רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"הרעש הנוכחי לא ימנע את השת"פ בין נתניהו לבנט"

ח"כ מיקי זוהר הגיב על הסערה סביב העימות בין השר נפתלי בנט למשפחת נתניהו • ביקש "לא להתייחס" לידיעה כי רה"מ ביקש סיקור


חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) התייחס למצב הביטחוני ולהחלטה להשהות את הטיפול ברצועת עזה לטובת מבצע מגן צפוני: "אני מקווה שלא ניגרר לסבב לחימה אבל נמשיך לפעול להגנת האזרחים"; בהמשך התייחס לסאגה סביב מינוי מפכ"ל לאחר שהמועמד משה אדרי ויתר על כהונתו.

היום (ה'), ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר כי מדינת ישראל יכולה לפעול גם לפעול בצד השני של הקו הכחול. האם בסופו של דבר תהיה מלחמה כמו שהבטיחה חברת הכנסת נאוה בוקר לפני כמה שבועות? אם תשאלו את חבר הכנסת מיקי זוהר - פחות. "כל הכבוד לנאוה, אבל אני באופן אישי לא מעודכן מהמודיעין הפנימי ובטח לא בנבכי הקבינט. דבר אחד אני כן יודע וזה שהאירוע שיש היום בצפון מסביר הרבה את ההחלטה שהתקבלה לפני כחודש בדרום. אני מאוד מקווה שלא ניגרר לסבב לחימה כי זה לא דבר טוב. מה שבטוח, אנחנו נמשיך לפעול לביטחון האזרחים בדרום ובצפון וחלק מזה זה למנוע מנהור ודברים מהסוג הזה.

"היום יש טכנולוגיות שמאפשרות לנו למצוא מנהרות, ומהרגע שמוצאים אחת כזאת, יש דרך לנטרל אותה. קראתי בכלי תקשורת שונים שכמפוצצים את המנהרה עושים נזק לכל אורכה - מתחילתה ועד סופה,  וכנראה שהפיצוץ - מין הסתם, יכול גם להגיע לצד השני של הגבול", אמר זוהר ואף איים: "אם חופרי המנהרה ישקלו לרגע להגיב באיזושהי צורה צבאית נגנדו, אני מניח שהתוצאה שתתקבל מבחינתם תהיה קשה וכואבת מאוד. בואו נקווה שהם לא יעשו החלטות מטופשות מהסוג הזה".

לא ניתן להתעלם מהמחשבה שאם עכשיו השמאל היה בשלטון, חבר הכנסת זוהר היה מפגין הרבה פחות סובלנות כלפי הדרך שבה פועלת הממשלה. הוא הרי היה טוען שאין קשר בין הצפון לדרום, וצריך לפעול בשתי החזיתות ולמגר את הטרור. הלא כן? 

"אני לא באופוזיציה ולכן אני לא רוצה לשפוט את חבריי לאופוזיציה ואת האמירות שלהם", התחמק זוהר, והסביר כי כאשר אדם שאינו מבין בנושא ביטחון מדבר על עניינים בטחוניים הוא יוצא - סליחה על הביטוי - אדיוט. "יש הרבה מאוד מקרים שרואים אנשים ללא עבר בטחוני שמתחילים להעלות טענות ולהגיד שמה שקורה בצפון זה מבצע הנדסי, ולכן היה צריך לפעול גם בדרום, אבל במרוצת הזמן מבינים את גודל האירוע ומבינים שההחלטות שהתקבלו הן ההחלטות השכלתניות והאחריות.

"לאט לאט רואים איך הדברים מתבהרים ואנחנו מבינים שההחלטה הייתה בכלל של הרמטכ"ל ושל הגורמים הצבאיים, וראש הממשלה החליט לגבות אותם. מי שלא רצה לגבות זה שר הביטחון ליברמן – שבסופו של דבר התפטר". 

