103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"חיזבאללה מכין את המערכה הבאה"

תת אלוף (מיל') משה (צ'יקו) תמיר על איתור המנהרות בגבול לבנון: "חיזבאללה ינסה למצוא כל תעלול בכדי להאט את כוחות צה"ל"


תת אלוף (מיל') משה (צ'יקו) תמיר, לשעבר מפקד אגוז וחטיבת גולני, הגיב הבוקר (ה') לביקורת נציב קבילות החיילים יצחק בריק על מוכנות צבא היבשה של צה"ל למלחמה והבהיר שדבריו של בריק מצביעים על הסימפטומים ולהערכתו הבעיה היא רחבה הרבה יותר.

"אני מציע לכל מי שמעביר ביקורת על בריק לחשוב פעמיים. הוא דוגמא לקצין מדווח שעומד על דעתו. הרבה זמן לא ראינו קצין שהולך עם האמת שלו עד הסוף ונעמד על רגליו האחוריות בעקשנות. אני מאוד מעריך את מה שהוא עשה למרות כל הביקורת. יש לו נקודת מבט רבת שנים על הצבא ואני חושב שחובה להקשיב לו היטב ולהתלבט סביב הדברים שהוא אומר".

בהיבט הרחב, הביצועים של צבא היבשה בשנים האחרונות לא היו מבריקים, בטח לא במבצע צוק איתן, במצב כזה צריך לבדוק את הדברים שבעתיים. מערך היבשה של צה"ל מתמודד עם אתגרים חדשים והציון שצה"ל קיבל בהתייחסות לשינוי הזה הוא לא גבוה. המבוכה הזאת ניכרת בכל המעגלים. בריק מביא לנו את סימפטום המבוכה המרכזי של צבא היבשה שלא מוצא את מקומו במערכות החדשות ולא מצליח למצוא את אופן הפעולה המרכזי שלו. אנשים מרגישים את זה היטב. אני ממליץ לאביב כוכבי להסתכל על דברים ולפעול לטיפול בשורש הבעיה ולא רק בסימפטומים".

כשנשאל אם דחקו את צבא היבשה הצידה בטענה שהוא לא הגורם המרכזי לטיפול במערכה הסביר: "הפעלת צבא היבשה במלחמות האחרונות מוטלת בשאלה. להערכתי תפיסת הפעולה, תורת הפעולה יחד עם הכנת הכוח אינם ממוקדים. מספיק להסתכל על מבצע צוק איתן ולבחון כיצד חמאס נערך לתפיסה אסטרטגית ומה אנחנו עשינו מנגד".

"צריך לטפל במנהרות לכל אורכם"

בהמשך התייחס תת האלוף (במיל') למבצע 'מגן צפוני' בו צה"ל משמיד את מנהרות הטרור שחדרו לישראל מכיוון לבנון : "אני כבר המון שנים חי בצפון. כאן גידלתי את ילדיי. פעם היו אלו מרגמות והיום זה מנהרות. מי שחי ביישובי העימות מתמודד עם ההבנה הזאת. בהיבט האישי אני לא מופתע מהמנהרות, בהיבט המערכתי נחשף כאן משהו שלא היה חשוף קודם לציבור.

תמיר קרא לצה"ל לסיים את הטיפול במנהרות לא רק בצד הישראלי אלא גם בצד הלבנוני: "הפעולה החשובה הייתה איסוף המודיעין. צה"ל במשך שנים רבות הצליח לפרק את הנכסים המסווגים של חיזבאללה. בהיבט הזה הציון שאני מחלק לו הוא מאוד גבוה. מנגד אני חושב שצריך לטפל במנהרות לכל אורכם ולא להשאיר את הכלי הזה פתוח. במערך הכוחות היום, ישראל יכולה לחשוף את כל המנהרות ולטפל בהן מקצה לקצה בתיאום עם האו"ם גם אם צבא לבנון לא כל כך מסכים לכך. בעיני אין ברירה - חייבים לטפל במנהרות לכל האורך. לישראל יש את כל הלגיטימציה לנטרל את הכלי הזה".

"אם חיזבאללה ידע שישראל מוכנה להסתפק בטיפול מינימאלי - יחפרו מנהרות חדשות"

"אם לא נהיה עקשנים על הנטרול המלא יחפרו מנהרות חדשות", ציין, "כמו חמאס, גם חיזבאללה לא עוצר בגלל בעיה טקטית כזו או אחרת. אין ספק שהם במבוכה והפסידו הרבה מאוד אך אם הם ידעו שישראל לא נרתעת לנטרל את מנהרות עד הסוף זה ישפיע. אם חיזבאללה ידע שישראל מוכנה להסתפק בטיפול מינימאלי כדי לשמור על השקט אז אנחנו עוד נקבל את המשך הפעילות של מנהרות נגדנו בהמשך. כעת חיזבאללה מנסה למצוא כל תעלול שיוכל להאט ולפגוע בפעילות של צה"ל אך כפתור להפעלת ההסלמה אינו נמצא רק בידיים שלו".

לסיום משה (צ'יקו) תמיר התייחס לציון 30 שנים למבצע 'כחול וחום' של גולני בלבנון: "המבצע הזה השאיר לא מעט משקעים בגולני. למדנו מהשגיאות במבצע הזה אחרי שליקקנו את הפצעים. הוא מאוד השפיע על תפיסת החטיבה בהמשך. בכל תקופה יש מפקדים בולטים, האובדן של סא"ל אמיר מי-טל ז"ל היה קשה. הוא הכתיב נורמות שנמשכו עוד שנים ארוכות לאחר לכתו. הוא היה איש מאוד מיוחד בדרכו והשפיע בדרך שקטה על מפקידם רבים בדרך".

עריכה: איתמר זיגלמן

13/12/2018
הישארו מעודכנים

אלון בן דוד
אלון בן דוד  |  צילום: 103fm