רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
רז שכניק

"הכל התחיל אחרי לבנון הראשונה"

33 שנה לאלבום הבכורה של הלהקה שעיצבה את פס הקול הישראלי מחדש - משינה • רז שכניק אירח את יובל בנאי ושלומי ברכה


1985 מצאה מדינה שלמה באבל: באסון הבונים נספים 22 ילדים, ובהמשך 12 חיילים נהרגים בפיצוץ מכונית תופת במטולה. בארה"ב נעצר ג'ונתן פולרד ומיכאל גורבצ'וב הופך למנהיגה האחרון של ברית המועצות. באותה השנה מגיעה לישראל להקה צעירה שבתוך זמן לא ארוך, מעצבת מחדש את פס הקול הישראלי. 

יובל בנאי נזכר כיצד הכיר את שלומי ברכה: "הפעם הראשונה שאני ושלומי נפגשנו הייתה בגיל 16 בים. אבל המפגש הגורלי היה בצבא, במלחמת לבנון הראשונה. לי היה טייפ קסטות ולשלומי גיטרה ספרדית. מהר מאוד גילינו שאנחנו אוהבים את אותה המוזיקה. כשחזרתי מלבנון, שלומי טיפל בי כי הראש שלי היה מסובב לגמרי מהמלחמה. היינו הולכים למועדון הפינגווין, עמדנו יחד מול הבמות הללו במיטב האופנה של האייטיז - ואז זה קרה".  

אופטיקאי מדופלם, רכבת לילה לקהיר, אנה, בלדה לסוכן כפול, עתיד מתוק, אבל אין, כי לא בא לה, קארים עבדול זמר, אניגודין. משינה, אלבום בכורה. אז מי זו אנה, איפה המדינה ואיפה הבטון. יובל בנאי ושלומי ברכה צללו לסיפורים מאחורי השירים עם רז שכניק. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

06/12/2018
הישארו מעודכנים