בן כספית ואריה אלדד

בן נגד שוברים שתיקה: "ארגון של מטומטמים"

בעקבות הידיעה כי הארגון ישתתף באירוע לזכר "קורבנות" החמאס, השדר יצא מכליו • אבנר גבריהו: "נמשיך להיפגש עם תלמידים על אפו וחמתו של שר החינוך"


אבנר גבריהו התראיין ב-103fm והתעמת עם בן כספית ורוני בר-און בעקבות תערוכה של קורבנות חמאס שבה ישתתפו חברי הארגון: "הממשלה כאן היא המטומטמת".

הכותרות זועקות 'שוברים שתיקה' משתתפים באירוע לזכר "קורבנות חמאס". בר-און: אולי אתם סתם שונאי ישראל מגעילים?
"אני חושב שאם יש משהו שיש לגביו שתיקה רועמת בציבור הישראלי, זה עזה. בציבוריות הישראלית כבר שנים לא יודעים איך להתמודד עם זה. 'שוברים שתיקה' הוא ארגון של חיילים ואנחנו צריכים להתמודד עם הפצע הזה מחדש, כי אף אחד לא רוצה לגעת בו. אחרי צוק איתן הגיעו לשוברים שתיקה מעל 70 חיילים, שליש מהם קצינים, שהיו שם. אנחנו, כרגיל, אספנו עדויות ופרסמנו אותן. מאז המבצע האחרון ועד היום, לא רק שדבר לא השתנה, אנחנו רק עומדים לפני עוד התלקחות. הכותרות לא נכונות". 

לגבי הכותרות הן לא נכונות? שוברים שתיקה לא באים לאירועים של חמאס 
"אני אגיד לך, יש אמן עולמי, סנטיאגו סרה, אמן שמתעסק שנים בצבא ובכיבושים צבאיים, הוא שנים עושה את זה ומאתגר גם את ממשלתו. הוא החליט לבוא להציג את אחד הפרויקטים שלו בישראל. משהו שלא קורה כל יום". 

אם אני הייתי שוברים שתיקה והיו אומרים לי 'תבוא' הייתי אומר אני אבוא בתנאי שגם פשעי חמאס יהיו בה. פה אתם מאבדים אותי ו-95 אחוז מהציבור.
"697, שם התערוכה, זה המספר הזה הוא מספר אנשים, בני אדם, שנהרגו ישראלים ופלסטינים בשני הצדדים כמי שנלחם וסיכן את חייו בארגון שנשלח להרוג ולהיהרג, אנחנו מחויבים באופן טריוויאלי לבוא ולספר לכם איך אנחנו נלחמים כל מי שיבוא וישמע איך אנחנו שולחים את החיילים שלנו להילחם  בעזה ודרך אגב, אנחנו ממשיכים לא רק במבצעים, אלא גם על הגדר וגם סביב האזור הימי, אנחנו בסך הכל הולכים במעגלים. לא ראיתי את הפרויקט אומנות הזה, אבל יש משהו סופר חזק ועוצמתי שמישהו בא ואומר לנו 'תראו, זאת המציאות, היא לא נגמרה בצוק איתן".

מה שאתם לא מבינים כל הזמן למה אתם מביאים יותר נזק לרעיון השמאל זה כי אתם מסתכלים כל הזמן על הצד ההוא. שרון יצא מעזה עד הסנטימטר האחרון. אם הם לא היו עוסקים בטרור לא היה סגר. כתר לא היה על עזה, לא צוק איתן, לא עופרת יצוקה. כל מה שנדרש מהם זה להכיר בתנאי הקוורטט שזה כלום ואתם באים ואמרים שכאילו ישראל רוצחת את הפלסטינים מתוך הנאה. בנאדם כמוני מרגיש את זה, ואני לא בצד של רוני.
"אנחנו לא ארגון פציפיסטי ואני לא מניח את צווארי למי שבא להרוג אותי. הסיפור הוא לא למה אנחנו יוצאים למבצעים אלא איך אנחנו עושים אותם, כמובן גם יש לנו זכות להגן על עצמנו. איך אנחנו לא צריכים להגן על עצמנו? תראו בפייסבוק שלנו פוסט על שימוש בארטילריה. זאת פצצה סופר מטומטמת שאין בה שום היגיון לשימוש באחד האזורים הכי צפופים בעולם".

כשאריק שרון יצא מעזה ושאלו אותו מה תעשה אם ימשיכו לירות קסאמים? שרון אמר 'על כל קסאם אני אענה בפגז 155 מילמטר'ף והמשפטנים לא אישרו את זה. אתה מסתכל מסביב ורואה איך הרוסים נלחמים, איך האמריקאים נלחמים, איך הסורים נלחמים, אפילו האירופים. אתם חיים באיזו בועה של סטריליות מטומטמת. הבעיה היא שלא הקשבת לי. כל הנאום הזה שלי, ניסית לדבר, במקום לעצור. אני לא חושב שאתם אויבים, ובניגוד לכל הוואטסאפים שאני מקבל עכשיו, שאתם עוכרי ישראל. אתם לא. אתם ארגון של חיילים וקצינים מטומטמים. אתם עושים נזק מרוב שאתם אינטיליגנטים.
"מי שמטומטם זה ממשלת ישראל שלמעשה ממשיכה להוביל אותנו בדיוק לאותו מקום. אני לא הובלתי את ההתנתקות, הייתי חייל שם. עכשיו יצאתי מפגישה עם קצין שלחם ב'צוק איתן' צריך להקשיב להם למה כי כל הזמן חוזרים על אותן טעויות, כאילו לחשוב ששוברים שתיקה מובילים את המדינה הזו אנחנו בסך הכל משקפים את המציאות". 

אין לי בעיה עם מה שאמרת, יש לי בעיה שאתם עושים את זה בחוץ לארץ. במקום לעשות את זה בתוך החברה הישראלית. אתם לא רואים את הצד השני? כאילו שאם נפסיק לירות על ערבים יהיה פה שלום
"אנחנו, מבחינתי, ארגון שנאבק בכיבוש, שנפגש עם הכי הרבה ישראלים בשנה - מכינות, תיכונים, אנחנו עדיין נפגשים עם בתי הספר על אפו וחמתו של שר החינוך. אנחנו עושים עבודה עם שנות שירות ועם סטודנטים, למה? כי אנחנו רוצים לשנות פה בראש ובראשונה, אבל מה שאנחנו משנים פה רוצים לסגור אותנו. אני מציע לך ולרוני ולמאזינים להגיע ולשמוע מה יש לנו להגיד תבואו לפייסבוק כל הפרטים בפייסבוק".

08/10/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris