רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"גילה אזרחות למופת - והמנהיגים שותקים"

פרשן המשפט גיא פלג הפתיע ובחר לאיש השנה את יאיר אלאלוף, שהגן בגופו על ערבים שנקלעו ללינץ' בקריית חיים: "מלמד את כולנו כיצד אזרח צריך להתנהג"


מיהו איש השנה של גיא פלג לשנת תשע"ח? ניסים משעל שוחח עם הכתב הבכיר של חברת 'החדשות' ומגיש 103fm, והופתע לגלות שלא מדובר דווקא ביועץ המשפטי או בפרקליט המדינה, אלא באזרח מן השורה, שהתגלה לאחרונה כגיבור אמיתי.

"אני דווקא רוצה לברוח מהמקום הזה", פתח פלג, "אני חושב שיהיה אפשר להעריך את תפקוד הגורמים בחקירות נתניהו בסופו של התהליך. אנחנו רק מתחילים לראות את הסוף אבל אנחנו עדיין לא שם. אני כופר בכך שצריך להיות מקוריים ויצירתיים ובכל זאת - איש השנה שלי הוא יאיר אלאלוף".

"יאיר, למי שלא זוכר, הוא קבלן אלומיניום שמנע לינץ' בחוף בקריית חיים. אלאלוף היה יחיד ומיוחד באותו חוף, בכך שעמד בודד כחוצץ מול התוקפים שהצטיידו בשרשראות ומוטות ברזל ופצעו את שלושת הערבים בחוף הים. על פי עדותם של הנפגעים הוא היה זה שהציל אותם והוא היה זה שהתקשר למוקד המשטרה לעזרה. למרות כל הסטיגמות הוא בכלל איש ימין. הוא זה שהדליק את האור ואמר לכולנו שכשיש התקרנפות צריך לקום ולפעול - כי כולנו בני אדם".

ניסים משעל הופתע מהבחירה והוסיף: "אני חושב שזו הברקה. אני מסכים איתך שהוא איש יוצא דופן באווירה שהחברה הישראלית מתנהלת בה כיום". פלג הוסיף ואמר כי "כשמסכמים את השנה הזו אני חושב שצריך להאיר בזרקור ענק את האיש הזה, שמלמד את כולנו כיצד אזרח צריך להתנהג במצב כזה ומה מצופה מאזרחים הגונים. הנפגעים בעצמם העידו שאם הוא לא היה שם ספק אם הם היו יוצאים משם בחיים. כשמכים אדם עם מוטות ברזל התוצאה היא נזק מוחי. רבים בטח תוהים לעצמם וחושבים שכל אדם שהיה רואה מהומה שכזו היה מרים טלפון למשטרה. התשובה היא לא. היו במקום רבים אחרים והוא היחיד שביצע את הפעולה הזו".

יאיר אלאלוף

האירוע האלים בקריית חיים עדיין נמצא תחת חקירה, וזו, לדברי פלג, נתקלת בקשיים. "איני מסקר את הפרשה הזו, אך שמעתי שביצעו מסדרי זיהוי וכבר הייתה תחושה שהאשמים ייתפסו. הייתה תקיפה והמניע לה ברור - אך יש כאלה שמנסים להתכחש למניע".

פלג מתח ביקורת על השרים וחברי הכנסת שלא הגיבו לאירוע. "המנהיגים שלנו שותקים וזו ראייה בפני עצמה. היה מתבקש שראש הממשלה, השר לביטחון הפנים, שרת המשפטים ושרת התרבות ירימו קול צעקה כמי שאחראים להובלה של החברה". עוד אמר: "צריך לזכור שהיינו עדים לשורה ארוכה של אנשי ציבור שהזמינו אליהם אזרחים שהפגינו תושייה תוך מתן תעודת הוקרה. אולי אני מפספס משהו ועושה עוול אבל לא ראיתי תמונה שכזו. שיזמינו את האיש הזה, שגילה אזרחות למופת, ויאמרו לו תודה רבה בשם כולנו. הרי יכלו לתקוף גם אותו".

ניסים משעל שב ובירך את פלג על בחירתו. "אני מוכרח לומר לך שאפו, שכנעת אותי. הגיע הזמן שהחברה הישראלית תעשה משהו דרמטי כדי להעביר את המסר שאנחנו נגד גזענות". 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

14/09/2018
הישארו מעודכנים

ניסים משעל וגיא פלג
ניסים משעל וגיא פלג  |  צילום: 103fm