אילה חסון

"זו פעילות שגרתית - והרעש הזה מיותר"

תא"ל (מיל') משה (צ'יקו) תמיר על מבצע מגן צפוני: "בוא נגיד את האמת. ההשפעה של צה"ל על ההיערכות וההתקדמות של חיזבאללה קטנה מאוד"


מפקד חטיבת גולני ומפקד אוגדת עזה לשעבר ותושב מטולה תא"ל (מיל') משה (צ'יקו) תמיר התייחס למבצע החשיפה ונטרול המנהרות וסיפר כי לא ידע על המבצע עד לפרסומים בתקשורת.

"אני אמנם תושב מטולה אך לא הייתי בסוד העניינים. לאחר הפרסומים פגשתי חלק מהמפקדים כדי להתעדכן אבל לא מעבר. מצד שני לא הופתעתי כשגילו את זה. כל מי שעוקב אחרי ההיערכות ובניית הכוח של חיזבאללה צריך להניח שחיזבאללה עושה כל מה שהוא יכול כדי להיערך לעימות עתידי עם ישראל. זה רק מרכיב אחד קטן מתוך מגוון מרכיבים".

ברור שטיל אחד מדויק יכול לגרום נזק גדול הרבה יותר אך עם טיל אנחנו יודעים להתמודד. יש משהו מבעית במנהרה ובאנשים שפורצים מלב האדמה אל תוך אזור מגורים.
"קשה לי להתמודד עם תחושות אך זהו עוד כלי מלחמה. אף כלי מלחמה הוא אינו סימפטי, בעיקר כשאתה נפגע ממנו. המנהרות הללו אינם כמו בדרום ששם הן הכרחיות. בצפון הקרקע מאפשרת חדירה והכנסת כוחות בצורה אחרת. מי שמבין שהתוכנית של חיזבאללה היא לחצות עם כוחות את הגדר יודע שהוא משתמש במנהרות ובעוד דרכים אחרות כדי לעשות זאת".

"לא צריך לצאת מפרופורציה אחרי שמצאו מנהרה או שתיים. יש הרבה מאוד מרכיבים שחיזבאללה מכין לאורך הגבול ואנחנו מכירים אותם. אין ספק שהגילוי המודיעיני ראוי להערכה אך ההשפעה של צה"ל על היערכות והתעצמות החיזבאללה היא קטנה מאוד היום"

זה מצער לשמוע. אתה מתגעגע לצבא?
"לעיתים. שני בני קצינים בשירות צבאי. יש דבר אחד שאני כן רוצה לומר בנוגע לאירוע. מבחינה מקצועית חשיפת מנהרה היא אינו מבצע צבאי רחב שדורש תגובה מהצד השני. אני מודאג מהרעש שיצרו סביב זה. לא אהבתי את קריאות הקרב בעקבות כניסה של שתי משאיות בטון ושופל לשדות החקלאיים של מטולה. זו הגזמה. שמעתי את השר הנגבי וזו כמעט בדיחה. אנשים שמבינים במקצוע הזה יודעים שזו פעילות שגרתיות. עשיתי בחיי המקצועיים פעילויות שכאלה כמבצעים שגרתיים".

אתה אומר דברים שנשמעים היטב אבל בכל זאת מדובר במנהרה מלבנון שחדרה לשטח ישראל. כזה עוד לא היה לנו
"נכון אבל במקביל יש גם מרגמות שמחכות על גבול יחד עם איומים אחרים. זו פעולה שצריך לעשות בשקט ולהפיק ממנה את המרחב ולא לקשר אותה לאיום מדרום. בעיניו של איש מקצוע זה ממש מגוחך".

עריכה: איתמר זיגלמן

.

05/12/2018
הישארו מעודכנים

משה צ'יקו תמיר
משה צ'יקו תמיר  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90