ינון מגל ובן כספית

"כל מי שלא אומר אמן לרה"מ מתויג בוגד"

מחאת המפכ"לים: ניצב (בדימוס) אריה עמית על חתימת העצומה נגד אישור חוק הלאום • "זה חוק מיותר שנולד בשביל הבחירות"


מפקד מחוז ירושלים לשעבר ניצב (בדימוס) אריה עמית שוחח עם ענת וינון ב-103fm על מחאת המפכ"לים נגד חוק הלאום: "החוק הזה מיותר ולא צריך אותו".

שמונה מפכ"לי עבר ועוד 70 ניצבים חתמו על גילוי דעת בעקבות אישור חוק הלאום. לתפיסתם החוק מעורר מחלוקת ופוגע בקהילה הדרוזית. מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב (בדימוס) אריה עמית התייחס לחוק: "נוצר מצב שאותי אישית מאוד מפחיד שכל מי שאינו אומר 'אמן' לראש הממשלה ולחבורה סביבו על כל דבר שהם אומרים או עושים הוא מתויג אוטומטית כשמאלן בוגד. זה דבר מאוד מלחיץ ומפחיד. חתמתי על גילוי הדעת בגלל ההיעלבות של הדרוזים. אני חושב שאם יבדקו את האחוז היחסי של המתגייסים לצבא בקרב הדרוזים לעומת האחוז היחסי בקרב היהודים הקדושים נראה שלדרוזים יש אחוז גיוס הרבה יותר גבוה. הם אוהבים את מדינת ישראל ומרגישים חלק מאוד חשוב בתוכה. אילולי היו לי הדרוזים במשמר הגבול בירושלים כשהייתי מפקד מחוז בעיר לא היה לי שום סיכוי לשלוט בעיר".

"העובדה שצריכה לעניין אותנו היא שהקהילה הדרוזית נעלבה. היא מרגישה שהחוק הזה הפך אותה לאזרחים סוג ב'. חוק שגורם לעלבון לקהילה שלמה הוא חוק שכתוב בצורה לא נכונה בין אם אתה מסכים לו או לא. החוק קובע שהיהודים הם מספר 1 וכל ה'לא יהודים' הם מספרים 2-3-4".

ינון מגל התייחס לדבריו: "זה לא נכון. החוק הזה קובע שמדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי, רק ללאום היהודי יש את הזכות להגדרה עצמית במדינת ישראל".

"אתה שומע מה שאתה אומר?", אריה עמית נדהם, "רק ליהודים יש זכות? תגיד אתה רציני? "הדרוזים נעלבו ותהו אם הם חלק מהמדינה הזו. הם אלו שתרמו למדינה יותר מהיהודים הדתיים. אני חושב שכמדברים על שוויון זכויות זה לא מן השפה ולחוץ. כשקהילה כזו, שהיא חלק ממדינת ישראל, מרגישה שהחוק הזה נתן לה פטיש בראש אז החוק הזה צריך להשתנות".

ענת שאלה: "מה זה אומר שוויון אם אין להם שאיפות לאומיות? איפה צריך להיות התיקון ומה לא בסדר? אריה עמית ענה: "כתוב בהדגשה שיהודים הם אלו שיש להם הכל וליתר יש סוג של שוויון זכויות אך אין להם זכות להגדרה עצמית. הויכוח ביני לבין ינון הוא ויכוח עקר. הוא חושב שהוא צודק ואני חושב שאני צודק. הויכוח הוא עקר כי בשורה התחתונה התוצאה של החוק הזה היא שהאוכלוסייה המאוד יקרה הזו חשה נפגעת. אם היא חשה נפגעת- אין ספק משהו לא בסדר".

אריה עמית אף סבר שצריך לשבת עם הדרוזים ולבחון מה כואב להם. כשענת טענה שזה יסתיים בסוף בכסף הבהיר: "זה שהדרוזים מסיימים את הצבא ואין להם כסף לבנות בית זה עניין לחוד, הם שמו את זה לגמרי בצד בדיון הזה. לאורך השנים הם טענו שהמדינה מממנת אותם הרבה פחות מאשר אצל אחרים".

ינון הבהיר: "כשאתה מדבר איתי על שוויון בתקציבים אני מסכים איתך. אתה תומך ברעיון השתי מדינות לשני עמים? במידה וכן אז זה אומר שההגדרה של היהודים צריכה להיות במדינת ישראל. אם אתה תומך ברעיון שתי המדינות לשני עמים אז למה אתה מתנגד לחוק הלאום?"

אריה עמית: "אני תומך ברעיון אך זה אומר שהדרוזים לא רוצים להיות חלק מהלאום הישראלי? כדי שהעדה היקרה הזו לא תרגיש פגועה צריך לדבר איתם. החוק זה נולד בחטא בשביל בחירות ובשביל להראות שראש הממשלה לא שכח שהוא בימין. החוק הזה בוודאי מיותר ולא צריך אותו. הוא מראה על חוסר ביטחון של המנהיגות".

עריכה: איתמר זיגלמן

31/07/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה עמית
אריה עמית  |  צילום: משה שי/פלאש 90
Paris