103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"מבקר המדינה קבע: ברק לא היה איש פרטי"

עורך התוכנית: הצהרותיו של רה"מ לשעבר אהוד ברק בריאיון שהעניק בסוף השבוע על המימון מקרן וקסנר לא נכונות


אראל סג"ל, רועי עידן ועורך התוכנית איתמר פליישמן פתחו את תוכניתם בהתפתחויות האחרונות בכסף שקיבל ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק מקרן וקסנר. ברק התראיין שלשום (ו') בנושא ל'כאן11' ולא היסס לתקוף את סג"ל - מה היה לו להגיד בתגובה?

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק לא מתרגש מהתחקיר שמתנהל נגדו ונגד קרן וקסנר. בראיון ל'כאן 11' הודה ברק כי הוא אינו חושש משום גילוי כזה או אחר, והתרגז: "הצייצנים, הכלבים והשופרים הנרצעים באים לחפש דברים. אני שירתי את המדינה במשך 50 שנה מתוך 77 שנות חיי. אני איש עסקים פרטי, וזה לא סוד שיש ביקוש לשירותים שלי. אנשים משלמים הרבה. השאלה היחידה הרלוונטית היא האם כל הפעילות חוקית ומדווחת למס הכנסה ולרשויות המס. אני משלם מיליוני שקלים והכול מדווח. הלוואי שזה היה נכון גם לנתניהו", אמר. 

"קודם כל אומרים שופרות ולא שופרים", תיקן אותו סג"ל והוסיף: "ביום שישי, בריאיון לניסים משעל ב־103fm, אמרתי שאשקול אם לתבוע דיבה, וכרגע אני מחליט שלא. אני מחכה לסוף הסיפור ואז אחליט". 

איתמר פליישמן, עורך התוכנית, הביא הוכחות חותכות לכך שאהוד ברק לא היה אדם פרטי באותן שנים שבהן קיבל את הכספים מקרן וקסנר. הקרן בוחרת בפינצטה ישראלים ומממנת להם שנת לימודים יוקרתית בארצות הברית. פליישמן: "ברק קיבל 1.8 מיליון דולר עבור מחקר שאיש לא ראה ולא שמע, ועוד חצי מיליון מקרן אחרת השייכת למשפחת וקסנר. בדקתי ברשומות של מדינת ישראל אם ברק דיווח למישהו באופן רשמי שהוא לא איש פרטי ושהוא רץ לראשות מפלגה, ומצאתי שאכן היה דיווח כזה. 

"בשנת 2005 דיווח ברק למבקר המדינה שהוא עומד להתמודד בבחירות המקדימות למפלגת העבודה", אמר פליישמן. "אחרי הבחירות הוציא מבקר המדינה דו"ח ובו פירט את הדברים שמצא על המתמודד - דו"ח שמוציאים על כל מתמודד לראשות מפלגה, אחרי הבחירות הארציות. הדו"ח מסכם מה עשה כל מועמד, כך שאפשר להוריד את זה מהשולחן. אהוד ברק התמודד לראשות מפלגת 'העבודה' ולא היה איש פרטי אלא פוליטיקאי. הוא דיווח על זה בעצמו למבקר".

מה שנכתב בדו"ח לא משאיר הרבה מקום לספק: "המועמד אהוד ברק לא ניהל את חשבוניותיו לפי הנחיות מבקר המדינה, לא צרף אסמכתאות לחשבוניות והוציא הוצאות מעבר לסכום המותר בלי התקשרות כתובה, נכתב שם. כלומר המבקר קבע שברק הוציא כל מיני כספים על המערכת הזאת שהוא אינו מכיר", הסביר פליישמן.

"עוד נכתב כי הכנסות המועמד לא חרגו מהגבולות האמורים. לפי החוק, ברק הוציא רק מה שמותר - הוצאות המועמד. בהמשך נכתב ש'המועמד התמודד למועד המקורי של הבחירות המקוריות' – כלומר בזמן שקיבל את הכספים. בסופו של דבר, ברק פרש מהבחירות המקדימות, שמועדן המקורי נדחה". פליישמן הסביר כי הכוונה היא לכך שברק לא דיווח למבקר איזה כסף קיבל בתקופה שרץ בבחירות.

עוד כתב המבקר כי "טוב היה עושה ברק אם היה מעמיד את חשבונותיו עד מועד פרישתו לביקורת משרד מבקר המדינה כפי שהתבקש... דעתי אף אינה נוחה מכך שברק אינו מסוגל, כפי שטען, לשחזר את חשבונותיו לגבי כלל התקופה". וגם: "ניתן היה לצפות מאיש ציבור במעמדו שינהל מערכת חשבונות מסודרת, אף אם סבר כי ההגבלות שבחוק אינן חלות עליו, וגם אם לשיטתו לא היה חייב להגיש דוח כספי לגורם חיצוני מוסמך".

אם כן, לפי הדו"ח של מבקר המדינה, האמת אינה משתמעת לשתי פנים. פליישמן: "ברק לא היה איש פרטי אלא מועמד לראשות מפלגת העבודה, והוא היה צריך להגיש דוחות. על חלק מהזמן שבו התמודד כלל לא דיווח ולא יודעים מה היו ההכנסות שלו, וברק גם לא סגור על חשבונותיו".

אראל סיכם את הנושא והבטיח שזה לא הסוף: "מבקר המדינה קבע שברק לא היה אדם פרטי באותן שנים. ואת זה הוא קבע ולא הכלבים והשופרות והמצורעים. אנחנו מנסים לערב עיתונאים אמריקאים בסיפור ואני מניח שזה יקרה בקרוב, ונראה לאן הפרשה תתגלגל. יש לה לאן".

  

עריכה: מיכל דאבי

11/11/2018
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm