ינון מגל ובן כספית

"מדורו מנסה לסגור את הגבולות וזה לא הולך לו"

מי ניסה לחסל את נשיא ונצואלה? פרופ' עמוס מגד, אוניברסיטת חיפה, מסביר על המצב במדינה שהוביל לניסיון ההתנקשות הכושל בניקולאס מדורו


פרופסור עמוס מגד, מומחה אמריקה הלטינית, התייחס בתוכניתם של ענת דוידוב ואריה אלדד לניסיון ההתנקשות בנשיא ונצואלה שהתקיים בשידור חי: "נראה שקבוצה של אזרחי ונצואלה שחיים בפלורידה שבארצות הברית יזמו את האקט הזה".

אמש (ש') ניסו חמושים להתנקש בחייו של נשיא ונצואלה, ניקולאס מדורו, באמצעות רחפנים שהתפוצצו בסמוך אליו. מי עומד מאחורי הפעולה הזו ומה היו המניעים? פרופסור עמוס מגד, היסטוריון של אמריקה הלטינית מאוניברסיטת חיפה, הסביר: "מהידיעות שזורמות כעת בעיתונות העולמית נראה שקבוצה של אזרחי ונצואלה שחיים בפלורידה שבארצות הברית יזמו את האקט הזה שנכשל. הם קוראים לעצמם חיילים עם חולצות T-Shirt שנעזרים בגורמי צבא מקומיים. הם מתארים את עצמם כאנשים שמייצגים את העם".

על טענת הנשיא שמאשים את הימין בניסיון ההתנקשות סבר: "הוא יאשים בהמשך גם את קולומביה ואת ארצות הברית אך בינתיים הוא נזהר בלשונו. הוא מצהיר מול כולם שהוא מנסה לשקם את המדינה שנמצאת כעת בהתמוטטות מוחלטת ובקריסה טוטאלית של כל המערכות. יש בריחה המונית של אנשים מהמדינה הזו, מאות אלפים ברחו במהלך השנתיים האחרונות למדינות השכנות ומנסים לחצות את הגבול, אפילו ללא הרכוש שלהם. המדינות השכנות גם כן בפאניקה בעקבות הנהירה אליהן. המצב הכלכלי במדינה כה גרוע שהמדפים במרכולים ריקים ומחירי הדלק זינקו במאות ובאלפי אחוזים".

"זו הייתה מדינה דומיננטית בייצוא הנפט שלה, השלישית בעולם", סיפר, "כעת היא אפילו לא יכולה להשתמש בנפט הגולמי שברשותה כי האמצעים הטכנולוגיים כבר לא קיימים יותר אצלה. במדינה חיים 13 מיליון אזרחים ש-70% מהם מתחת לקו העוני. הם נמצאים במצב של פשיטת רגל מוחלטת".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

05/08/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אריה אלדד
אריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris