103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אם לא נקבל את המענק המדובר נהיה בגירעון"

הצליח במקום בו ניר ברקת נכשל? משה ליאון בראיון ראשון מאז בחירותו לתפקיד ראש עיריית ירושלים - עונה על כל השאלות


משה ליאון שוחח בראיון ראשון מאז בחירותו לתפקיד עם ענת דוידוב ב-103fm והתייחס למענק שקיבל משר האוצר כחלון עבור העיר והבהיר שאילולי המענק העיר הייתה מצאת בגירעון. בהמשך אף התייחס לראשונה לחשיבות הביטחונית בשמירה על השכונות מסביב לירושלים.

"הסכום שקיבלנו מהאוצר הוא סכום יפה לכל הדעות וסכום שהעיר זקוקה לו. לקחתי את זה כמטרה ראשונה בתפקיד שלי. עוד לפני שהתחלתי בהקרבת הקואליציה היה לי חשוב לסיים את הנושא התקציבי ושזה יקרה כמה שיותר מהר ואני יכול לומר בסיפוק רב ששר האוצר עמד לצידי ולצד העיר ירושלים כשתקצב לנו 950 מיליון שקלים לשנת 2019. אני מודה לו ולאנשי משרדו"

אתה הצלחת במקום בו ניר ברקת נכשל
"אני לא בא למדוד את הצלחתו של ברקת, הוא עשה מאמצים רבים להגדיל את התקציב כשהיה ראש עיר אך אני בהחלט חושב שהצלחתי לאחר שהראיתי את המספרים. הצלחתי לשכנע את אנשי האוצר בבעיות האמיתיות של ירושלים. חלק התקציב גם מיועד למספר שינויים שאני הולך לעשות אשר יתנו שירות טוב יותר לתושבי העיר. זה הדבר שהכי חשוב לי".

יכול להיות שהניסיון הפוליטי הוא זה שידע לעזור לך למרות שאתה איש של סיעה אחת ואין לך נציגים.
"יש לי ניסיון מקצועי, אני ראש ארגון וכלכלן ובהחלט יודע לטפל בנושא תקציבים. זו המומחיות שלי. יש לי היכרות עם משרדי הממשלה ויכולת להגיע להישגים במשא ומתן. אני בהחלט מודה לכולם.

הקופה היא גרעונית?
"לא. כבר כמה שנים שהקופה יציבה וכל שיהיה עליי לעשות הוא לשמור שתישאר יציבה. אם לא נקבל את המענק המדובר נהיה בגירעון. בירושלים יש המון פטורים תחת חקיקה להמון גורמים חלקם לתושבים, לכנסיות ועוד. חלק מהמענק לבירה בא לכסות גם את הפטורים כדי שנוכל להוציא את הכסף לשירותים הנדרשים לתושבים. תקציב העירייה הוא זה שנותן את השירותים לתושב, מחינוך, ניקיון, תחזוקה ואפילו תרבות"

מה הכי חשוב? יש הגירה שלילית לירושלים ומפעלים שמנסים להקים בעיר ולא מצליחים. העיר מקרטעת שנים רבות
"אכן יש אתגרים לא פשוטים בתפקיד שלי להגדיל את השירותים ולהביא את העיר לאשכולות גבוהים יותר. אני מתכוון לבנות כמה שיותר יחידות דיור בעיר. כל בנייה שתהיה בירושלים תביא יותר זוגות צעירים. אפשר לבצע את זה ולספק להם חינוך ותרבות יחד עם טיפול בנראות העיר".

איך תחזיר צעירים לירושלים ותיצור מקומות עבודה כשחרדים משתלטים על העיר שהופכת להיות חרדית.
"אני לא מסכים איתך. בעיר הזאת יש גם חילונים, גם חרדים וגם כיפות סרוגות. צריך לשמר את התושבים בעיר ולדאוג שכולם יחיו יחד. רק ביחד נוכל להעצים את העיר ולהגדיל את מצבה הסוציו-אקונומי".

מה הדבר שהכי בוער לך?
"ניקיון העיר. זה דבר שחוצה תושבים ומגזרים ומשפיע על החיים היום יומיים של כולם. אני מתכוון באופן אישי לקחת את תיק התברואה ושפע אליי ומתחייב שהעיר תהיה הרבה יותר נקייה בשנה הקרובה. חלק מהתקציב שקיבלתי כבר מיועד לתגבור הניקיון. לא רק תושבי ירושלים סובלים מכך, גם התיירים שמגיעים לכאן. ירושלים היא עיר יפיפייה וצריך להפוך אותה לנקייה כדי שתראה טוב.

יש מה לדבר על תחבורה ציבורית בשבת?
"אני מתכוון לשמר את הסטאטוס קוו בעיר. תחבורה ציבורית היא הפרה של הסטאטוס קוו זה נושא שאינו רלוונטי כרגע".

מה לגבי השכונות מסביב לירושלים? ירושלים מורחבת או ירושלים ללא השכונות שהופכות לנטל לעיר?
"הן לא הופכות לנטל אלא הן מוסיפות לעיר ביטחון. אם נעביר את השכונות לראשות מוניציפאלית אחרת זה עלול לגרום להשתלטות של גורמים עוינים על המקומות ולסוף לבעיות ביטחוניות בירושלים, אעשה כל שאפשר כדי לא לגעת במקומות ששייכים לעיריית ירושלים, אעשה הכל כדי לתקצב אותם, לטפל בהם ולהיכנס לתוכם".

אתה מסתדר עם העובדה שאין אף נציג סיעה שלך?
"זה לא משפיע. נוצר איזשהו פיל לכך שאין לי חברים בסיעה וזה יפריע לי. זה לא יפריע. אני אנהל את העניינים ביד רמה. ראש הארגון הוא זה שקובע והוא זה מוביל בראשות מוניציפאלית, כך היה וכך יהיה".

עריכה: איתמר זיגלמן

11/12/2018
הישארו מעודכנים

משה ליאון
משה ליאון  |  צילום: הדס פרוש/ פלאש 90