רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

ההגרלות של מחיר למשתכן לא חוקיות?

יעל דראל ('דה מרקר'): "סימני שאלה גדולים צצו בנוגע לדירות שכבר הוגרלו" • ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "הכל פייק ניוז של דה מרקר"


עורכת הנדל"ן של 'דה מרקר' יעל דראל וח"כ רועי פולקמן (כולנו) שוחחו עם אילה חסון ב-103fm על מנגנון ההגרלות של תוכנית הדגל של הממשלה - מחיר למשתכן. ח"כ פולקמן מאשים את 'דה מרקר': "בפרסום בו הכל פייק ניוז".

'דה מרקר' פרסם הבוקר (ד') כי המנגנון שעליו מתבססת תוכנית הדגל הממשלתית מעולם לא קיבלה היתר לעריכת הגרלות ולכן הפרה את החוק. החשש- המדינה חשופה לתביעות מצד מפסידי ההגרלות. יעל דראל, עורך הנדל"ן של 'דה מרקר', פירטה: "לפי חוק העונשין הישראלי לא ניתן לבצע הגרלות אלא בהיתר. למדינה באופן כללי אסור לערוך הגרלות. השאלה על הגרלות של דירות היא לא חדשה ועלתה כמה פעמים במהלך השנים. הציבור אמנם מכיר היום את תוכנית מחיר למשתכן אך היא יוסדה עוד בשנות ה-90 וסוגית ההגרלות עלתה בה בעבר. משרד השיכון שאל שוב ושוב את משרד המשפטים בסוגיה ולמדינה הייתה עמדה עקרונית שהיא לא צריכה היתר כדי לערוך הגרלות.

"הגרלות הדירות הפכו לפופולארית גם בקרב עיריית תל אביב וחברות נדל"ן פרטיות", סיפרה, "לאחרונה חברת גינדי ביקשה לבצע הגרלה ופנתה למדינה להיתר. במשרד המשפטים החליטו לצלול שוב לעומק הסוגיה ולשנות את עמדתם כבר לפני מספר חודשים בטענה שאכן נדרש היתר מיוחד לביצוע הגרלות מסוג זה. המשמעות הקונקרטית היא שההגרלה האחרונה של תוכנית מחיר למשתכן, שהתקיימה בחודש יולי, התקיימה אחרי החלטת משרד משפטים. זו מבוכה גדולה ואנחנו מקווים שלא ייקחו לאף אחד את הדירות בהם זכו. זו מבוכה לתוכנית הדגל של משה כחלון ומפלגת 'כולנו'. כששאלנו את משרד המשפטים בנושא הגיבו לנו שזו הפעם הראשונה שהם ידעו שההנחיה השתנתה. הם אפילו לא קיבלו הוראה בנושא. ממש קרקס".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) הצטרף לשיחה וטען שהפרסום הוא פייק ניוז מוחלט: "אני מכבד את עיתון 'דה מרקר' ואת הכתבת אך כל הסיפור הזה הוא פייק ניוז. אם היו מצליבים מעט את העובדות היו מגלים שאין שום דבר בדברים שפורסמו. עשיתי קצת שיעורי בית לפני הריאיון ואני יכול לומר בביטחון שאין חוות דעת על כך שמשהו לא היה תקין במחיר למשתכן. השר כחלון טיפל במהלך תקפידו בסוגיית מכונות המזל והדיון בחוק העונשין התעסק בהגרלות ממכרות מסוג זה בלבד. השיטה שקיימת כיום היא הנהוגה במדינת ישראל ואין פרשנות לכך שהיא אסורה. גם משרד המשפטים לא טען את הדברים הללו. אני מעריך את העיתונאית יעל דראל אך בסיפור הזה אין כל אישיו".

בתום השיחה מערכת 'דה מרקר' מסרה בתגובה: "צר לנו שח"כ פולקמן בחר להתייחס לכתבה שפורסמה בטרם קרא אותה. תגובות משרד המשפטים במדברות בעד עצמן".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

05/09/2018
הישארו מעודכנים

מכיר למשתכן - פייק ניוז?
מכיר למשתכן - פייק ניוז?  |  צילום: יעקב לדרמן/פלאש 90