103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
103fm מעדכנים

103fm נפרדת מיגאל בשן

הערב: רז שכניק על עשייתו המוזיקלית • בשישי: רבקה מיכאלי והאירוח האחרון • בשבת: עדנה לב, חברתו הקרובה, במשדר מיוחד • האזינו לריאיון האחרון


אבידה גדולה לעולם המוזיקה: יגאל בשן, מגדולי הזמרים והיוצרים, הלך לעולמו בגיל 68. "בצער רב ובכאב גדול אנו מודיעים על לכתו של אהובנו יגאל בשן, איש משפחה חם ואוהב, אמן ויוצר", נמסר ממשפחתו של בשן. יממה לאחר הידיעה הכואבת, הותר לפרסם כי הוא התאבד.

בעמוד זה תוכלו להאזין לשיחה שקיימו עמו בן כספית ואריה אלדד בחודש מארס 2016, כאשר זכה בפרס מפעל חיים מטעם אקו"ם. בריאיון נשמע בשן כשהוא נרגש, והוסיף בגילוי לב: "חיכיתי לזה הרבה שנים".

103fm מרכינים ראש לזכרו של בשן: הערב ב־20:00 יקדיש רז שכניק את תוכניתו ליגאל בשן ולעשייתו המוזיקלית, שנפרשה על פני 5 עשורים. ביום שישי ב־15:00 רבקה מיכאלי תשוב לאירוח האחרון של בשן באולפנה במשדר מיוחד בן שעתיים, עמוס בשירים ובזכרונות. בשבת ב־07:00 עדנה לב, חברתו הקרובה של בשן, תערוך ותגיש שעתיים מיוחדות לזכרו. כל התוכניות יועלו לאתר וליישומון 103fm עוד בטרם שידורן בתחנה.

כבר עם פרסום הידיעה על מותו של בשן, ערכה איריס קול משדר מיוחד לזכרו בהשתתפות אמנים ושותפים לדרך. לחצו כאן להאזנהכאן באתר וביישומון 103fm תוכלו להאזין גם לפודקאסט מיוחד של 'שבת עברית' בעריכת דלית עופר, ובו יותר מ־30 משיריו הגדולים של בשן. להאזנה לחצו על הקישור מתחת לשורה זו.

עוד באתר: 'שבת עברית' - השירים הגדולים של יגאל בשן

"תמיד באתי בטענות רק לעצמי"

"מפעל חיים זה לא עצוב? כי זה מעיד על סוף הקריירה", שאל לפני כשנתיים פרופ' אלדד, ובשן השיב: "זו שאלה בלתי נמנעת. כולם שואלים אותה. אני רואה את זה אחרת. המפעל הזה נותן לי חשק לפתוח עוד מפעל ועוד מפעל. אולי חיכיתי להכרה כיוצר הרבה שנים והנה אני מקבל אותה אז זו הרגשה טובה".

אלדד הופתע מהתשובה. "אתה היית זקוק להכרה כיוצר?", שאל, "היית אלוף הארץ בהשמעות ברדיו והפזמונים שלך נוגנו והיו הכי פופולריים באותה תקופה. אתה עדיין מרגיש צורך בקבלת לגיטימציה כיוצר?". בשן הסביר: "תמיד קראו לי 'זמר' ואף פעם לא 'זמר־יוצר'. פעם כתבתי שיר לגידי גוב לפסטיבל הילדים והוא זכה עם השיר הזה. אני שרתי את זה בהופעה שלי שבוע אחרי ומישהו אמר לי 'למה אתה שר שירים של גידי גוב?'. זה לא בסדר, אז את ההכרה הייתי צריך".

לשאלתו של כספית לגבי מעשיו של בשן בשנים האחרונות, סיפר כי חזר להופיע (והמשיך לעשות כן עד ממש ימים לפני פטירתו). כמו כן, הוציא אוסף של ביצועים מתוך הופעה חיה, אוסף שכללל שיר חדש בשם 'שמיים'. "אין לי טענות", אמר בהתייחסו להשמעות שיריו ברדיו, "'שמיים' מנוגן. לא היו לי אף פעם טענות לאף אחד. תמיד באתי לעצמי בטענות כששיר לא עבד, והיו כאלה. תמיד חיפשתי איפה אני טעיתי. אני חושב שאני בישראליות שם באמצע. זה מה שאני יודע לעשות, בתוך זה גדלתי".

את השיחה סיימו השלושה בהשמעת השיר 'ציפור קטנה בלב', שיר שכתב בשן בשנת 1974. "יש בו את האינטגרציה של מזרח ומערב", אמר בשן ששמח על הבחירה, "אני גאה בשיר הזה כי הצלחתי לחבר את האינטגרציה מבלי שיורגש החיבור. זה מה שצריך בארץ הזו". כספית הודה לבשן ואיחל לו עוד הרבה שנים של יצירה.

ההספדים הראשונים: "ללא כל גינויי הכוכבות"

רה"מ בנימין נתניהו מסר הערב: "אני מביע צער עמוק על לכתו של יגאל בשן ז"ל. הוא היה חלק בלתי נפרד מפסקול הזמר הישראלי. קולו ושיריו ימשיכו ללוות אותנו עוד שנים רבות. בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".

"הצטערתי לשמוע על מותו בטרם עת של יגאל בשן, זוכה פרס אקו"ם על מפעל חיים, אחד היוצרים המוכשרים שלנו, מי שעשה לכולנו יותר מ'ציפור קטנה בלב'", מסרה הערב שרת התרבות מירי רגב, "נתגעגע לזמירותיו, זמירות חיינו".

ח"כ ציפי חוטובלי הספידה את בשן וכתבה: "‏הוא הולך מאיתנו צעיר מדי, ונהיה חסרים את הקול היפה הזה שהיה ביטוי לנשמה יפה. כוכב ללא כל גינוני הכוכבות. יהי זכרו ברוך. שולחת תנחומים למשפחתו".

אצלנו ב־103fm הראשון להתייחס למקרה היה רון קופמן בתוכנית הספורט של התחנה. "יגאל בשן הותיר אחריו אישה ושני ילדים, כיכב בהצגות ילדים, ומאחוריו 50 שנות יצירה. יהי זכרו ברוך", אמר והשמיע את השיר שבו לקח חלק, הנה הם באים השדים האדומים.

חוקר המוזיקה דודי פטימר אמר כאן ב־103fm כי לצד עשייתו המוזיקלית העשירה, בשן הוא אמן ששמו מעולם לא נקשר בשערוריות. "הוא מהראשונים שגם היו אלילי נוער וגם יצרו את שיריהם ולא שרו מה שהכתיבו להם", הוסיף.

עוד להאזנה באתר:

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

09/12/2018
הישארו מעודכנים

יגאל בשן
יגאל בשן  |  צילום ארכיון: יח"צ