איפה הכסף
עם ענת דוידוב

ומה עם הפיצויים לבעלי עסקים מהדרום?

ח"כ חיים ילין לא אופטימי: "עדיין יש מעל 30 חקלאים שלא קיבלו פיצויים מצוק איתן" • בעל עסק: "המדינה חייבת לעשות עם זה משהו, כי זה הורג אותנו"


על רקע המצב בדרום: שר האוצר ורשות המיסים יקדמו תקנות לפיצויים בגין הפסד ימי עבודה להורים שנשארו בבית נוכח הנחיית פיקוד העורף שלא לפתוח את מוסדות החינוך, ובגין הפגיעה בתיירות ובחקלאות ביישובי עוטף עזה. ענת דוידוב וחגי גולן שוחחו עם ח"כ חיים ילין ('יש עתיד') ועם רודד עטיה, שף ובעל עסק לסדנאות בישול במושב שרשרת.

אי אפשר לפתוח ריאיון היום עם חבר כנסת מבלי - איך לא, לדבר על התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן. האם אנחנו בדרך לבחירות? ח"כ חיים ילין מ'יש עתיד', לא בטוח: "לפי האווירה שהייתה היום בכנסת, אין ספק שהקואליציה לא יכולה להמשיך, אבל פוליטיקה היא אמנות בלתי אפשרית.

"מבחינת 'יש עתיד', אני חושב שאנחנו במקום טוב שרק יכול להשתפר", טען ילין. "בבחירות הקודמות 'המחנה הציוני' התמודדו מול נתניהו, והפעם כולם מבינים שאם ביבי ימשיך להיות ראש 'הליכוד' - וכנראה הוא יהיה, אז ההתמודדות תהיה עם יאיר לפיד ב'יש עתיד'".

לאן פניה של 'יש עתיד' - האם להקמת גוש מרכז שמאל? ובכן, קצת כמו לפיד שלא מפזר הצהרות ומעדיף להשאיר מסך ערפל על כוונותיו, גם ילין לא מיהר לאשר או להכחיש: "אני לא חושב שאנחנו בגוש כזה. 25 שנה הייתי במפלגת 'העבודה' ולא סתם בחרתי ב'יש עתיד'. אין לי שום דבר משותף עם המפלגה שהקימה את מדינת ישראל, וגם מבחינה כלכלית אין לי שום דבר איתם ועם ההסתדרות".

 

מצב חירום? לא כל כך מהר

אמש (ג') שוחחה ענת עם אמיר דהן, מנהל הקרן לפיצויים, שטען כי לא פחות מ־400 תביעות כבר הוגשו מבעלי עסקים בדרום, שנפגעו מההסלמה האחרונה. "איפה זה עומד מבחינת המהירות והיכולת לשלם את הפיצויים לבעלי העסקים שחוטפים כל הזמן, וגם בשבוע האחרון?", שאלה ענת.

"זו סוגייה שלי באופן אישי מאוד חורה", הודה ילין. "בהסלמה האחרונה הקבינט וממשלת ישראל היו צריכים לקבל החלטה שיש מצב מיוחד בעורף. כנראה שלא רצו להגיד את זה. הם כל הזמן חוזרים להפסקת אש ולכן לא רצו להיכנס לעימות.

"ההיבט הביטחוני היה לממשלה חשוב יותר. אם היו מכריזים על המצב המיוחד, המשמעות הייתה שהאויב מצד אחד מבין שאנחנו הולכים למערכה ארוכה, ובהתאם גם הפסקת האש הייתה מתרחקת", הסביר והוסיף כי ככל הנראה נתניהו רצה להגיע להפסקת אש כמה יותר מהר, ולכן לא הכריז על המצב כחירום. "ברגע שהוא לא מכריז, הכפתור הזה שנקרא 'פיצויים' הוא מאוד בעייתי, כי אין תקנות אוטומטיות שמפעילות את הכפתור הזה. מה שצריך זה ששר האוצר יפעיל אותו יחד עם משרד הביטחון או כל גורם ביטחוני שיכול לצייר את המפה למי מגיע ולמי לא, מי רשאי לקבל ומי לא.

