אילה חסון

"למה צה"ל חושש לפעול בצד השני של המנהרות?"

אלון בן דוד לא הבין את החשש של מערכת הביטחון להגיב בתקיפות על הפרת הריבונות • לדבריו, עיתוי המבצע הצבאי "נוח לראש הממשלה"


הפרשן הצבאי של 'חדשות עשר' אלון בן דוד התייחס בתוכניתה של אילה חסון ב-103fm למבצע 'מגן צפוני' שהחל בצפון והעריך שיש עוד מנהרות נוספות סמוך לגבול 

"הרמטכ"ל אמר בעצמו שצה"ל אוחז בתוכניות המנהרות של חיזבאללה כבר שנים. מדובר במספר חד ספרתי של מנהרות שחדרו אל תוך שטח ישראל והמנהרה במטולה היא הראשונה".

לא היה מצב בו יוכלו להגיח לשטח ישראל? הכל היה תחת עין פקוחה?
"המנהרות הללו נחפרו ליום פקודה. אנחנו הולכים בכל מקום בארץ בתחושה יש לנו טילים מכוונים לעברינו מלבנון. אנחנו מכירים את האיום והשאלה היא מה עושים איתו. בשנתיים האחרונות התפחה היכולת לאתר את המנהרות גם מבחינה מודיעינית וגם מבחינה טכנולוגית והחליטו לפעול בעיתוי הזה מתוך הבנה שאנחנו מתקרבים לצומת ולהחלטה מה עושים בנוגע למפעלי הנשק בלבנון, שהם האירוע האמיתי. אם אתה נכנס לסבב מול חיזבאללה, אז עדיף שהוא יהיה ללא המנהרות ושהוא ינוטרל כבר עכשיו. השאלה היא איך מנטרלים, האם נכון היה לעשות זאת בצורה פומבית והאם זה מוביל לתושבי מטולה או שהיה עדיף בדרך חשאית?"

"ההקפדה של צה"ל לא לשפוך בטון בצד הלבנוני אחרי שהלבנונים כבר חדרו לשטחנו מספר מטרים היא משדרת חשש. היה כאן אקט אגרסיבי של חיזבאללה שחדר לשטחנו במספר לא קטן של מנהרות. למה אנחנו מפחדים לטפל בצד השני של המנהרות הללו? למה הבית שנראה אתמול 40 מעבר לגדר עוד קיים? למה החופרים לא נפגעו? הניסיון הכמעט נואש הזה לא להפך את הריבונות הלבנונית אחרי שלבנון עצמה הפרה את הריבונות משדרת חשש בעיני".

היה לי לא נעים לראות את הרמטכ"ל מנסה להצדיק את העיתוי של הפעולה. למה דחפו את הרמטכ"ל לתוך כל השיח הזה? זה לא הוגן כלפיו
"ברור שהיה כאן כיוון פוליטי במהלך הזה. כשאנחנו משמידים מנהרה בעזה לא פוגשים דוברים למיניהם ואין הצהרות של ראש הממשלה. מטפלים במנהרה כי צריך לטפל במנהרה. כאן עשו אירוע תקשורתי שחלקו הוא במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית נגד חיזבאללה

מאשימים את הרמטכ"ל לאיזשהו מעורבות פוליטית
"מבחינה ציבורית העיתוי הזה הוא נוח, גם לראש הממשלה וגם לרמטכ"ל. לשניהם מתאים עכשיו מבצע כזה. לרמטכ"ל מתאים לסיים את התפקיד עם מבצע מוצלח לכאורה ולראש הממשלה יש את הרווח הפוליטי שלו. כל זה בלי קשר לכך שהפעולה היא נכונה ונדרשת".

עריכה: איתמר זיגלמן

05/12/2018
הישארו מעודכנים

אלון בן דוד
אלון בן דוד  |  צילום: 103fm