אראל סג"ל

הסנקציות על איראן - האם סופו של השלטון קרב?

פרופ' עוזי רבי: "זה המצב הכי קשה של הרפובליקה האסלאמית באיראן מאז עליית ההנהגה לשלטון"


המומחה למזרח התיכון, פרופסור עוזי רבי התייחס בתוכניתו של אראל סג"ל ב-103fm לחידוש הסנקציות הכלכליות של ארצות הברית על איראן: "ארצות הברית מדברת איתם בשפה מזרח תיכונית שקשה להם להתמודד איתה".

החל מאמש (ב') הנשיא אמריקאי דונלד טראמפ חידש את הסנקציות הכלכליות על איראן הכוללות הגבלות רבות על הכלכלה האיראנית, הסובלת זה זמן מה ממשבר חריף. המהלך נעשה חרף התנגדות מדינות אירופה החתומות גם הן על ההסכם. המומחה למזרח התיכון מאוניברסיטת תל אביב, פרופסור עוזי רבי, התייחס להשפעת הסנקציות ולדברי שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני שקראה להגדיל את ההשקעות באיראן: "מה שמוגריני עושה זה מעט מידי ומאוחר מידי. הארגון האירופי מנסה איכשהו להפגין שרירים אך מי שעוקב אחר תנועת הרכבות של העסקים שמדירים את המשק האיראני יודע שגם אירופה לא תוכל לעמוד בפרץ. איראן מקווה שאירופה תושיע אותה ותנסה להתמודד עם רוע הגזרה אך את מה שאנחנו רואים כאן קשה שלא לכנות את המצב כקשה ביותר של משטר הרפובליקה האיראנית. זו הצומת הכי קשה בה נתקלו מאז עלו לשלטון.

"אנשי המשטר שואלים את עצמם בצורה כזו או אחרת מאיזה חומר עשוי הנשיא טראמפ והממשל שלו. נראה לי שמזכיר ארצות הברית, מייק פומפאו, מדבר איתם בשפה מזרח תיכונית שקשה להם להתמודד איתה ומסביר שאם האיראנים לא יבואו עם הצעות לשינויים להסכם הגרוע של ברק אובמה היא תגזור על עצמה בידוד שיפגע בה מאוד מבחינה כלכלית כשבעוד שלושה חודשים יגיעו גם הסנקציות הקשות באמת. עליה לחשוב פעמיים איזה מסלול היא מעדיפה. זו שפה שהם מעולם לא שמעו מעבר והיא מטילה עליהם אימה".

"החל מסוף יוני, באיראן מתקיימות הפגנות שאי אפשר להישאר אדישים אליהן", סיפר, "אישה איראנית היום בבוקר פשטה את בגדיה במחאה ובהתרסה על העובדה שאין לה מה לאכול ולהאכיל את בני משפחתה. אנשים מציעים למרכולת את איברי גופם ומציגים בסרטונים פרטיים את המקרר הריק שלהם, במקביל יש קריאות ברחוב של אזרחים שחשים שהוליכו אותם שולל וקוראים מוות לפלסטין. התעמולה הפנימית הזו כבר החלה. על אף שארצות הברית יצאה מההסכם איראן עדיין נצמדת אליו ומגנה עליו. בכך אפשר לראות כמה היה לה חשוב ההסכם הזה".

עוזי רבי התייחס לדבריו של הנשיא פוטין שאמר שידאג לספק נפט למדינות שיפגעו מהסנקציות האיראניות: "אין צל של ספק לכך שאיראן קיבלה סטירה מצלצלת בלחייה ואין ספק שמה שעושים האמריקאים היום היא פגיעה בכבוד האיראני והשפלתו. כבר לא מדברים על ההסכם בלבד אלא על שינוי ההתנהגות של איראן במרחב".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

07/08/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אראל סג''ל
אראל סג''ל  |  צילום: 103fm
Paris