103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

השר ארדן מעריך: בחירות - כבר בחודש מארס

"להבדיל אלף אלפי הבדלות, כמו עם חמאס - זה לא בדיוק תלוי רק בנו"


השר לביטחון פנים ועניינים אסטרטגים גלעד ארדן (הליכוד) שוחח עם חברי הקבינט של 103fm על הסדרה של ישראל בעזה, התנהלות אסירי חמאס, הגדרת ריקוד ה'לאפ דאנס' בתשלום כזנות ויוזמתו להחמיר ענישה במי שיפגע בבעלי חיים שיוצאים עם כוחות המשטרה בשטח: " חברה נמדדת ביחס שלה לחסרי הישע, ביניהם בעלי החיים".

בשבועות האחרונים עוטף עזה חווה רגיעה במתיחות הביטחונית בעקבות הבנות שמדינת ישראל הגיעה אליהן עם חמאס כשהחליטה לפתוח את מעבר רפיח לסחורות ולהגדיל את מרחב הדיג העזתי בתמורה לשקט ביטחוני. השר גלעד ארדן מקווה שהשקט יימשך: "אין אף שר שרוצה לכבוש את עזה ולשלוט בה, המטרה שלנו היא להשיג שקט תוך שמירת ההרתעה הישראלית. אם אפשר לעשות זאת באמצעות אמצעי זול יחסית לישראל של הרחבת אזור הדייג ופתיחת המעברים אז אני בעד. אני חושב שטעינו ביחס לעפיפוני התבערה בעבר ועלינו להפיק מכך לקחים. לעת עתה אי אפשר להגיע להסכם שלום עם חמאס ואבו מאזן אך אנחנו לא נאפשר לאבו מאזן לדרדר את המצב בעזה. אם העם הפלסטיני מפולג ואבו מאזן לא מסוגל להשליט את ריבונותו בעזה אז אנחנו עושים את הדברים בדרך אחרת".

כשנשאל מדוע לא מצהירים שמדברים עם האויב (חמאס) בצורה ישירה השיב: "אם נאמר את זה ישנה במשהו? חוץ מההשלכות הפוליטיות מה זה משנה לציבור אם אנחנו מדברים לחמאס דרך המצרים או באופן ישיר? לא מדברים עם חמאס על הסכמי שלום, מקסימום מדברים איתו על ההקלות של ישראל לצורכי הפסקת האש". ארדן הדגיש: "למיטב ידיעתי עד לרגע שיח אין שיח בנושא החזרת השבויים והוא לא נכלל בהבנות שהגיעו אליהם אם חמאס. אם יהיו הבנות נוספות בעזה, כמו בניית הנמל, ללא סוגיית החזרת השבויים ברצועה אני אצביע נגד".

השר הגיב לביקורת המשפחות השכולות לכך שלא מקשיחים בשב"ס את היחס כלפי אסירי חמאס: "הביקורת הזו איננה נכונה. החלטת הקבינט לא עסקה רק במחבלים אלא במחבלי עזה בלבד. הספקתי את ביקורי המשפחות מהרצועה והקמתי ועדה שתציג לי איך אפשר לצמצם את תנאי האסירים בכלא למינימום לפי כללי הדין הבינלאומי. יש המון שקרים שמופצים ברשת בנושא. אין למחבלים לימודים אקדמאיים, חופשות או מזגנים בתאים".

על עדותו של איש שב"ס לשעבר שטען שאסירי חמאס הם אלו שמנהלים את הכלא וקובעים מה יקרה ומה לא יקרה הסביר: "זה לא מדויק. חמאס הוא ארגון דתי שעוסק בכלא בעיקר בהקצנה דתית. כעת הבעיה בבתי הסוהר היא הצפיפות והקושי ליצור הפרדות בין הארגונים השונים, דבר שמקשה יותר לקבוע כללי ברזל".

בהמשך הבהיר השר ארדן מדוע הוא מעוניין להגדיר ריקודים צמודים בתשלום שמובילים ליחסי מין כמעשי זנות: "אין לי כוונה להגדיר את מועדוני החשפנות כזנות באופן גורף אך כיום מתקיימת בהם תופעה בה לקוחות משלמים כדי שבחורה תרקוד צמוד אליהם והסיטואציה מובילה ליחסי מין. זו כמובן זנות. אם יתקיים אצל בעל מועדון דבר שכזה בעל המועדון צריך לדעת שהוא יהיה חשוד כמי שמנהל בית בושת.

בעקבות תופעת האלימות נגד שוטרים במהלך הפגנות ואירועים מעוררי מחלוקת החליט השר לשים סוף לאלימות שמתבצעת כלפי בעלי החיים שיוצאים עם שוטרים לשטח. "היחס לחברה נמדד ביחס שלה לחסרי הישע, ביניהם בעלי החיים. במשטרה מתמודדים עם סיטואציות לא פשוטות והדרך הכי פשוטה היא לא לפגוע בשוטר אלא בבעלי החיים הצמודים אליו, בין אם זה הסוסים עליהם השוטרים רכובים או הכלבים שמצטרפים אליהם לסקירות. לכן ראיתי לנכון שתהיה החמרה בענישה בפגיעה בבעלי החיים הללו. אחכה שמושב הכנסת יתחדש לטיפול בנושא.

על ההתלבטות סביב בחירת המפכ"ל הבא סיפר: "לא החלטתי עדיין מה אעשה בנידון, אני עוד חושב ומתלבט. אני מתייעץ בנושא עם מספר קטן של גורמים. עד סוף ספטמבר אני אקבל את ההחלטה. לשאלת המפכ"לות יש המון זוויות בין אם להאריך את כהונת המפכ"ל או לבחור מפכ"ל חדש. שוחחתי עם כמות מצומצמת של קציני משטרה ועוד כל מיני אנשים, ראש הממשלה מנוע מלעסוק בנושא".

לסיום השר ארדן התייחס לדיווח על מגעים לפיתרון בנוגע לחוק הגיוס שימנע את הקדמת הבחירות: "כמו בהסדרה אם חמאס, להבדיל אלף הבדלות, זה לא תלוי רק בנו. להערכתי הבחירות יהיו במרץ, אני לא חושב שאנחנו הולכים לכיוון של פתרון בסוגיה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

30/08/2018
הישארו מעודכנים

גלעד ארדן
גלעד ארדן  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90