103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אף אחד לא רוצה להסתבך עם אלפי עובדים ערב בחירות"

יהודה שרוני ('מעריב') הסביר מדוע - למרות ההתנגדות הרחבה, הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה אושר • איך לא - גם הפעם הכל קרה בגלל שיקולים פוליטיים


22 מיליארד שקלים בדרך לשוטרים, לסוהרים ולגמלאי המשטרה; מסתבר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התנגד למהלך, אבל אישר אותו - כאמור, רק בגלל שיקול פוליטי. יהודה שרוני הסביר כיצד יתבצע הקיצוץ במשרדי הממשלה ומהיכן יקצצו הכי הרבה כספים; בהמשך: ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת 'כולנו', הגן על הצעד, וטען: "התקציבים בעצם גדלו".

יהודה שרוני: "מדובר על מנה ראשונה שתשולם בשנת 2019, שאר התשלומים יפרסו על פני 15 שנים. הקיצוץ יעשה באופן רוחבי ולא יבחין בין משרד למשרד. הקיצוץ הגדול ביותר באופן יחסי יהיה במשרד לביטחון פנים, שכולל את השוטרים הגמלאים וכו'. לאחר מכן משרד הביטחון ושאר המשרדים החברתיים. מדובר בקיצוץ של 1.35% מבסיס התקציב ובשנת 2020 יקוצצו עוד 0.2% סה"כ קיצוץ של אחוז וחצי שהם עשרות מיליוני שקלים בממוצע. כולם במשרדים התנגדו כמובן. זה הכל משחקים פוליטיים. כל אחד מקטר את הקיטורים שלו אך נאלץ להסכים. ההצעה הזו הובאה אחרי שנתניהו וכחלון ישבו חדר צדדי וסיכמו את העניין ביניהם. באופן ענייני התשלום הזה מוצדק"

ענת דוידוב: "הכי פשוט לעשות קיצוץ רוחבי מבלי טיפת חשיבה. ידעו על פנסיות של שוטרים וכוחות הביטחון ודחו את הנושא שוב ושוב. אם היו מתכוננים לזה אחרת זה לא היה נראה כך אלא היה מגיע גם לקיצוץ רוחבי

יהודה שרוני: "עד הרגע האחרון אף אחד בממשלה לא היה סגור על זה באופן סופי. פקידי האוצר התנגדו, ראש הממשלה בעצמו התנגד ועמד לבקש לדחות אך ברגע האחרון נשות השוטרים הפגינו והוא נבהל. אחרי כל הגלגולים הללו הוחלט לאשר את הקיצוץ. ברגע נודעה האפשרות להקדמת הבחירות ישבו אתמול בלילה והביאו את ההחלטה. ההחלטה כפופה לכך ש-90% מהמוטבים יסכימו, לכי תבדקי 90 אחוזים".

(לשיחה מצטרף ח"כ רועי פולקמן)

ענת דוידוב: "שלום ח"כ פולקמן ממפלגת כולנו, אתה מרוצה מהתוצאה?".

ח"כ רועי פולקמן: "כל הדרך שבה זה מוצג זה טעות מפני שכל תקציבי המשרדים האזרחיים דווקא גדלו במיליארדים. כשאתה מקצץ כמה עשרות מיליונים אין לזה שום השפעה משמעותית על השוק. כל התקציבים האזרחיים בתקופתנו גדלו".

ענת דוידוב: "תקציב כל משרד עולה כל שנה"

ח"כ רועי פולקמן: "מכיוון שזו תוכנית כלכלית מהטובות שיש לנו אצמד לעובדות. התקציב בתקופת כחלון גדל מעבר לטייס האוטומטי גם בבריאות, בחינוך ועוד".

יהודה שרוני: "התקציבים האזרחיים בהחלט גדלו בייחוד בחינוך וברווחה. מנגד הקיצוץ נעשה כדי לעמוד בכלל ההוצאה התקציבית וכדי שלא תהיה חריגה שמונעת את הגידול. מדובר על תקציב 2019 שכבר אושר בתחילת שנת 2018. נוצר הרושם שכל פעם מחדש משחקים בתקציב שכבר אושר מראש".

ח"כ רועי פולקמן: "כל שנעשה זה שהגידול צומצם".

ענת דוידוב: "למה השר לביטחון פנים כועס על שר האוצר?

ח"כ רועי פולקמן: "אני דווקא שמעתי אותו מפרגן לשר האוצר כי בעיות שנגררו כל כך הרבה שנים הגיעו לפרשה. שר האוצר פותר בעיות במקום לגלגל אותם מקדנציה לקדנציה. הגיעו לפרשה ולפריסה.

יהודה שרוני: "אתה טוען ששר האוצר לא מגלגל בעיות. קח לדוגמא את סוגיית גיל הפרישה לנשים שמתגלגלת בשלוש שנים האחרונות ואת נושא מיסוי הסיגריות והטבק לגלגול".

ח"כ רועי פולקמן: "אני יכול לדבר על הנכים, הביטוח הקולקטיבי ועוד. בנוגע לגיל הפרישה- הוקצעו לזה משאבים אך טרם הגענו להסכמות, זה לא נבע מהרצון לגלגל את זה. ברוב הדברים שר האוצר פותר את הבעיות".

ענת דוידוב: "הערב תתקיים פגישת כחלון-נתניהו. נתניהו מנסה לדחות. כחלון יסכים?

ח"כ רועי פולקמן: "הכל זה ספינים טרום בחירות. הממשלה הזו תסיים את כהונתה אחרי ארבע שנים. כל השאר זה ספינים. הקואליציה הזו לא יכולה לתפקד כרגע. אני מבין את האי נעימות שהוא נקלע אליה אך זה לא רציני. הממשלה הזו מסיימת ארבע שנים וזה גם נדיר. קואליציה צריכה לסיים בכבוד ולא להתפורר".

 עריכה: איתמר זיגלמן

18/11/2018
הישארו מעודכנים

הפגנת השוטרים. למצולמים אין קשר לנאמר
הפגנת השוטרים. למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: הדס פרוש/ פלאש 90