103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"עד שהנושא התפרסם לא ידעתי עליו"

האם הרוסים התערבו בפוליטיקה הישראלית באמצעות האמריקנים? • סגנו של ליברמן ב־2012 דני אילון טוען: לא ידעתי דבר


דני אילון, שגריר ישראל בוושינגטון לשעבר, שכיהן כסגנו של שר החוץ אביגדור ליברמן ב־2012, אמר הבוקר (ב') בתוכניתה של אילה חסון ב-103fm כי הוא לא מכיר מסמך מאותה תקופה, שעסק במנהיגת האופוזיציה האוקראינית יוליה טימושנקו. זאת בהמשך לכתב האישום בתיקו של פול מנפורט, לשעבר מנהל קמפיין הבחירות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. כזכור, התיק מתאר קשר בין מנפורט לבכיר ישראלי בניסיון להשפיע על יחסי ארה"ב עם אוקראינה ורוסיה.

האם יש דם רוסי בפוליטיקה הישראלית באמצעות האמריקאים? דני אילון מקווה מאוד שבישראל נדע מיהו הבכיר הישראלי ששמו צוין בכתב האישום האמריקאי: "זה ממש כמו מותחן ריגול של ג'ון לה-קארה. זה נכון שלפי הפסיקה האמריקאית לא מפרסמים שמות של אלה שאינם נאשמים אך המקרה הזה לא קשור לפסיקה האמריקאית כי לא מדובר באזרח אמריקאי. יש לזה עניין בציבור הישראלי ולאינטרס הביטחוני. לממשלת ישראל יש את האמצעים לקבל את החומר לדעת במי מדובר.

"ההודעה על מעורבותו של בכיר ישראלי שיצאה בשפה הרוסית היא דבר חריג ביותר. כל הזירה הייתה דוברת אוקראינית ולכן מוזר שההודעה לא יצאה בשפה זו כמו גם בשפה האנגלית. זה דבר שלא מקובל לעשות".

אתה אומר עכשיו שאתה בעצם לא ידעת מההודעה הזו כסגן שר החוץ?
"עד שזה לא התפרסם אתמול לא ידעתי על ההודעה הזו".

אתה מטיל פצצה לתוך חדר השידור שלנו כעת. תסביר בבקשה את דבריך. אני די מופתעת.
"אני לא מכיר את העניין אך חושב שבגלל החשיבות לביטחון הלאומי של ישראל עליה לעשות הכל כדי לקבל את השם באופן רשמי או לא רשמי. זה דבר חשוב ביותר גם לניקיון הפוליטי וגם לביטחון הלאומי שלנו".

אני רוצה לחדד את דבריך. אתה אומר היום שכסגן שר החוץ של מדינת ישראל לא ידעת מההודעה הזו שיצאה בשפה הרוסית על טימושנקו. יכול להיות שההודעה הזו כן קשורה לכתב האישום בארצות הברית?
"צריך לחבר את הנקודות ולזכור שההודעה הזאת וההשחרה של טימושנקו הייתה האינטרס של פוטין, שרצה שינוקוביץ' ימשיך לשרת את מטרותיה של רוסיה. היה לו חשש שטימושנקו תגבר עליו וזה היה הקו האדום מבחינתו".

אתה אומר בעצם שפוטין, באמצעות ינוקוביץ', הפעיל בכיר בישראל כדי שישרת את האינטרסים שלו? כל ההודעה הזו היא דרמה גדולה. ערבוב רוסי בתוך הפוליטיקה הישראלית באמצעות האמריקאיים.
"נכון. הבנתי גם מהתקשורת שמנפורט ציין במיילים הודעת שמחה ואמר 'עשינו את זה'. כמובן שצריך לחקור הזה".

זהבה גלאון ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה לחקור את הנושא. מולר אומר שלא יוציא את השם באופן פורמאלי אך אני מניחה שתהיה הדלפה מהאמריקאים ואנחנו נדע למי מכוונים. נדגיש שהשר ליברמן ביקש מהאמריקאים לפרסם את השם.
"אני חושב שזה אינטרס של כולנו שהשם הזה יפורסם. אני מאוד מקווה שזה לא הוא. פוטין יכל היה לעבור דרך הרבה דרגי ביניים גם ללא היכרות שלו עם מנופורט. אם מישהו רוצה לשכנע את הציבור שזה לא הוא, שיראה את עבודת המטה שקדמה להודעה הזו במשרד החוץ".

אתה אומר שבתור סגן שר החוץ לא היית מעורב בשום עבודת מטה שקדמה להודעה הזו שהייתה בשפה הרוסית ולא בשפה האוקראינית. האם מישהו שעושה דבר מהסוג הזה, כפי שמוצג בכתב האישום האמריקאי, הוא סוג של חפרפרת בממשלת ישראל ובכנסת ישראל?
"מבלי לדעת את הפרטים זה ממש מזכיר לי את סיפורי הריגול של ג'ון לה-קארה. זה אינטרס של כולם, כולל ליברמן שהשם הזה יתגלה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

17/09/2018
הישארו מעודכנים

דני אילון
דני אילון  |  צילום ארכיון: לשכת סגן שר החוץ/מתוך ויקיפדיה