רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"אני חושש מזליגת הטרור לירושלים"

מתאם הפעולות בשטחים לשעבר: על צה"ל להיערך לגל טרור בזמן הקרוב • העריך: גם ירושלים לא תהיה חסינה • כיצד הוא המליץ לדרג המדיני לפעול בתגובה?


מתאם הפעולות בשטחים לשעבר האלוף במיל' איתן דנגוט לא אופטימי לגבי גל הטרור לו אנו עדים בשבוע האחרון, ובשיחה עם ניסים משעל העריך: הרע ביותר עדיין לא מאחורינו; משעל שאל אותו לגבי אופי התגובה הישראלית שצריכה לבוא כעת, הכוללת לטענתו גם פגיעה ישירה בצמרת ארגון חמאס.

"המצב ביהודה ושומרון עלה מדרגה", קבע האלוף במיל' איתן דנגוט, מתאם הפעולות בשטחים לשעבר, בריאיון לניסים משעל ב־103fm. "אנחנו נמצאים בהסלמה שמאופיינת בחוליות. החוליות - גם אם מקומיות, מתארגנות ופועלות בצורה אחרת. היינו עדים לכך בכל אירועי הירי האחרונים והטרור האינדיבידואלי נמשך".

לדבריו של דנגוט, מעבר לאווירת ההסתה שמרחפת, קיים גם קשר בסגנון 'רוצח מביא רוצח' - זאת למרות שאת הפיגוע אמש (ה') בגבעת אסף, ביצעה חוליית מחבלים שתכננה היטב את הפרטים. "החוליה הזו רחבה ופועלת במרחב בנימין - בית אל, עופרה וגבעת אסף. המשולש הזה הוא הבטן הרכה של הרשות הפלסטינית".

אם היית הרמטכ"ל או אלוף פיקוד מרכז, מה לדעתך היה צריך לעשות?

"קודם כל נושמים עמוק", הציע דנגוט והזהיר כי צפויים לנו שבועות לא קלים בכלל. "בעברנו חווינו תקופות כאלה ואנחנו ניצבים בפני אתגר לא פשוט, אבל בר יכולת", הרגיע.

ובכל זאת, באופן מעשי, לדעתו של דנגוט ישראל  צריכה להתרכז באיסוף מודיעיני על מנת לסכל ולמנוע את הפיגוע הבא. מעבר לזה, יש לתגבר באופן מיידי כוחת ביהודה ושומרון "כדי ליצור הרתעה ויכולת תגובה בעת אירוע וכדי למנוע נפגעים", אמר.

  

עניין נוסף שיש לטפל בו הוא למצוא את אותם אנשים שמממנמים את אירגוני הטרור ולחסל אותם. "האנשים האלה נמצאים במספר מקומות: קבלני השטח ביהודה ושומרון וגם בעזה ובלבנון. כל אלה מהווים רשת אחת. צריך סבלנות וצריך למנוע שמה שאנחנו חווים כרגע ביהודה ושומרון לא יתפשט לירושלים.

"לפגוע בראשי החמאס בעזה זה עוד כלי שנמצא ברשות ישראל. אנחנו צריכים לגבות מחיר מצמרת חמאס. אנחנו יודעים מי הם האנשים בצמרת. ככל שנפגע בחלק מהם נחזק את ההרתעה", טען.

אז מי הם אותם אנשים שלדעתו של דנגוט יש לפגוע בהם? ובכן, לא באמת חשבתם שהוא יפרט בשידור את רשימת החיסול, ובכל זאת: "אני רק יכול להגיד שזה חתך אורכי בין מג"ד בשטח לבין אדם בעל תפקיד שמעביר כספים, לבין אדם שמייעץ איך לפגע מבחינה הנדסית טכנולוגית, לבין מי שמתווה את מדיניות חמאס, מסינוואר ומטה וממטה ומעלה עד סינוואר.

"אנשים צריכים להבין שכל מי שמאיים, מתכנן ומקדם שפיכת דם ופגיעה באנשינו הוא גם מסכן את עצמו וזה חלק מתפיסת ההתרעה. זה לא הכל - אבל זה חלק שיש לו אחיזה משמעותית מבחינתנו. מעבר לזה, יש לנו מחויבות להגן על תושבי יהודה ושומרון ולהחזיר להם את תחושת הביטחון. אני שומע את ראשי הישובים שדרושים לעשות הפרדת צירים ומחסומים וכדומה. מדינת ישראל והרשות הפלסטינית השקיעו שנים עד שהגענו למצב של תנועה זורמת ביהודה ושומרון. נסיגה - גם יש לה סיכון. לא צריך לקבל החלטות בפזיזות".

אתה נגד מחסומים בצירי התנועה במרכזיים?

"אני אישית תומך מאוד בכתר ובסגירת אזור מסוים שיש בו יכולת לשבש פעילות, אבל לפני שמקבלים החלטה גורפת מהסוג שמדברים עליה אני חושב שצריך לנשום עמוק, לחכות ואז להחליט - מבלי לשכוח את היום שאחרי".

לבסוף סיכם דנגוט את דבריו וקיווה לטוב, למרות שתמונת המצב מראה את ההפך הגמור. "אני מקווה שאתבדה, אבל תתכן זליגה לתוך מדינת ישראל סביב רצועת עזה, ובל נשכח את הפעילות המאומצת שמושקעת בצפון. זו תקופה לא קלה וזה המקום לשבח את כוחות הביטחון". בהחלט.

  

עריכה: מיכל דאבי

14/12/2018
הישארו מעודכנים

אלוף במיל' איתן דנגוט
אלוף במיל' איתן דנגוט  |  צילום: קובי גדעון/פלאש90