103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איריס קול

"בושה וחרפה למערכת המשפט"

צופית גרנט זועמת: הורים גרושים מסיתים את ילדיהם כלפי ההורה השני, ואילו המדינה מתעלמת


האישה שהביאה לנו את הסדרה הכי מרגשת על המסך 'אבודים', שאיחדה בין קרובי משפחה שלא ראו אחד את השני שנים רבות, חוזרת עם סדרה חדשה - והפעם: 'קשר השתיקה', סדרה שמבטיחה לזעזע את המדינה, ובינתיים הצליחה לחוקק חוק בכנסת; גרנט: "אני מותשת. הגעתי לקצה". 

לרגל עליית הסדרה החדשה 'קשר השתיקה' שיצרה אשת התקשורת צופית גרנט, שוחחה גרנט עם איריס קול ב־103fm והודתה כי מאז החלה לעבוד על התכנית החדשה היא מותשת. "יצאנו לדרך לפני שנה וחצי. חשבתי שיהיה לנו פשוט, אבל לא. אפילו לא קרוב. הנושאים שהתעסקנו בהם היו כל כך מורכבים ובלתי נסבלים".

הסדרה עוסקת בגירושים מכוערים בין בני זוג, שמערבים את הילדים ואף גורמים להם לשנוא את ההורה השני. "מדובר על התעללות בילדים דרך הסתה וגניבת דעת, וזו תופעה רווחת. נראה כאילו הילד לא מעוניין בקשר עם ההורה השני, אבל הוא פשוט לא יודע כי כישורי החיים שלו נפגעו בצורה מאוד קשה. הילד חושב שהוא צודק ומאמין באמת שאימו או אביו התעללו בו - בולשיט. גונבים את דעתו המיטיבה של הילד ומעוותים את אישיותו".

קול סיפרה כי היא עצמה שמעה אמהות שסיפרו לבנות שלהן שאביהן הטריד אותן מינית - מה שלא היה ולא נברא. "הילדה חיה כל חייה עם התחושה הזאת, מבלי שזה בכלל התרחש".

"ברור, גם אמהות וגם אבות מספרים דברים איומים לילדים שלהם", הסכימה גרנט. "זה לא מגדרי בשום צורה. זה קיים ורווח אצל החרדים, הערבים, החילונים - אצל כולם. זה לא בשוליים". 

 

"הורים שכולים לילדים חיים"

בגלל מגבלות חוקתיות לא ניתן לחשוף ילדים במצבים כאלה, ולכן בתכנית עקפו את הייעוץ המשפטי בשביל לספר את הסיפורים ממקור ראשון. גרנט: "לא חשפנו ילדים או נשים, אלא מצאנו את השיטה כדי להביא את האג'נדה ולשנות את החוק. אנחנו לא מוציאים צהוב ורכילות. גילינו שעוד הרבה הורים מסתובבים כהורים שכולים לילדים חיים, והמערכת בועטת בהם ומתעללת בהם. 

"התכנית באה לשנות את החוקים, ואכן העברנו חוק ועכשיו לשופטים שמטפלים בנושאים האלה יש כנסים שנתיים", סיפרה גרנט, ולא חסכה במילים קשות כלפי המערכת המשפטית: "יש כשל קשה במערכת. שופטים מומחים מתעסקים בדיני נפשות ולוקחים לעצמם את הפריבילגיה והלגיטימציה לשלוח את ההורים אבלים וחפויי ראש, מבלי לאפשר להם לראות את הילדים במשך שנים. 

"גם הרווחה לא יודעת לטפל באנשים האלה - למרות שהיא זו שאמונה עליהם וחייבת לדעת לטפל בהם. החוק שעבר מתעסק בניכור הורי - איך מטפלים בתופעה ואיך מזהים אותה". וכן, לפי גרנט קל מאוד לזהות ניכור הורי כאשר הוא קורה: "ילדים שעוברים ניכור כזה הם ילדים מאולפים. ילד שמתעללים בו לא שונא את ההורים שלו. 

"אחד הנושאים שטיפלנו בהם זה גילוי עריות. הדבר הכי כואב היה לשבת עם ילדה שאביה אנס אותה במשך עשר שנים, והיא עדיין אוהבת אותו יותר מאשר את אמה. ילדים שמתעללים בהם מינית לא בהכרח יודעים לשנוא - בטח לא את מי שפגע בהם, אלא את מי שלא הגן עליהם. ילדים שסובלים מניכור הם ילדים שלימדו אותם לשנוא והפכו אותם לנרקסיסטים בקרב עקוב מדם, ובתי המשפט לא מטפלים בזה. בושה וחרפה". 

  

"באים אלי גברים ונשים בוכיים"

רק השבוע החליטה שופטת בתיק שמלווה גרנט מקרוב, שלא לאפשר לאבא לפגוש את בתו. "האבא הוא בוגר יחידה קרבית, איש עסקים, אדם מדהים והבת שלו מטורפת עליו. לפני שנתיים וחצי האישה הצליחה לעקור ממנו את הילדה, והשבוע השופטת אמרה לו 'יקירי, אל תפגוש את הילדה במשך שנה שלמה'. מי את בכלל?", זעקה גרנט, "איך את מוציאה את המילים האלה מהפה? ועוד השופטת אמרה את זה פעם אחר פעם. והכי נורא זה שאי אפשר לפטר אותה מהתיק הזה שבו היא מטפלת כבר שלוש שנים.

"מה גם, שהכל עולה מלא כסף. יש נשים במצב סוציואקונומי נמוך שלא יכולות להרשות לעצמן עורך דין, מסכנות. באים אלי גברים ונשים בוכיים - ורק אתמול סיפר לי גבר אחד שגר עם בנותיו בקיבוץ, שלמרות שכולם יודעים שהאישה מנכרת, זוועתית ונוראית - כולם שותקים ושומעים את הבנות מקללות את האיש המקסים הזה - אבא שלהן. הרווחה אמרה לו שלא יעז לקרוא לזה 'ניכור הורי'. מה זה?"

כואב מאוד לשמוע את דבריה של גרנט, ועדיין - כיצד היא יודעת מהי האמת? איך היא יודעת באיזה צד לבחור ומהו הסיפור האמיתי שהיא צריכה לספר לצופים? ובכן, גרנט טענה כי הניסיון עושה את שלו. "כבר 13 שנים שאני מכהנת כנשיאת עמותת 'אנוש', וגם נמצאת עמוק בתוך התחלואה החברתית", כדבריה, היא כבר יודעת להבחין בין אמת לשקר. "הצוות שלי ואני עשינו תחקיר על כל שיטות הטיפול שקיימות בעולם, וקראנו אלפי עמודים שקשורים לזה. אנחנו יודעים לזהות ניכור הורי - זה כל כך פשוט.

"נראה לך סביר שילד בן 6 יגיד לאמא שלו שהוא שונא אותה ורוצה לראות אותה בקבר? לא. לימדו אותו", קבעה גרנט וביקשה מהצופים: "עזבו את השלט והתכניות השטחיות. הוציאו את התפיסה המלוכלכת והכשלים. לכו איתי".

הפרק הראשון של 'קשר השתיקה' ישודר מחר (ה') אחרי החדשות ב'רשת 13'. 

 

עריכה: מיכל דאבי

21/11/2018
הישארו מעודכנים

צופית גרנט
צופית גרנט  |  צילום עצמי