   

מה שביבי אמר הוא שיהיה

מה חושב ח"כ זוהר על העובדה שישראל העבירה לא פחות מחמישה עשר מיליון דולרים לרצועת עזה - מה שמין הסתם ישמש את גורמי הטרור. לדבריו של זוהר, הנושא הזה מדיר שינה מעיניו: "עצם זה שאנחנו מאפשרים את תשלום הכספים הללו לגורמים הטרוריסטים האלה מטריד אותי. דיברתי באופן אישי עם ראש הממשלה ושאלתי למה אנחנו עושים את זה. לא יכולתי לקבל תשובות מלאות כי יש מידע חשאי שאני לא יכול להיות חלק ממנו, אבל אני מאמין למה שהוא אמר.

"העברת הכספים נותנת לנו יתרונות אדירים באין ספור פרמטרים בתוך המאבק הביטחוני. אני לא מכיר את הפרטים ולכן אני לא יכול לדבר עליהם, אבל אני רוצה לסמוך על נתניהו שיודע שלמרות שזה נראה רע – ברמה הביטחונית יש לזה יתרונות".

איך הרגשת אתמול כשעמית סגל הביא את גרסת אלוביץ' שבה התברר שראש ממשלה בישראל, שבאמת מתעסק בדברים ברומו של עולם ובחשיבות עליונה לחיינו כאן סביב השעון, מתקשר אל הבעלים של וואלה ואומר להם לפרסם שגילת בנט עבדה לפני 15 שנה במסעדות לא כשרות. אגב - היא חילונית. זה עדיין חוקי. 

"מי כמוני מכיר את תחקיריו של עמית סגל. מכיר אותם היטב ואפילו כיכבתי בחלקם. בעניין הזה אני מבקש לא להתייחס, ובכל זאת - בעוונותי הרבים ישבתי במסעדות שאינן כשרות, אבל אכלתי אוכל כשר. לי עקרונית אין בעיה לשבת ביום חול במסעדה שפתוחה בשבת. בעניין 'מה לאכול במסעדות', הייתי מציע לך לאכול כשר,  אבל תאכל איפה שאתה רוצה.

"אין לי ספק שגם האירוע הזה, למרות שהוא נראה עכשיו עם הרבה מאוד רעש, לא יכביד או לא יפריע בהתנהלות השוטפת של בנט וראש ממשלת ישראל. שניהם מנהיגים שיודעים לשים את העניינים האישיים בצד לטובת המדינה והרצון שלהם להוביל את המדינה לדרך מסוימת, ולכן אני בטוח שעם כל הרעש מסביב זה לא ימנע את שיתוף הפעולה העתידי והעכשווי".

  

תיאוריית הקונספירציה של מיקי זוהר

בהמשך התייחס זוהר לסאגה בלתי נגמרת של מינוי המפכ"ל החדש: "אני חייב לומר שאני מצר על כך שהמנכ"ל הבא לא יהיה צ'יקו אדרי. ציפינו למפכ"ל שיבוא בצורה מקצועית, ממלכתית ורצינית ושלא יהיה מוטה נגד אנשים מסוימים. אנחנו יודעים שהמפכ"ל הקודם הוכיח שהוא ונתניהו זה לא סיפור אהבה. לצערי, אדרי הוא פרש מהמרוץ וברגע שפרש צריכים למצוא מפכ"ל אחר. אני סומך על השר ארדן שימצא מפכ"ל ראוי ויעשה עבודה טובה. אגב, אני באמת חושב שצריך להביא מישהו מתוך המשטרה".

חקירות נתניהו לא התחילו בגלל המפכ"ל אלשיך ולא התקדמו בזכוו. אין לו קשר לזה. חטאו היחיד מול נתניהו זה שהוא נתן גיבוי לחוקרים כשהכניסו אותו ללופ.

כתגובה, ביקש זוהר לתת את אחת מתיאוריות הקונספירציה - המופרכת למדי יש שיאמרו: "אני מדמיין את המפכ"ל יושב עם רוני ריטמן ואומר לו 'ראית את ביבי הזה? שלח לך את המתלוננת להגיש נגדך תלונה. בושה וחרפה', וריטמן אומר לו 'תראה איך ביבי מתנהג, מה הוא חושב - שאחקור אותו פחות טוב?' שים לב איך התיאוריה הזו הולכת ומתהווה. אלה טענות שאמר המפכ"ל אצל אילנה דיין. איך החקירה הזו יכולה להיות אובייקטיבית?'

06/12/2018
הישארו מעודכנים

מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90