"עוטף עזה, לדוגמה - ברור שייכנס לרשימת הזכאים. לא היו לימודים והיה ירי. השאלה עכשיו היא האם אשקלון, באר שבע, נתיבות, אופקים וכל הסביבה גם כן ייכנסו. לכן, יש פה חשיבות מבחינה ביטחונית מה הרדיוס שקובעים ומי מקבל".

הבעיה היא, שבאופן מצער למדי, ככל הנראה גם הפעם ייקח זמן עד שיקבלו בעלי העסקים את הפיצויים שמגיעים להם. "אני מטפל באופן אישי מטפל בלמעלה מ־30 חקלאים שעדיין לא קיבלו פיצויים מצוק איתן. זה לא שייך לבחירות, לא שייך לכלום. זה שייך לבירוקרטיה. הפעם, בהסלמה הנוכחית שנמשכת כבר שמונה חודשים מאז החלו השריפות, הנזק הוא בערך 50 מיליון שקלים. ועד היום, אף אחד מהניזוקים לא קיבל כלום". 

  

"זה הורג אותנו"

רודד עטיה, שף ובעל עסק לסדנאות בישול במושב שרשרת, הצטרף לשיחה וסיפר על המצב הקשה מנקודת מבטם של בעלי העסקים: "מעבר למה שקרה ביומיים האחרונים, ארצה לדבר על מה שקרה כמעט כל השנה. כל עפיפון, כל דבר שזז, שעף שהשכנים נותנים לנו במתנה - מזיק לנו.

"אצלי יש ביטולים של סדנאות פה ושם, אבל כשזה מצטבר - זה מצטבר להרבה מאוד כסף וזה ממש מקשה עלינו. ועכשיו, היה ביטול של שבע סדנאות ברצף, למרות שהיום הייתה קבוצה שדווקא כן החליטה להגיע".

בשביל לסבר מעט את האוזן, חשף עטיה כמה כסף הוא מפסיד בכל חודש בגלל המצב: "בחודש 'רגיל' אני מאבד 20% מההכנסות שלי בגלל הבלאגן. המדינה חייבת כבר לעשות משהו עם זה כי זה הורג אותנו. אני כן מצליח להתמודד ואני עסק יציב ומתקדם קדימה, אבל זה הורג הרבה מאוד אנשים וזה גורם לפחות הכנסות".

רודד הרחיב מעט על העסק הפרטי שלו: "אנחנו מייצרים לבד את היין, השמן זית ועשבי התיבול. אנחנו מגדלים חלק גדול מחומרי הגלם או קונים מהחקלאים בסביבה, והבישול מתבצע בבורות באדמה. הסדנאות הן בעיקר סדנאות בשר, אבל יש גם בישול איטלקי. אנחנו כשרים ומיועדים לקבוצות - בעיקר לחברות.

"אני מייצר 4,000 בקבוקים בשנה, והכל מיוצר רק כדי שאנשים שמגיעים אלי יקבלו את חומר הגלם הכי איכותי, הכי בריא, הכי טעים וטוב שיש שאני נגעתי בו ואני יודע מה יש בפנים".

לבסוף, הביע רודד מעט תקווה וביקש להדגיש כי מה שנשמע בתקשורת כמו 'טפטופים' - הוא סיפור הרבה יותר גדול בשביל תושבי הדרום. "זה מפריע לנו מאוד ויש פה ילדים שמשתינים בלילה בגלל זה. המצב מזיק גם כלכלית, כמובן. הלוואי שיפתרו את המצב ויחליטו - או מלחמה, או שלום. בשבילנו טפטופים זו מלחמה".

  

עריכה: מיכל דאבי

14/11/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ חיים ילין
ח"כ חיים ילין  |  צילום: הדס פרוש/ פלאש 90
Paris