רז שכניק

"הכל התחיל אחרי לבנון הראשונה"

33 שנה לאלבום הבכורה של הלהקה שעיצבה מחדש את פס הקול הישראלי - משינה • רז שכניק אירח את יובל בנאי ושלומי ברכה


1985 מצאה מדינה שלמה באבל: באסון הבונים נספו 22 ילדים, ובהמשך נהרגו 12 חיילים בפיצוץ מכונית תופת במטולה. בארה"ב נעצר ג'ונתן פולרד, ומיכאל גורבצ'וב נהפך למנהיגה האחרון של ברית המועצות. באותה שנה הגיעה לישראל להקה צעירה ובתוך זמן לא ארוך עיצבה מחדש את פס הקול הישראלי. 

"הפעם הראשונה שאני ושלומי נפגשנו הייתה בגיל 16, בים", נזכר יובל בנאי כיצד הכיר את שלומי ברכה. "אבל המפגש הגורלי היה בצבא, במלחמת לבנון הראשונה. לי היה טייפ קסטות ולשלומי - גיטרה ספרדית. מהר מאוד גילינו שאנחנו אוהבים אותה מוזיקה. כשחזרתי מלבנון שלומי טיפל בי כי הראש שלי היה מסובב לגמרי מהמלחמה. היינו הולכים למועדון הפינגווין, עמדנו יחד מול הבמות הללו במיטב האופנה של האייטיז - ואז זה קרה".  

"אופטיקאי מדופלם", "רכבת לילה לקהיר", "אנה", "בלדה לסוכן כפול", "עתיד מתוק", "אבל אין", "כי לא בא לה", "קארים עבדול זמר", "אניגודין". משינה, אלבום בכורה. אז מי זו אנה, איפה המדינה ואיפה הבטון. יובל בנאי ושלומי ברכה צללו לסיפורים שמאחורי השירים עם רז שכניק. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

06/12/2018

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


Paris