רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"צריך לצאת למלחמה מיידית ולחסל את נסראללה"

תא"ל מיל' צביקה פוגל מתח ביקורת חריפה על נתניהו ועל ראשי הצבא: "שידברו פחות ויעשו יותר. לא רוצה להיות ספון במקלטים כל החיים"


השבוע חשף צה"ל בקול תרועה מנהרה של חיזבאללה, שחדרה מלבנון לשטח ישראל. האם יש נוספות כאלו בשטח ומה על הקבינט לעשות בתגובה לגילוי? ניסים משעל שוחח על כך עם תא"ל במיל' צביקה פוגל, מפקד עוצבה בפיקוד צפון ורמ"ט פיקוד דרום לשעבר, שסבר כי הפתרון היחיד הוא מלחמה כוללת להכנעת ארגון הטרור - מדוע?

צריך לפעול מעבר לכך, בצד הלבנוני?
"שתי נקודות התייחסות. האחת, ברור לחלוטין היום, אחרי שנחשפו המנהרות ויש עוד, וצבא חזבאלללה חזר ממלחמתו מסוריה, ויש לו מאות אלפי טילים, ורק עשרות מדויקים. ברור שיש לאויב יכולת וכוונה. למה אנחנו מחכים? שהרקטות יחלידו, שהמנהרות ייתמלאו מים? למה אנחנו לא יוצאים ועושים את מה שצריך, להגן את זכות קיומנו. מלחמה בלבנון. חיסול של כל צמרת הצבא החזבאלוני, כניסה פנימה, פגיעה בכל תשתיות המלחמה, אנחנו חייבים להסיר את האיום הזה. אי אפשר לחיות עם איום כל הזמן.

היהירות שלנו עוברת כל גבול, היא מכסה על תחבורה, יוזמה והתקפיות, אנחנו רק מדברים. הראשון שצריך לחסל זה נסראללה. אני מעדיף להיפגע שאני נפגע על זכות קיומי, מאשר להיות ספון במקלט ולחכות עד שיעבור זעם. תראה איך אנחנו נראה, אנחנו רק מאיימים. מה היה צריך את חגיגת המנהרות האלה?

אני אתן לך תסריט: באנו, ואנחנו רוצים לבנות בית אריזה. שני דרילרים חופרים שם, מגלים את המנהרה, ממלכדים אותה, והבאים שעוברים שם מתפוצצים בתאונת עבודה של חזבאללה. מה רע בזה? למה צריך לעשות רעש וצלצולים? כי אנחנו לא מאמינים בזכותנו, כי אין לנו אומץ לנצח ואנחנו לא מוכנים לשלם את המחיר. אנחנו מעדיפים להעביר דולרים".

אני לא רוצה לחכות שהצד השני ייזום את זה. הוא הולך לקראת זה. המנהרות האלה לא נועדו להבריח סיגריות, יש לו מאות אלפי טילים שמכוונים לישראל. הוא לא מכיר בזכותנו לחיות כאן. הם רוצים רק לראות איך אנחנו מותשים, והם עושים מלחמת התשה נהדרת. צריך לחפש אותם ולא מנהרות. צריך להכות באויב, ולא בקרקע. בסוף שנצא למלחמה זה יהיה מחיר גדול יותר. האויב עם רוח גבית כי אתה לא עושה כלום. אנחנו מחכים לאלה שיצליחו לעבור. בוא נלך אליהם הביתה ונכה אותם שם. הגיע הזמן גם להבין שאנחנו לא מדינה רק של חיל אויר. בואנ'ה, הגענו לטהרן, הבאנו אותו לישראל, אל תספר לי שאי אפשר לעשות דברים יותר יפים ומתוחכמים. הפכנו להיות כמו הערבים, מדברים.

בעבר המדינה מינתה אותי להיות ראש מועצה כי היה שם אי סדר. אם היו ממנים אותי להיות ראש ממשלה כי יש אי סדר, אני מבטיח לך שתוך שנתיים היינו הופכים למדינה הכי חזקה במזרח התיכון, היינו המדינה שכל השכנים שלה רוצים לעשות איתה שלום, כי מבינים את העוצמה שיש לנו. הם מבינים היום שאנחנו חבורת פחדנים, זה הכל".

"יש לנו בעיית מנהיגות ותהליך קבלת החלטות, ומשהו לא טוב קורה לנו בצבא, וזה הצבא שאני שירתתי בו ואני מוכן להיות בו בכל רגע נתון. אנחנו יותר מדי מדברים גם שם. אנחנו עושים הצגות בומבסטיות, די. פעם ידענו להפתיע את האויב, להיות יוזמים והתקפיים. אנחנו יותר מדי זמן שורדים במקום לצאת למלחמה".

"אתה חושב שאני רוצה מלחמות ומשפחות שכולות? ברור שלא, אבל יש אויב שלא מכיר בזכותי, וביום מן הימים הוא יבחר לעשות את זה, ואני מעדיף שזה יקרה שאני חזק והוא הרבה פחות".

07/12/2018
הישארו מעודכנים

גבול ישראל ולבנון
גבול ישראל ולבנון  |  צילום: באסל עווידאת/פלאש90