103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"הממשלה מכרה לנו שאיראן היא הבעיה - זו טעות אסטרטגית"

אלוף (מיל') עמירם לוין הסביר מהו האיום האמיתי על ביטחון ישראל • וגם: מה דעתו על בקשת נתניהו להגנה משפטית: "למה לו לשחק את המשחק הזה?"


"קו ההגנה של נתניהו הוא להתקרבן ולהאשים שכולם רודפים אותו, אז למה לשחק את המשחק הזה? אם יש הוכחות מוצקות אז שיתגונן איך שהוא רוצה, אם מישהו רוצה לתרום לו כסף ולעזור לו אז זה לא ענייננו"; אלוף (מיל') עמירם לוין, מפקד פיקוד צפון וסיירת מטכ"ל לשעבר, פרסם אתמול ציוץ בטוויטר, ובו התייחס לרה"מ בנימין נתניהו, ולמצב בצפון הארץ. האם אנחנו עומדים לקראת מבצע צבאי נוסף?

בריאיון לחברי הקבינט ב־103fm, הסביר לוין את כוונתו בפוסט שפרסם: "אי אפשר מכל דבר לעשות פוליטיקה זולה וקטנונית. לא יכול להיות שכל בעיה מוסרית-משפטית הופכת מיד לימין ושמאל ולתומכים ומתנגדים. מרגע שאדם - במקרה הזה ראש הממשלה, נשלח לזירה המשפטית, צריך לאפשר לו לפעול בזירה הזו לפי הכללים בצורה הטובה ביותר.

"לא ענייננו אם מישהו רוצה לתרום לו כסף או לעזור לו", המשיך לוין, "התורם צריך להחליט אם הוא חושב שלנתניהו יש מספיק כסף והוא יכול לעשות את זה לבד, או שהוא רוצה לעזור לו מסיבה כלשהי. מה גם, קו ההגנה העיקרי של נתניהו כרגע זה להאשים את כולם שרוצחים אותו. למה לשחק את המשחק הזה? אם יש ראיות מוצקות שיתגונן איך שהוא רוצה. שישכור את עורך הדין הכי טוב ואת התורם הכי גדול. בסוף הצדק ינצח".

ובכל זאת, הבעיה היא שתרומה כזו בהחלט יכולה לפתוח פתח למערכת יחסים בעייתית משהו בין התורם לנתניהו. "לא תמיד צריך להיות צודק אלא צריך להיות חכם", אמר לוין. "הרי כבר יש חששות כבדים, אז למה לנו להתערב? האשמות נגד נתניהו מספיק חמורות גם כך, לכן תנו לו להתגונן איך שהוא רוצה. אני לא רוצה לספק לו שום תירוץ לאחרי המשפט שיגיד שלא איפשרו לו להתגונן".

  

"הרעש וההתלהמות בצפון שגויים"

בהמשך התייחס לוין למצב בצפון ולהתפתחותו של אירגון חיזבאללה בעשרים השנים האחרונות. "הכי מדאיג זה שהאירגון צבר ניסיון קרבי במלחמה בסוריה. יש לו היום מפקדים ולוחמים יותר מנוסים ויותר טובים. חוץ מזה, חיזבאללה מכסה שטחים נרחבים מישראל עם מאות אלפי טילים ורקטות, וזה האיום המוחשי הכבד עלינו".

לדבריו של לוין, בחיזבאללה ראו את עוצמת המנהרות שחפר החמאס בדרום הארץ, ולכן החליט לחפור גם כן וליצור יתרון אסטרטגי עבורם בגבול הצפון. "הבעיה היא שאין לנו שום הרתעה", כעס. "מפתיע שרק עכשיו אנחנו נזכרים לטפל בחיזבאללה. כל הזמן הממשלה מכרה לנו רק את איראן ואיראן, ורק לגרש אותה מסוריה, אבל זו טעות אסטרטגית כי הנשק האמיתי של איראן נגדנו בזירה הזו זה החיזבאללה.

"אני אומנם לא מכיר את כל הנתונים ואני מניח ששקלו אותם, אבל לדעתי הרעש וההתלהמות התקשורתית שהממשלה ונתניהו הובילו הוא שגוי. היה צריך להעביר לחיזבאללה מסרים שקטים דרך הצינורות שיש לנו - ויש הרבה כאלה. צינורות אחרים הם הרבה יותר אפקטיביים מאשר הצינורות הפומביים שמשדרים יותר פאניקה ו'תחזיקו אותי' או 'שופוני יא נאס'.

"אני יכול להגיד שגם מול החמאס וגם מול חיזבאללה, לאורך תקופה ארוכה אנחנו רואים עבודה מאוד מסודרת ומתוכננת שמוביל אייזנקו. מה שאנחנו לא רואים זו הפתעה, תחבולה, ממזריות ואני לא יודע למה לא התפוצצו בגבול לבנון כמה משאיות כבר בשנה שעברה. מדאיג אותי שאנחנו לא רואים את צהל מפתיע כבר תקופה ארוכה".

  

במלחמה הבאה לבנון תיפגע

לוין לא עצר והמשיך לתקוף את הפומביות של מבצע 'מגן צפוני': "האיומים והאזהרות לצד השני משדרים ההפך מהרתעה. הם לא משפיעים על 'האם החיזבאללה יגיב או לא'. החיזבאללה - ככל שהוא יוכל, ימנע מלהגיב.

"יש מדיניות לא נכונה ששמה את כל יהבה להפחיד אותנו מאיראן. איראן מאוד חלשה ולא מהווה איום קיומי על ישראל וגם לא תהווה כזה בשנים הקרובות. נכון, זה רע שהיא מתבססת בסוריה ותומכת בחיזבאללה, אבל האיום המוחשי הוא התמיכה בחיזבאללה, ולכן טענתי שהיה צריך לשקול מכת מנע מפתיעה ולהיפטר מהאיום הזה. מתישהו נצטרך לעשות את זה".

לבסוף סיכם לוין, ואמר שאם וכאשר מדינת ישראל תצא למלחמה בחיזבאללה, לא תהיה ברירה וגם בלבנון ישלמו את המחיר. "אין דרך לפגוע בהיקף הטילים המוחבאים מבלי שלבנון תיפגע. זה קשה. אנחנו צריכים לתכן, להפתיע ולמצוא את האיזון הנכון".

  

עריכה: מיכל דאבי

06/12/2018
הישארו מעודכנים

עמירם לוין
עמירם לוין  |  צילום: פלאש 90