אילה חסון

"העדפתי שבני לא יתגייס עד שאורון יחזור"

זהבה שאול, אמו של החייל השבוי אורון, גייסה בלב כבד את בנה, שהיה בן 14 כששכל את אחיו הבכור • "אני רק רוצה את הבן שלי בחזרה"


זהבה שאול, שבנה אורון נמצא בשבי חמאס, שיתפה הבוקר (א') את אילה חסון בתחושותיה לקראת גיוס בנה הצפוי מחר: "אני מעדיפה שהוא לא יתגייס עד שאורון יחזור".

תקופה לא פשוטה עוברת על זהבה שאול. בנה אורון טרם שב משדה הקרב אחרי מבצע צוק איתן ונמצא בשבי חמאס אך מחר היא עתידה לשלוח בן נוסף להתגייס לצה"ל. "אופק היה בן 14 כשאורון נחטף. אני שולחת אותו ברגשות מעורבים לצה"ל. מצד אחד מאוד קשה לי ואני מעדיפה שהוא לא יתגייס עד שאורון יחזור אך מצד שני הוא גדל על אהבת ארץ ישראל ואני לא יכולה לשים לו קרש בגלגלים. ניסיתי לשכנע אותו אך ללא הצלחה. הוא מבין את הכאב שלי אך אני גם לא רוצה להפלות אותו. אם הוא רוצה לעשות את כל מה שהחברים שלו עושים אז אני לא יכולה לעצור אותו. בני עוסק בספורט ועתיד להיות מדריך במכון וינגייט".

הוא מדבר על אחיו? הוא היה בגיל ההתבגרות כשהכל קרה
"בתקופה הראשונה הוא כלל לא דיבר. כל פעם שהזכרנו את אורון הוא היה מסתגר בחדר שלו. כעת הוא כבר יותר פתוח ובוגר לדבר על הנושא. אבירם הוא האח הבכור (25) שלומד משפטים, אחריו אורון שנמצא בשבי חמאס ואופק שמתגייס מחר (ב')".

"אופק, אבירם ואנוכי נפגש היום עם ראש הממשלה", סיפרה, "ביקשנו לפגוש אותו וזה יצא יום לפני הגיוס. אבקש ממנו את הברור מאליו- להחזיר את אורון".

את מעלה בדעתך שראש הממשלה לא רוצה שאורון והדר יחזרו?
"אם הוא היה רוצה- הם היו כבר פה".

באיזה אופן את חושבת שצריך לעשות את זה?
"אני לא רוצה להיכנס לעניינים שלו אך אני יודעת דבר אחד. הוא זה ששלח אותו לצוק איתן ויש לו אחריות להחזיר אותו. איך? למה? וכמה? זו כבר בעיה שלו. זו הזדמנות פז להתנות את הדברים מול חמאס".

זה הקלף היחיד כמעט שיש לחמאס. מצד שני השדות של תושבי הדרום נשרפים
"אורון יצא להגן בגופו על המדינה. הוא קיבל תעודת מצטיין נשיא חודשיים לפני שנחטף לרצועה".

סיפורו של אורון חקוק בליבי. אני נזכרת בקרנית גולדווסר. באותם שנים רצו להכריז על גולדווסר ורגב כחללים שמקום קבורתם לא נודע והיא לא הסכימה. היא הייתה אלמנה צעירה אך ידעה שתישאר עגונה. לא במובן הפורמאלי אלא שיהיה לה כתם שלא יאפשר לה להמשיך את חייה. זו אמנם סיטואציה שונה מהיום אך אני תוהה מהי הצפייה שלך
"אני לא סתם אומרת לאנשים לא לומר ז"ל על אורון. אורון נחטף כשהוא היה בחיים ואיש לא יודע מה קרה לו מאז. זה לא עניין של רגשות, קיבלנו תיק החלל ואת הפירט של מה שקרה באירוע והוא כולל סתירות רבות".

מישהו מחמאס התבטא בעניין שלו?
"ביום למחרת החטיפה חמאס הודיע שאורון נמצא בידיו והציג את הדסקית שלו. זה היה נורא. כבר ביום הראשון לחטיפה שאלו אותנו בצה"ל איפה אנחנו רוצים לחפור לו קבר ושתוך ארבע שעות יבצעו את ההלוויה. אנחנו היינו בהלם ולא הבנו מה הם רוצים בכלל. לאחר מכן אמרו לנו שאין ד.נ.א שלו ושנמתין למחר. ככה גררו אותנו עד שנמצאו הקסדה והאפוד. את לא יודעת מה עבר עליי כשזה התגלה. בעלי גם נחשב מבחינתי לחלל מבצע צוק איתן. הוא לא עמד בכאב".

את חייבת להיות חזקה. יש לך ילדים ואת חייבת לתמוך בהם
"אני רק מבקשת את הבן שלי בחזרה. זו דרישה מוגזמת? לא ראיתי את הבן שלי מעל לארבע שנים".

כשהיו האירועים בעזה היה לך חשש לחיי בנך?
"האמת שלא. הייתי מאוד רגועה. כששמעתי שמח"ט גולני נפצע אמרתי לבעלי שמשהו פה לא מריח לי טוב. הוא אמר לי שאני אספיק לחשוב על דברים רעים כל הזמן".

שאלה לסיום - נתניהו קרא לכם (משפחות השכול) שקרנים?
"כן. אבל אני לא רוצה לדבר על זה. אני עומדת להיפגש איתו היום".

אין לי הרבה מה לומר לך חוץ מלאחל לך שתהיי חזקה למען הילדים. תודה שחלקת איתנו את הדברים. מאחלת לך מכל ליבי שבנך יתחיל ויסיים את שירותו בשלום.
"אני מקווה שאורון יחזור עוד לפני שהוא יסיים את שירותו הצבאי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

02/09/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זהבה שאול ובנה השבוי אורון
זהבה שאול ובנה השבוי אורון  |  צילום: פלאש 90
Paris