103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

האם צריך לדאוג מדברי נתניהו?

משה יעלון על רה"מ: "ליצור אווירה של מלחמה, שאני לא רואה אותה, זו נשיאת שם הביטחון לשווא"


לאחר הפרסומים על שיחות בינו לבין לבני ולפיד, האם יעלון יחבור למפלגת שמאל-מרכז בבחירות הקרובות? בן כספית ואריה אלדד שוחחו עם הרמטכ"ל לשעבר, שנותר מודאג ממצבה של מדינת ישראל.

"אני מגדיר את עצמי כימין ממלכתי. מאז שעזבתי את משרד הביטחון הודעתי שאקים רשימה משלי ואני קורא לחיבורים מתוך הבנה שהאיום על מדינת ישראל הוא פנימי ולא חיצוני. ניתן להגיע למכנה משותף רחב כששמים את הנושא הפלסטיני בצד, מכיוון שלא הולך להיות הסכם בזמן הקרוב. במרחב הזה ניתן למצוא שיתופי פעולה יחד עם גורמים נוספים".

על בני גנט, שעל פי הסקרים הפך למגנט מנדטים, אמר יעלון: "בארצות הברית מזמן לא נבחר נשיא קירח וממושקף. השאלה היא אם הגענו למקום שבו הניסיון לא נחשב אלא רק תכונות אחרות".

יעלון גם מודאג מהעימות בין יצחק בריק לרמטכ"ל וקורא לשים סוף לסאגה הזו: "יש לי הרושם ששניהם צודקים. מהיכרותי אין סיכוי שבריק עושה מניפולציה פוליטית, הוא כמוני בוגר מלחמת יום הכיפורים ושאלת המוכנות צרובה אצלו בזיכרון. הרושם שלו לא נובע מבדיקת הימ"חים אלא מהפגישה של האנשים בשטח. כל מ"פ ומג"ד בוחן את מוכנות הכלים שלו ואני לא שומע את הזעקה מהם. חברי הכנסת יכולים גם הם לרדת לשטח ולבדוק את זה כדי לשים לזה סוף. מאחר שאנשי המילואים מאוד ביקורתיים, אם מג"ד מגיע לביקור ומגלה שהציוד לא תקין הוא יודע לזעוק. כדאי לבדוק את הדברים באופן ענייני".

בן: מה היית מצביע על חוק הנאמנות בתרבות אם היית חבר כנסת?
"יש מקום לומר שמדינה לא צריכה לממן פעילות תרבותית החותרת תחת המדינה. אני חושב שעברנו את הגבול הזה. האופן שבו שרת התרבות מתערבת בפלייליסט בגלגל"צ יחד עם מהלכים נוספים שלה גורמים לתחושה לא נוחה בנוגע לחופש התרבות והאומנות. היא חוצה קווים".

אריה: מה לא בסדר בלדרוש פלייליסט אחר בטענה שמנדים ציבור מסוים?
"אמרתי בעבר באופן אירוני שגם אני כשר ביטחון אבקש לשמוע את השירים יחד עם האישורים של המבצעים והגיחות. להתחיל להתערב בתכנים הוא גבול שחוצים במקום שבו צריכה להיות תקשורת חופשית".

בהמשך השיחה אריה אלדד ציין בפני יעלון כיצד נהג להקפיד לומר שאסור למערכת הפוליטית לבקר לובשי מדים כי הם לא יכולים לענות, אך בסוף השבוע מי שביקר הוא האלוף אייל זמיר. "זו הייתה ביקורת על ראש הממשלה ולא על אייל זמיר. אני חושב שמה שקורה בשאלת המינויים הוא שנתניהו בוחר אנשים מתוך חיפוש של נאמנות אישית", ענה יעלון. "אם אני צריך לבחור רמטכ"ל הייתי בוחר בכוכבי ואני שמח שכך היה, למרות שזה לא היה לשביעות רצונו של נתניהו, כפי שכמעט מנע את מינויו של אייזנקוט. אייל זמיר היה צריך להיות ראש אגף ואז אם היה מצטיין להתמנות לסגן רמטכ"ל ואז להתמודד על התפקיד. הקפצתו למועמדות לרמטכ"לות היא פגיעה אישית בו אך גם פגיעה בצה"ל".

לסיום בן כספית ביקש את התייחסותו של יעלון לנאומו של ראש הממשלה בשבוע שעבר, שבו לטענתו ראש הממשלה הפחיד את הציבור ותהה אם אנחנו יכולים להיות רגועים. יעלון הבהיר: "אשרי הדואג תמיד, הקרבה תמיד נדרשת במדינת ישראל אך יצירה של אווירת מלחמה, שאינני רואה אותה, לפחות באופן שניתן להבין מדבריו של רה"מ, היא נשיאת שם הביטחון לשווא. אנחנו במסלול התנגשות ואין בזה שום שינוי. ברור לחלוטין שהיה כאן נאום שנשא את שם הביטחון לשווא לצרכים פוליטיים. הדבר הכי חמור הוא כשנצטרך לגייס את הציבור ברגע האמת לא בטוח שנזכה לאמון בדרג המדיני".

עריכה: איתמר זיגלמן

25/11/2018
הישארו מעודכנים

משה בוגי יעלון
משה בוגי יעלון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90