוח הוא אג'נדה שלי במשך 30 שנה. מקורו בראשית הציונות השייכת, כמובן, למחנה השמאל, שחשב שאפשר להקים מדינה מ'ריסטרט', משיכחה וממחיקה - וזה הנושא המרכזי של חיי", אמר גרבוז, שהוסיף: "האכזבה הגדולה שלי היא לא ממה שהמחנה - שהוא לא המחנה שלי - טען כלפי. האכזבה היא מהאנשים ששמעו אותי בכנסים ובהרצאות, ושאלו אם אני לא מגזים כי הקיפוח כבר מאחורינו".

אבל למה ציפית כשדיברת על קמעות?
"קח את הדבר המדויק, אני דיברתי על המושג 'קומץ' ועל כך שהוא הולך וגדל. עדות המזרח הן לא קומץ".

אתה לא מבין למה לא פירשו את הדברים שלך על הקמעות והקברים כמזרחי? הרי אלה תופעות מזרחיות במהותן.
"אני לא מתווכח עם מסורת או דת, אלא עם פגאניות עכשווית".

בחברה הישראלית רוב הדברים האלה מתקשרים ישר עם המזרחים.
"אבל ברגע שתוחמים את זה כקומץ או כעשבים שוטים..."

מפתיע אותך שככה הבינו את דבריך?
"כן! כן! מכיוון שההקשר היה ברור, והוא דיבר על ההיפך. בוא נסכים בינינו שאם אנחנו רוצים לנהל דו־שיח נכון בין ימין ושמאל - בוא נזיז את הקומץ, ולא באמצעים אלימים".

אבל אתה אומר שזה לא קומץ.
"לא, אני לא אומר שהקומץ גדל".

יאיר, בסוף זה נשמע אליטיסטי ומתנשא. אנחנו הרציונאלים עם האינטקלט שלא מאמינים בשטויות, והם פגאנים המשתטחים על קברים. בחברה הישראלית זה מאוד ברור, כמו שאתה אומר שיש פצע פתוח בין האשכנזים למזרחים.
"אתה לא צודק. דוגמה עכשווית היא הכנס של חב"ד בלב תל אביב, שהובל על ידי אשכנזים. אני חילוני, אבל גנטית אני שייך לאלה האומרים שהם מאמינים אמונה שלמה בביאת המשיח - ואין לזה שום קשר לאשכנזים או מזרחים".


"אני חושב ששיקרו כדי שיהיה לזה יותר אפקט". קטע מהנאום // צילום ארכיון: 'ישראל היום'
 

בסיום השיחה שב והבהיר גרבוז כי נעשה שימוש מטעה ומכוון בנאומו כדי להשיג מטרה פוליטית. "בשורה התחתונה, גם אם מישהו חשב שזה קשור, אני בא ואומר שבכל מה שמאמשימים אותי שהם דעותיי - בבקשה, אני אשלם את המחיר. לא אשלם אותו במה שלא התכוונתי, ואמרתי שלא התכוונתי".

אתה לא רוצה להגיד 'אולי פורשתי לא נכון'?
"לא, אני חושב ששיקרו. עובדה שלמשל הוסיפו לדברים שלי את המזוזות שלא אמרתי, כדי שיהיה לזה יותר אפקט".

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

משתמשי האתר, שימו לב!
מעתה, הנגינה באתר אינה אוטומטית. להאזנה, יש ללחוץ על כפתור ה־Play בנגן שבראש העמוד.
01/07/2018
הישארו מעודכנים

יאיר גרבוז
יאיר גרבוז  |  צילום: משה שי/פלאש 90