אילה חסון

"אני שורדת וממשיכה בדרכי"

חוה אלברשטיין, עם סינגל חדש, לא מפסיקה ליצור • בשיחה עם אילה ספדה ליגאל בשן: "אדם שהעשייה שלו צריכה להיות אופטימית ומהנה, ולפתע הכל התהפך"


חוה אלברשטיין ממשיכה ליצור, בלי לעצור. בריאיון לאילה חסון ב-103fm נפרדה מיגאל בשן, ששלח יד בנפשו השבוע בביתו, והוא בן 68 בלבד. בהמשך התייחסה לעשייה שלה, וגם מתחה ביקורת על חוק הנאמנות בתרבות שיזמה השרה מירי רגב.

"הכרתי את יגאל בשן בהופעות בפסטיבלים אך היכרות רחוקה יחסית. הוא לא היה בן גילי. ככל שאנחנו מתבגרים אנחנו מגלים כמה מעט אנחנו מבינים ויודעים. זה מאוד עצוב, בייחוד שמדובר באדם שהעשייה שלו צריכה להיות אופטימית ומהנה. לפתע הכל התהפך. אני משערת שהרבה אנשים נפלו בבהלה כששמעו את הסיפור הזה".

אמנם זה לא קשור ליגאל בשן ישירות אך אני רוצה להיכנס גם לאלמנט הכלכלי וגם לתחושה האישית. יש אנשים שהיו פעם במרכז העשייה ולפתע איבדו את זה. את כל השנים שומרת על מקומך המכובד וממשיכה לעבוד.
"מעבר לכישרון יש אלמנט של מזל שאנחנו לא יכולים לשלוט בו. אני כן יכולה להאשים מעט את עורכי המוזיקה שקובעים את הטעם, כשמגיעה אופנה מסוימת מעלימים במכה אחת ז'אנר שלם ונורא קשה להילחם בזה".

את מתכוונת למוזיקה המזרחית?
"לא. יגאל היה מהראשונים ששר מוזיקה תימנית והקדים את זמנו אם איני טועה. פעם גם הייתה מגמה של תמיכה בזמרים שכותבים ויוצרים. זמר מבצע שהיה מתראיין היה נשאל מיד על כך שהוא לא כותב את השירים שלו. זה לא לעניין".

עוד באתר: האזינו לעריכה של חוה אלברשטיין ב'שבת עברית'

איך את מרגישה במזג האוויר הנסער בפוליטיקה?
"אני שורדת וממשיכה בדרכי תוך כדי שאני מקטרת כמו כולם. כל אחד בדרכו נלחם. אין לי פתרון מוחץ לשנות את האווירה ואני מקווה שזה יגיע לסוג של איזון. לשמחתי חוק הנאמנות לא עבר, לאנשים יש עוד סוג של היגיון בריא לדברים. אני קוראת לאנשים להמשיך ליצור ולא לוותר".

ספרי על שירך החדש, 'ערב אחר'.
"את השיר כתבה משוררת מקיבוץ גן שמואל בשם עמירה הגני. היה לי ספרון ותיק שלה מלפני כמה שנים וכל שיר שלה והוא פנינה. למצוא דבר כזה זה גם מזל. צריך מזל בחיים".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

11/12/2018
הישארו מעודכנים

חוה אלברשטיין
חוה אלברשטיין  |  צילום: יח"צ