ינון מגל ובן כספית

לחיזבאללה יש מנהרות - תיראו מופתעים

אל"מ במיל' ד"ר יוסי לנגוצקי: "במנהרות כאלה לא מנצחים מלחמה אבל יכולים לגרום לכאוס גדול מאוד" • אבי בניהו הוסיף: "המודיעין יודע הרבה"


מעטים הופתעו לגלות הבוקר (ג') כי חיזבאללה חפר מנהרות אל תוך שטח ישראל. אל"מ במיל ד"ר יוסי לנגוצקי, יועץ הרמטכ"ל בנושא איום המנהרות לשעבר, לא הופתע. בשיחה הבוקר עם ינון מגל ואבי בניהו ב-103fm, העריך את משמעות ההתפתחות הזו בכל מה שקשור ליחסי הכוחות בין ישראל לבין חיזבאללה.

"אני מאחל לצה"ל בהצלחה במבצע ומעריך שלמבצע שקורה היום תהיה משמעות על דברים לא פחות חמורים בעתיד. לא מדובר במנהרות חטיפה מלבנון כמו ברצועת עזה אלא מנהרות תקיפה לפי המודל הקוריאני. הצפון קוריאניים יצרו בעבר מנהרות בעומק של מעל למאה מטרים של שני מטר על שני מטר שאפשרו להם להזרים כוח מאסיבי של מאות לוחמים עם הציוד שלהם לתוך דרום קוריאה וליצור הלם. עם מנהרות שכאלה לא מנצחים מלחמה אך יכולים ליצור כאוס. אפשר להכניס במנהרה שכזו חטיבות וגדודים שלמים. אם תחפש בגוגל תוכל למצוא מנהרות מלבנון לסוריה בגודל של חדר. ב-21 באפריל 2005 נפגשתי עם גנץ וסיכמנו שיש מנהרות בצפון. חודשיים לאחר מכן הוא עבר מתפקידו למפקד כוח היבשה והעיסוק בנושא נעצר".

להערכתך אנחנו יודעים על כל המנהרות?
"מזל שיש לנו מודיעין שמגלה אותן בעיקר בדרום אך מודיעין לא מכסה 100%. ייתכן שיש מקומות שאנחנו לא יודעים שיש בהן מנהרות. הסיפור הזה משליך אל מעבר למנהרות כי ממנו יהיה ניתן לגזור מה יהיה במלחמת הצפון הבאה. מדינת ישראל עסקה באיום האיראני ושכחה את האיומים הקרובים. ועדת החקירה שתהיה אחרי המלחמה הזאת כבר תציג את כל ההתראות שהיו במערכת. לדעתי - בריק צודק לחלוטין".

עריכה: איתמר זיגלמן

04/12/2018
הישארו מעודכנים

כלים הנדסיים של צה"ל בגבול לבנון
כלים הנדסיים של צה"ל בגבול לבנון  |  צילום: דובר צה"ל