103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"יש עוד עבודה רבה אבל מערכת החינוך נמצאת בזינוק"

שר החינוך נפתלי בנט לכבוד פתיחת שנת הלימודים • קרא לפרק את אונר"א: "מתנהגים כמו רופא שדואג שהמטופל שלו לא יחלים לעולם, בכדי שתהיה לו עבודה"


שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) שוחח עם אילה חסון ב-103fm על תחילת שנת הלימודים בבתי הספר והתייחס לשביתת המעונות: "בעיני מערכת החינוך צריכה לקחת אחריות על הילדים מהלידה ועד הגיוס לצבא. זו לא המומחיות של משרד הרווחה".

אחרי חופשה ארוכה של חודשיים עשרות אלפי ילדים ישובו היום (א') לבתי הספר לימים ספורים ויצאו מחדש לחופשת חגי תשרי. שר החינוך נפתלי בנט, שהגדיר את בחירתו לתפקיד שר החינוך כתפקיד חייו, התרגש לפתוח שנת לימודים חדשה בשקט יחסי: "כל ארבעת ילדי הולכים הבוקר (א') לבית הספר ובני הקטן יעלה לכיתה א', זו תהיה הפעם האחרונה אצלנו ואנחנו מאוד מתרגשים יחד. הוא עוד לא מבין ומפנים אך זה קורה.

השנה זו שנת הלימודים שנפתחת בצורה הכי חלקה מזה שנים. עברתי במהלך הלילה על כל המחוזות והמגזרים ואין דרמות. הילדים מגיעים לבתי הספר לכיתות קטנים יותר של כ-27 ילדים בממוצע לעומת 40. 6,000 סייעות לכל גני הילדים מעל 30 ילדים. הדבר שאני הכי גאה בו הוא שלראשונה אנחנו מנתקים את קשר בין מקום מגוריך לסיכוי להצליח בחיים. במקומות כמו שלומי, מצפה רמון, רהט וחצור הגלילית אנחנו מגיעים לתוצאות שמתקרבות לאלו באזור המרכז, דבר שלא היה אף פעם. עד לפני שלוש שנים אף ילד בעיר שלומי לא למד חמש יחידות מתמטיקה וכעת 16% כן לומדים".

מה עשיתם בפועל?
"עשינו המון פעילויות שעיקרן לדרוש מהילדים עבודה קשה תוך מתן כלים ללימוד מרחוק. אנחנו משכנעים אותם שהעובדה שהם נולדו באופקים, חצור הגלילית או מצפה רמון אינה אומרת שאין להם סיכוי להגיע ליחידות כמו 8200. הנתון הזה שיגע אותי בעבר".

ראיתי את המאבק של המורים עם התלמידים הבוגרים על המכשירים הניידים. זה כמו מגיפה. יש הנחייה ברורה בנושא?
"הטלפון הנייד מעסיק אותנו המון. ילדים מבלים עם המכשירים שעות רבות ביום תוך חשיפה לבריונות ולתכנים פורנוגראפיים בגילאים צעירים. אני מאמין במנהלי בית הספר והמורים ולא אוהב להנחית על המורים הוראה מלמעלה. רובם לא מאפשרים שימוש במכשירים במהלך השיעור ויש את אלו בתחילת היום אוספים את המכשירים ושומרים אותם בלוקר. לא הוצאתי הנחיית מנכ"ל בנושא כי אני מעדיף שמנהל בית הספר יתאים את הכללים לשכונה שלו".

"גם להורים יש אחריות בנושא", הדגיש, "אחריותם להגביל את השעות ולבדוק במה הילדים שלהם צופים. גם ההורים צריכים להיות המחנכים של ההורים".

אני מאמינה שאתה צריך להוריד הנחיה דרמטית למנהלים בנוגע לטלפונים. זה לא רק התכנים שהם עוסקים בהם אלא ההתעסקות במכשיר תוך הניתוק הסביבתי. זו אחריות גם של ההורים
"כשאתה משוחח עם אדם פנים מול פנים הדינאמיקה מפתחת אותך. מחקרים מוכחים ששיחה בוואסטאפ היא הרבה יותר אגרסיבית ובפחות מאורגנת. הטלפונים החכמים היא עובדת חיים השאלה היא איך אנחנו מתמודדים איתם. אנחנו רק בתחילת הדרך".

תוכל להתייחס לשביתת המעונות? היא אמנם לא באחריותך אך האם משרד הרווחה לא מוצא לכך פיתרון?
"לא אכנס למאבק אך אני בעד שכל המעונות יעברו למשרד החינוך. לפני שנתיים ניסיתי לקרוא לראש הממשלה להעביר את המעונות למשרד החינוך והקמנו ועדה אך בסופו של דבר זה לא קרה. בעיני מהלידה ועד הגיוס לצבא מערכת החינוך צריכה לקחת אחריות על הילדים. זה מה שאנחנו יודעים לעשות. זו לא המומחיות של משרד הרווחה".

בהמשך התייחס השר וחבר הקבינט נפתלי בנט להחלטת ארצות הברית להפסיק את המימון של ארגון אונר"א: "אני חושב שההחלטה היא מאוד נכונה. צריך לפרק את אונר"א שהפכה לסוכנות הנצחת בעיית הפליטים כמו רופא שדואג שהמטופל לא יירפא כדי שתהיה לו פרנסה. הם עוסקים בלהנציח את הבעיה וזה ייחודי למדינת ישראל. רק בישראל הפליטות עוברת בירושה. המדינה צריכה לקלוט את צאצאי הפליטים משנת 48 כפי שקלטנו את פליטי ארצות ערב בהיקף גדול יותר ולא התבכיינו. מדינת ישראל קלטה כל יהודי שהגיע מאירופה ואני מצפה שהעולם יגיד חלאס ויפסיק את הפארסה הזו שנקראת אונר"א.

על הטענה שהוא נפרד ממשרד החינוך לאחר מערכת הבחירות הקרובה סבר: "אני מקווה שהבחירות יתקיימו במועדם בנובמבר ותהיה לי שנה נוספת כשר חינוך. אנחנו באמצע הדרך ואני רוצה להשלים את רפורמת הכיתות הקטנות עד כיתה ה', לטפל במשכורות המורים, להשלים את רפורמת החינוך המיוחד הקרוב לליבי אבל כל דבר בעיתו. יש לנו המון עבודה ואני מאוד נהנה מהתפקיד. מערכת החינוך בזינוק והרוב המוחץ של ההורים שבע רצון מבתי הספר והמורים. אנחנו עושים גם שינוי בלימודי התנ"ך ומעודדים טיולים בארץ ובמקביל אנחנו עושים בחינות בגרות עם חומר פתוח שמחייב את הילדים לחשוב ולא רק לזכור".

עריכה: איתמר זיגלמן

02/09/2018
הישארו מעודכנים

שר החינוך נפתלי בנט
שר החינוך נפתלי בנט  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90