103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"השופט גולדברג טועה בשיקול הדעת"

השר נפתלי בנט רומז: אי מינויו של אדרי למפכ"ל - מרקע עדתי • הוסיף: "הוועדה איבדה את הכיוון ואנחנו כממשלה צריכים לשקול את הצורך בה"


אילה חסון שוחחה הבוקר (א') עם שר החינוך נפתלי בנט, חבר הקבינט המדיני־בטחוני על סערת אי-מינוי מפכ"ל המשטרה משה (צ'יקו) אדרי. אך תחילה השר סיפר כיצד התמודד לבדו הבוקר בהכנת ילדיו לבית הספר.

"אחרי ששלחתי הבוקר לבדי את ארבעת ילדיי עם תשעה סנדוויצ'ים לבית הספר להסעות אז עכשיו הכל בסדר. הבוקר פרגנתי לאשתי ועשיתי את זה בעצמי. יותר קל להיות שר חינוך ולעשות פוליטיקה מלהוציא ילדים לבית הספר ב-40 הדקות האלה בבוקר. לעיתים צריך למשוך אותם מהמיטה. כשהנשים עושות את העבודה הן פשוט עושות אותה. כשאני עושה את העבודה אני לא מספיק לדבר על זה".

פתחת עם זה תוכנית רדיו היום. צ'יקו אדרי יהיה מפכ"ל בסופו של דבר?
"אינני יודע. זה תלוי בשר ארדן ובעמדת היועץ המשפטי לממשלה. כרגע הנושא חונה אצל היועץ והוא יקבע אם המלצות ועדת גולדברג מחייבות את הממשלה. המלצה של ועדה מייעצת היא כשמה - המלצה. עלינו לשקול אותה אך לבסוף להחליט מה נכון למדינת ישראל. לא נכנסתי לתוכן הדברים אך אני מאמין ששר שאמון על תחום מסוים צריך שיהיה לו את האפשרות לבחור את ראשי המערכת כדי לממש את המדיניות שלו. אם השר ארדן הוא אחראי עם החוק והסדר במדינת ישראל אז צריך לתת לו את הכלים לעשות זאת. הכלי הבסיסי הוא למנות את האדם המתאים ביותר למפכ"לות בלבד שאינו מוכה בשחיתות או בפלילים".

ואם יש לו בעיות בשיקול הדעת כפי שקבעה הוועדה זה לא מפריע לך?
"שיקול דעת זה לא דבר בסמכות הוועדה לבחון. כששמעתי את הדבר הזה הבנתי שמי שטועה בשיקול הדעת בעניין הזה הוא דווקא יו"ר הוועדה, השופט גולדברג. השר לביטחון פנים שקל את כל הקריירה של צ'יקו אדרי, קיבל החלטה ובגלל פגישה אחת של אדרי הוועדה קבעה שהוא לא ראוי להיות מפכ"ל. אני חושב שמדובר בשיקול דעת לקוי של יו"ר הוועדה. משישי האחרון התקשרו אליי מכרים משותפים שהכירו את אדרי בשלב כזה או אחר בחייהם וסיפרו עליו דברים מקסימים. סיפרו שהוא צנוע, ביצועיסט ומחויב למדינת ישראל".

יש קונצנזוס בקרב מכריו שצ'יקו אדרי שהוא היה שוטר טוב ועבר את כל התחנות הראויות אך הוא קצת כבד לשון ולא מנסח את עצמו בצורה בהירה. הוא איש של מעשים ולא איש של דיבורים. ייתכן שלפניו הופיע המפכ"ל אלשיך, שהוא מאוד מתוחכם, ואמר עליו דברים. יחד עם העדות של מיכה רותם גנז זה כנראה פגע בסיכויים שלו למעשה
"אם השיקול לא להמליץ על צ'יקו אדרי למפכ"לות הוא בגלל יכולת ההתנסחות של האיש הרי שזה שיקול פסול מיסודו. לאורך השנים רוויתי מפקדים מטיבי ניסוח אך קשיי ביצוע. אני לא מחפש נואם ולא פרופסור באוניברסיטה. אני מחפש מפקד למשטרה שישמור לנו על הביטחון ויאכוף את החוק בכל רחבי הארץ".

הוועדה הזאת היא ועדת קישוט למעשה?
"אין שום קורלציה בין יכולת ביטוי של אדם ליכולת להוביל את המשטרה. לאורך השנים משטרת ישראל עומדת בחזית ועושה עבודה יוצאת מן הכלל גם בלי יכולת רטוריקה משובחת".

יש כאלה שחושבים שאנשים שלא מנסחים הכי טוב הם לא עושים רושם מעולה.
"כואב לי הדבר הזה. הרבה פעמים מאחורי טענות 'האי יכולת ניסוח' עומדות גם סיבות אחרות, לעיתים עדתיות".

אתה טוען שהשופט גולדברג לקה כאן בעדתיות או בגזענות?
"לא. אני טוען שאם הדברים שיוחסו לשופט גולדברג ב'ערוץ עשר' נכונים הרי שאז אני רואה בזה עדתיות שכוללת דעות קדומות. אני לא יודע אם הדברים אכן היו כך כי לא הייתי שם. זה פורסם ב'ערוץ עשר' ובהתבסס על זה זוהי עמדתי. באופן אישי לא עברתי את החוויה הזאת, הגעתי 'מהעדה הנכונה' אך כל מי שחי כאן יודע שהדברים הללו עדיין קיימים ואותי זה מרגיז".

"הדיון על כמה צ'יקו אדרי חכם או לא הוא לא ראוי"

אם היועץ המשפטי לממשלה יאמר לארדן שהוא לא מתערב. לאן תלך ההמלצה שלך בעניין צ'יקו אדרי?
"אם ארדן יחליט שצ'יקו ראוי להיות המפכ"ל הבא גם הבית היהודי יצביע בעד".

אמון הציבור לא יפגע?
"אמון הציבור יפגע אם נביא פקידים בינוניים ולא מוצלחים לתפקידים קריטיים וניכשל במשימתנו. הוועדה נועדה לא לבחון את התאמת הבן אדם לתפקיד ולכן כל הדיון על כמה צ'יקו אדרי חכם או לא הוא לא ראוי ולא בסמכותם. עצם העיסוק בזה מראה שהוועדה איבדה את הכיוון ואנחנו צריכים לשקול את הצורך בוועדה שכזו".

לסיום השר בנט  התייחס לגמישות הפוליטית שביצע כשאיים להתפטר אם לא יקבל את תפקיד שר הביטחון ולבסוף התקפל: "לפני ארבע שנים הצבתי אולטימאטום לנתניהו על קבלת התיק המשפטים וזה הצליח לי. הפעם זה לא הצליח. אלה החיים. אני בעשייה מאז שאני בן 18 ולפעמים מצליח יותר ופחות".

כשנשאל אם אינו מתחרט שנתן לאיילת שקד תיק בכיר יותר מהתיק שקיבל יו"ר מפלגת הבית היהודי השיב לסיום: "זה אחד המהלכים שאני הכי גאה בהם. המטרה היא לעשות טוב למדינת ישראל על פי תפיסתנו וזה בדיוק מה שהיא עושה. בכל צומת בחיי ידעתי למנות את האנשים הכי טובים וחזקים סביבי. איילת היא בהחלט מוכשרת מאוד ועושה עבודה יוצאת מן הכלל במערכת המשפט".

עריכה: איתמר זיגלמן

02/12/2018
הישארו מעודכנים

השר נפתלי בנט
השר נפתלי בנט  |  צילום: יהודה חיים/פלאש 90