103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
זהבי עצבני
עם נתן זהבי

"צריך לעשות הכול כדי שהוא יזכה"

זהבי הודיע כי יעניק לספורטאי זוכה המדליות אלכסנדר אלכסיינקו כיסא שיאפשר לו להתחרות באולימפיאדה • ושאל: היכן משרד התרבות והספורט?


אלכסנדר אלכסיינקו, זוכה המדליות, משתתף בתחרויות ספורט לנכים. כעת, כפי שפורסם הבוקר ב'ידיעות אחרונות', הוא אינו יכול לממן לעצמו את קנייתו של כיסא חדש שיאפשר לו להשתתף במשחקים האולימפיים.

"הרשו לי לפתוח את התוכנית בקריאת קטע מכתבה של אורן אהרוני בשער האחורי של ספורט 'ידיעות אחרונות'. זה סיפור שגרם לי להתרגש הבוקר בצורה שקשה לי לתאר", אמר זהבי, "אני מדבר על סיפורו של אלכסנדר אלכסיינקו שלקוח כאילו מתוך סדרת דרמה שגיבורה מתמודד עם מצב גופני קשה, אובדן טרגי, קשיי קליטה ועוד.

"הוא נולד בעיירה קטנה בחצי האי קרים עם שיתוק מוחי שפגע בעמוד השדרה. בגיל שש הוא אובחן במחלת הפוליו שהחלישה את עצמותיו אבל איש לא יכול היה להכין אותו לאסון שנחת עליו בהיותו בן 12 בלבד. הוא התייתם מהוריו ונשלח לבית יתומים. תחילה ניסה להשתלב בבית ספר רגיל אך שם סבל מהקנטות בגלל מצבו הגופני והוחלט להעביר אותו לפנימייה מיוחדת לנכים כדי שיהיה לו מקצוע לחיים כסנדלר. הוא התחיל לעסוק בספורט למרות המגבלות והגיע להישגים מרשימים בתחרויות נכים. הוא טס לנבחרת אוקראינה, זכה ב־53 תחרויות ארציות, שבר 6 פעמים שיאים לאומיים ואף היה אלוף אירופה בשנת 2014 בהטלת כדור ברזל וקיבל מדליית ארד בהטלת כידון.

"אחרי דרך קשה, אלכסיינקו החליט לעלות לישראל והוא מייצג אותה כיום בתחרויות", המשיך זהבי, "הקטע שהכי עיצבן אותי היו הדברים הבאים שהוא ציין: 'אני עובד קשה ובטוח שאצליח. אבל גם כאן (בישראל) יש בעיה. יש לי כיסא שהבאתי מאוקראינה שבו אני יושב ומתחרה. הוא נבנה למידותיי לפי המותר בתחרות אבל מכיוון שהוא מתפרק עלולים לפסול אותי. רציתי מאוד לקנות כיסא חדש באליפות אירופה אבל זה עולה 1,800 יורו ואין לי כסף'.

"הסיפור הזה הוציא אותי מדעתי. סיפור כזה מתפרסם ושרת הספורט לא מתקשרת תוך דקות ואומרת לו שבשביל זה משרד הספורט קיים והוא זה שיממן, סליחה על הביטוי, את הפאקינג כיסא ב־1,800 יורו. לצערי זה לא קרה הבוקר ולכן החלטתי לעשות את הדבר הבא".

אלכסיי על הכיסא בפעולה // צילום ארכיון: באדיבות 'ידיעות אחרונות'
אלכסיינקו על הכיסא בפעולה // צילום ארכיון: באדיבות 'ידיעות אחרונות'
 

"לסמוך על משרד הספורט? הוא היה צריך לשיר אייל גולן"

בשלב זה פנה זהבי לאלכסיי בוגוסלבסקי, מאמנו של אלכסנדר אלכסיינקו. "שמע, אני לא כל כך מבין למה דבר כזה קורה. אני מכיר את ספורט הנכים מא' ועד ת' ונדהם כל פעם מחדש מההזנחה הפושעת של הספורטאים הנכים. אני מזמין אותך להגיד דברים חריפים אלא אם זה יפגע לך בעבודה".

"זה לא יכול לפגוע לי בעבודה כי אני עובד בהתנדבות ואני די חדש בתחום, החל מחודש אפריל, עד אז עבדתי עם ספורטאים בריאים", השיב בוגוסלבסקי.

אם יהיה לו את הכיסא הזה והוא יתמודד באירופה, מה הסיכויים שלו להביא מדליה?
"אם יהיה כיסא הסיכויים שלו יהיו טובים יותר. בתחרות האחרונה הוא לקח מקום שלישי ובתחרות השנייה הכיסא לא החזיק מעמד. חשבו לפסול אותו ולבסוף החליטו שלא. אמרו לו שהוא יוכל להתחרות אך אם יוגש נגדו ערעור הוא ייפסל".

אתה בקשר טוב עם אלכסנדר?
"כן".

אז תאמר לו שמאחר ויש לי יום הולדת בחודש הבא החלטתי לקנות לו כיסא. אני שונא מתנות ובמקום לקנות לעצמי אעביר את הסכום הדרוש לרכישת הכיסא, ואני מאחל לו בהצלחה. אנסה לעניין כמה מחבריי בסיפור ואבקש לסייע לו מעבר לזה בקשיים נוספים.
"אני מודה לך מקרב לב".

אני זה שצריך לומר לך תודה. אנשים צריכים להביט לכל הכיוונים ולא להסתכל רק למעלה על המיליארדרים ביאכטות והמרצדס. צריך גם להביט למטה לאלו עם הכיסא הגלגלים המתפרק. תודה לך.

זהבי הוסיף כי "אם היינו צריכים לסמוך על משרד הספורט הוא היה נדרש לשיר שירים של אייל גולן. אני אומר את זה בעצב רב".

בסיום שב והודה לאורן אהרוני שהביא את הסיפור בעיתונו, 'ידיעות אחרונות': "לא מדובר בהפועל באר שבע או מכבי תל אביב. אין כאן דוגמניות אלא עניין ספורטיבי נטו וסיפור אנושי מדהים. צריך לעשות הכל כדי שאלכסנדר יהיה באירופה ויזכה. שרק יהיה בריא. זו מתנה נהדרת ליום הולדת שלי".

 

 עריכה: איתמר זיגלמן

03/09/2018
הישארו מעודכנים

אלכסנדר אלכסיינקו
אלכסנדר אלכסיינקו  |  צילום: באדיבות אורן אהרוני / 'ידיעות אחרונות'