103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"לגולדה היו מחשבות אובדניות תוך כדי המלחמה"

45 שנה למלחמת יום הכיפורים • רביב דרוקר על התנהלותה של רה"מ דאז סביב המלחמה


רביב דרוקר שוחח עם ניסים משעל ב-103fm: "גולדה מאיר לא התאימה להיות ראש ממשלה. פשוט לא היה לה את זה". בהמשך חשף את הרומנים הגדולים של הגברת הראשונה: "דוד רמז אף שלח את בעלה לעבודה בארץ רחוקה דרך סולל בונה כדי שיהיה לו את גולדה לעצמו".

ראשת הממשלה היחידה של מדינת ישראל, גולדה מאיר, מצאה עצמה במהלך כהונתה לראשונה במלחמת חורמה שאיימה על המשך קיומה של מדינת ישראל. מלחמת יום כיפור הייתה לקשה ממלחמות ישראל ולמרות שהסתיימה בניצחון בקרב, במערכה נפלו יותר מ-20 אלף הרוגים. 45 שנים אחרי המלחמה רביב דרוקר חשף את התנהלותה של גולדה מאיר ברגעים הקריטיים של חייה: "גולדה מאיר הייתה לברירת המחדל של העם. למפלגה שלה לא היה מועמד זמין, היא בכלל לא הייתה בתפקיד פעיל אלא פרשה מהממשלה והייתה מזכירת ממשלה. לימים אף התברר שהיא הייתה חולה אך למפלגת השלטון (מפא"י) היה חשש שאם לא ימליכו במהרה מישהו, דיין או יגאל אלון ייכבשו את השלטון".

"טענת ההגנה של גולדה מאיר לאחר המלחמה מראה לנו כמה הציפיות שלנו מראש הממשלה היום השתנו", פירט, "גולדה טענה שפעלה על פי הוראת הגנרלים ושאין לה יכולת להתעמת עמם. אין ראש ממשלה שיוכל להתגונן מאחורי הטענה הזו כיום. ביום שבת בבוקר, כשכבר ידעו שמתקיימת מלחמה, הרמטכ"ל דוד אלעזר (דדו) רצה לגייס כמעט את כל כוחות מילואים, כ-200 אלף איש. הרמטכ"ל משה דיין לא הסכים מחשש פוליטי לקראת הבחירות במחשבה שזה ייראה נורא שהמפלגה שלו תזעיק כוחות מילואים ביום כיפור לאחר שבעבר כבר הוקפצו כוחות מילואים לחינם ב'ליל הברווזים'. גולדה הייתה זו שנאלצה להכריע ובחרה בעמדתו של הרמטכ"ל. למרות שבחרה בעמדתו, דדו החליט הוריד את מספר המילואימניקים שבחר לגייס בדיון שנעשה מעל ראשה של גולדה".

עוד הוסיף דרוקר שלאחר המלחמה היה נהוג לשבח את גולדה על תפקודה בשעת אמת: "אמרו עליה שבזמן המלחמה היא תפקדה באופן יוצאת מן הכלל אך מהתחקיר שלי גיליתי שהיא הייתה היסטרית בדרכה שלה והיו לה מחשבות אובדניות תוך כדי המלחמה. בטיוטת הביוגרפיה שלה היא התבקשה שיביאו לה סוג של כדורים למקרה ותחליט להתאבד. זה הוכחש בחריפות אך זה היה כתוב".

"הרומנים של גולדה מאיר היו הרבה לפני שהייתה ראש הממשלה", הפתיע, "היא הייתה אישה מאוד פעילה בתחום הזה. ניהלה רומן עם דוד רמז, והחליפה עמו מכתבי אהבה מרתקים. רמז אף שלח את בעלה לעבודה בארץ רחוקה דרך חברת 'סולל בונה' בכדי שיהיה לו את גולדה לעצמו. זלמן שזר, לימים נשיא מדינת ישראל, היה למאהב הגדול שלה, אהבת חיי, שלימים אף שבר את ליבה. הם נסעו יחד לארצות הברית, והתחייבו לחזור יחד לארץ כשכל אחד ייפרד מבן זוגו כדי שיחיו יחד אולם זלמן לא עשה זאת".

בהמשך התייחס דרוקר לשקיעתו של שר הביטחון משה דיין במלחמת הכיפורים: "דיין כינס את ועדת עורכי התקשורת הישראלית ולפי הסיפורים חנה זמר, עורכת עיתון 'דבר' האגדי, החלה לבכות והשאר נותרו מזועזעים עד עמקי נשמתם מדבריו. אחד מעורכי העיתונים אף התקשר לגולדה מאיר וביקש ממנה שתעצור את דיין מלדבר במסיבת עיתונאים מחשש שתתחיל דמורליזציה נוראית בעם. כך היא אכן עשתה. דיין נכנס למצב רוח קודר ואפילו ניסה להכין את האופציה הגרעינית במקרה והמצרים יפרצו את הגבול לכיוון תל אביב. הוא לא השרה רוגע או קור רוח כמו שצופה מגנרל רב ניסיון כמוהו".

כשנשאל לסיום אם גולדה התאימה להיות ראש ממשלה השיב: "לדעתי חד משמעית לא. יש כאלה שיאמרו שבזמן שהיא הגיעה לתפקיד היא כבר הייתה אחרי השיא שלה. אני חושב שהיא באופייה לא התאימה לגמישות,והחופש האינטלקטואלי שנדרש מראש ממשלה אצלנו. פשוט לא היה לה את זה".

21/09/2018
הישארו מעודכנים

ניסים משעל
ניסים משעל  |  צילום: 103fm