הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"אסור להשאיר את מינוי המפכ"ל לפוליטיקאים, הם לא תמיד לטובת המערכת"

רנ"צ בדימוס אסף חפץ, מפכ"ל המשטרה לשעבר, על הסרת המועמדות של משה (צ'יקו) אדרי • מי יכול להיות מחליף ראוי?


רנ"צ בדימוס אסף חפץ, לשעבר מפכ"ל המשטרה, שוחח עם חברי צוות התוכנית על הסרת מינויו של ניצב בדימוס משה אדרי; מהי הדרך הבטוחה למינוי מפכ"ל הוגן וראוי? והאם לדעתו נעשה עוול לגל הירש? 

מה קורה במשטרת ישראל שפעם אחר פעם, בבואה של הממשלה למנות מפכ"ל חדש, עולות וצצות בעיות על המינוי, וברגע האחרון מחליטים לבחור באדם אחר? רנ"צ בדימוס אסף חפץ, לשעבר מפכ"ל המשטרה בעצמו, ניסה להסביר: "כבר לפני כמה חודשים הצעתי להאריך את הכהונה של רוני אלשיך בעוד שנה. לא שמעו בקולי ואמרו לי שמנכ"ל הליכוד לא היה מוכן לשמוע מזה. זה מצביע על מעורבות פוליטית במינויים האלה, ועל הרקע הזה - לדעתי, גם זוהר דביר הבין את העניין ולא רוצה בכלל להתמודד. זה עסק חמור מאוד".

ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי, אשר הסיר את מועמדותו למפכ"לות לאחר שנפסל בוועדת גולדברג, הכיר את המשטרה ואת שלטון החוק, ובכל זאת הסתיר מהוועדה הבוחנת שני סיפורים שאם היה מדווח עליהם - ככל הנראה יכול היה לעבור את הוועדה בקלות. "אני לא רואה בעיה בלהיפגש עם הבודקת פוליגרף", הסכים חפץ, אך בכל זאת טען לבעיה באי הדיווח. "ברגע שהיא מונתה לבדוק אותו הוא היה צריך לדווח על זה. לא ברור לי למה זה לא נעשה ויש פה תקלה".

לעומת זאת, את הפגישה עם פיני פישלר, חפץ לא ראה כדבר פסול: "פיני פישלר הוא מבקר ידוע של המשטרה, וגם אני כמפכ"ל מיועד הייתי נפגש איתו כדי לשמוע ממנו ישירות מה לא בסדר. זה שהוא במקרה גם עו"ד של מישהו שהתלונן נגדו - זה לא היה צריך לפגוע בו, למרות שאדרי כמובן היה צריך לדווח על זה". 

אז מה אפשר לעשות על מנת להקטין את הסיכוי לביזיון בפעם הבאה שיגיע הזמן למנות מפכ"ל חדש? האם יש צורך לשנות את שיטת הבחירה? "מצד אחד, אסור להשאיר את זה לחלוטין בידי הפוליטיקאים כי הם לפעמים עושים מינויים שלא לטובת המערכת", טען חפץ.

"הבעיה היא לא להשאיר את זה בידי הפוליטיקאים, אלא כאשר פוליטיקאים שולחים את ידיהם לתוך המינויים האלה - אף אחד לא עומד מולם ואומר שלא יהיה את הדבר הזה. כולם מתיישרים", אמר רוני דניאל. 

בן דוד: "פוליטיקאים ממנים את הרמטכ"ל, את ראש השב"כ ואת ראש המוסד וזה בסדר. העניין הוא שיש משהו פגום במנגנון שמוביל את המועמדים לקו הגמר".

לימור: "יש דבר אחד ששונה במשטרה. השוטרים חוקרים את ראשי הממשלה לדורותיהם כבר 30 שנה, ובצבא - בסופו של דבר, עובדים איתם ולא חוקרים אותם. ולכן כל האמוציות והדאגה לעניין האישי שונה כשזה מגיע למפכ"ל".

רוני: "נכון, ולזה אני מכוון. ציפיתי לראות אנשים מתוך הממשלה וממקומות אחרים נעמדים מול התופעות האלה ואומרים 'סליחה, עברתם קו אדום'". 

    

"לא הייתה ברירה אלא לחקור את גל הירש"

בשנת 2015 הציע השר לבטחון הפנים גלעד ארדן למנות את גל הירש למפכ"ל המשטרה. ההודעה עוררה התנגדות מצד בכירי משטרה לשעבר ומצד הורים שכולים של חללי מלחמת לבנון השנייה. לבסוף הודיע ארדן על הסרת מועמדותו של הירש. לאחר הסערה נמצא כי חלק מהטענות שהופנו כלפי הירש היו טענות שווא. האם עשו לו סיכול ממוקד בתוך המשטרה על מנת למנוע את המינוי? 

"לחלוטין לא", קבע חפץ והסביר כי במקרה של הירש - לא הייתה ברירה אלא לבדוק את מה שנאמר עליו. חוץ מזה, לטענתו של חפץ - הירש לא היה צריך להתמודד למפכ"לות עוד לפני שבכלל כיהן כניצב במשטרה. "אני לא נגדו, אבל למה הוא ישר התמודד על תפקיד המפכ"ל? למה שלא יכהן כניצב כמו טרנר, ואחרי שנתיים יתמודד לתפקיד?" 

אם זה היה תלוי בחפץ, הוא היה מנסה לשכנע את זוהר דביר לחזור ולהתמודד לתפקיד הבכיר. "מאוד הייתי שמח אם דביר יעשה חושבים מחדש וייתן את הסכמתו. גורמים פוליטיים משפיעים גם על התפקוד וגם על הבחירה, והוא לא רוצה להתעסק עם זה".

אלון בן דוד הציע לבנות מסלול קידום במשטרה, כזה שיצמיח את השוטרים הטובים ביותר, ובסוף הקדנציה של המפכ"ל המכהן הם אלו שיהיו המועמדים המובילים. 

"אני לא מכיר שיטה אחרת חוץ מלעבור את התפקידים הגדולים ולהוכיח את עצמך", השיב לו חפץ, והמשיך: "הניצבים עוברים את התפקידים הגדולים וזו המסננת הכי טובה וחשובה שיש, אבל פתאום הכניסו מסננות חדשות ולא ענייניות שמפילות את המועמדים. לדעתי איבדו את הפרופורציות ונתנו משקל מיותר לדברים שוליים. יש כאן בעיה.

"אני לא יודע אם הוועדה מיותרת, אבל אני חושב שהיושבים בה קצת איבדו את שיווי המשקל שלהם ונתנו משקל מופרז לעניינים שנתקלו בהם. אני חושב שמה שהכי חשוב זה הרקע של הבנאדם והתפקידים שהוא עשה. גם אם פה ושם יש תקלות - זה לא צריך להפריע לשיקול הדעת למינוי. אתם מבקשים ממי שצריך להיות מפכ"ל שיהיה גם נזיר. במצב הזה - לא נמצא מועמדים. מה גם, אנשים לא ירצו להיכנס למסננת הזאת", סיכם.

    

עריכה: מיכל דאבי

06/12/2018
הישארו מעודכנים

רנ"צ בדימוס אסף חפץ
רנ"צ בדימוס אסף חפץ  |  צילום: מרים אלסטר/ פלאש 90