ינון מגל ובן כספית

שוברים שתיקה יישברו וישתקו?

הכנסת רוצה למנוע כניסת ארגוני שמאל לבתי ספר • מנהל תיכונט לא מתרגש: "חוק פופוליסטי של בנט, אין סיכוי שהדבר הזה יקרה"


רם כהן, מנהל התיכונט בתל אביב, לא מתכוון למנוע מארגונים כמו 'שוברים שתיקה' להגיע לבית ספרו למרות החוק. בשיחה עם ענת דוידוב וינון מגל ב-103fm הבהיר שהחוק לא מונע ממנו להכניס את ארגון 'שוברים שתיקה' לכיתה: "'שוברים שתיקה' לא קוראים לסרבנות ולא קוראים להעמיד את חיילי צה"ל לדין".

הכנסת אישרה חוק המונע את כניסתם של ארגונים הפוגעים בתדמיתו של צה"ל לבתי הספר. מנהל תיכונט תל אביב, רם כהן, מתכוון להמשיך לתת במה לארגונים כמו 'שוברים שתיקה', על אף החוק: "אני אמשיך ואכניס את כל ארגוני החברה האזרחית שפועלים בתוך המרחב הדמוקרטי. אין שום פסול בלהכניס אותם לבית הספר. לא ברור לי אם החוק הפופוליסטי הזה הוא ישים, שר החינוך נפתלי בנט לא יכול להוציא תקנה ולומר שהוא לא מכניס את 'שוברים שתיקה'. כדי שהחוק הזה יהיה ישים השר בנט יאלץ לכתוב בחוזה מנכ"ל שהוא לא מאפשר כניסה לארגונים כמו 'שוברים שתיקה', 'בצלם', 'הקרן החדשה לישראל' ועוד לדבר בפני תלמידים או מורים. החוק הזה כולו חוק פופוליסטי שנועד להמשיך ולחזק את שלטון הימין. אם השר בנט יכתוב שהארגונים לא מורשי כניסה- אותם ארגונים יפנו לבית המשפט".

"החוק הזה אינו קשור כלל לארגון כמו 'שוברים שתיקה', הדגיש, "הם לא קוראים לסרבנות ולא קוראים להעמיד לדין את חיילי צה"ל. זהו יותר ניסיון ליצור הפחדה וסינון מאשר משהו ישים. אין כל סיכוי שדבר כזה יקרה. תארו לכם שמחר יאסרו עליי להכניס עיתונאים לבתי ספר. 'שוברים שתיקה' אינם פועלים נגד צה"ל אלא לטובת מדינת ישראל ונגד הכיבוש. חברי 'שוברים שתיקה' הם חיילים וקצינים המשרתים במילואים באותו צבא בדיוק. כל פרסום וכל סיפור של 'שוברים שתיקה' עובר צנזורה צבאית".

ענת דוידוב התייחסה לחוק: "עושים כאן דמוניזציה של הרבה מאוד ארגונים אזרחיים. הציבור לא יודע באמת מה הם עושים ומה לא. אנשים שומעים משהו וזורקים בוץ. אני תוהה מה רם יאמר לאותם הורים שיתנגדו להגעת הארגונים לבית הספר". רם השיב לה: "במידה ונגיע למצב הזה אני אפרסם גילוי דעת להורים ואסביר את הסוגיה. מדובר בפעולה שיש עמה התרסה, אחת האופציות היא שאשאיר את המפגש הזה עם הגעה באופן וולנטארי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

17/07/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ענת דוידוב וינון מגל
ענת דוידוב וינון מגל  |  צילום: 103fm
Paris